A munkahelyi stressz és a depresszió rontják a produktivitást
A munkahelyi stressz megnehezíti a depressziós dolgozók számára a munkavégzést és a csökkenti a termelékenységüket.
"Óriási gazdasági és emberi árat kell fizetni ezért" – mondja a kutatás vezetője, dr. Debra Lerner, a Tufts Medical Center kutatója. "Olyan programokat kell létrehozni, amelyek kifejezetten a depressziós emberek foglalkoztatását célozzák."
A kutatók 14268 felnőtt munkavállalót vizsgáltak meg és közülük 286 depressziós dogozót hasonlítottak össze 193 egészségessel. A kutatás eredményeit az American Journal of Health Promotion c. lap január-februári kiadásában közlik.
Lerner elmondta, hogy a depressziós dolgozóknak sok nehézségük akadt. "Gyakran kimerültek, és motivációs gondjaik vannak. Nehezen veszik fel a munka ritmusát, nehezen tanulnak bele a munkakörükbe, gyengébben teljesítenek a fizikai munka terén és nem tudják a tőlük megszokott munkamennyiséget produkálni."
Az eredmények arra utalnak, hogy a produktivitás összefüggésben van azzal, mennyire érzi a dolgozó, hogy kézben tartja a saját munkáját. "Ebben a munkáltatónak komoly szerepe van" – tette hozzá Lerner.
Ronald Kessler, a Harvard Egyetem Orvosi Karának professzora szerint a depresszió jóval nagyobb befolyással van a produktivitásra és a távolmaradásra, mint a legtöbb betegség, egyedül a mozgásszervi megbetegedések és az alvászavarok kelnek vele versenyre.
Ezen eredmények hatására munkahelyi depresszió-szűrőprogramokat fejlesztettek ki, amelyek az első megfigyelések szerint gazdaságilag is megtérülhetnek a munkáltató számára.