Ezeket látta már?

Pajzsmirigybetegség: 4 hétköznapi bőrtünet, ami hormonzavart jelez

Betegségek
2024. július 30. 08:04
pajzsmirigyzavar bőrtünet puffadt arc

Sokan nem is gondolnak rá, hogy pajzsmirigybetegség is állhat a tünetek hátterében.

Menstruációs zavarok, változások a testsúlyban, emésztési panaszok - néhány tünet, melyek felvetik az orvosban és az érintettben is a pajzsmirigyzavar gyanúját. Igen ám, viszont vannak olyan panaszok, melyek szintén megjelenthetnek a hormonális rendellenesség esetén, ám sokan nem is gondolnak rá, hogy ezen apró szerv zavara állhat a háttérben. Hogy mely furcsa és szokatlan tünetek jelezhetnek pajzsmirigy problémát, arról dr. Skurdenka Beatrixot, az Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.

Fülfájás

A pajzsmirigy probléma generálta fájdalom, ha van, akkor az általában a nyakra koncentrálódik, ám előfordulhat, hogy az állkapocsban és a fülekben is érezhető. Ez gyakran a szubakut pajzsmirigygyulladás következménye, amely néhány héttel egy felső légúti fertőzés után jelentkezhet.

Puffadt arc, duzzadt ujjak

Ha gond van a pajzsmiriggyel, az ödémát is okozhat. Ennek oka egyrészt a vízvisszatartás, másrészt az, hogy a betegség miatt hialuronsav halmozódhat fel a bőr alsó rétegében. Az arc így puffadttá, az ajkak teltebbé válhatnak, az ujjak megduzzadhatnak, sőt, a nyelv is megnagyobbodhat, ami akár horkolást, alvási apnoe-t is eredményezhet.

Változás a szaglás- és ízérzékelésben

Bár a covid megjelenése óta ezekről a panaszokról egyből a koronavírus fertőzés jut az emberek eszébe, ám érdemes tudni, hogy pajzsmirigyzavart is jelezhet (főleg alulműködést).

  • Megfigyelések szerint 10 pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegből körülbelül 4 tapasztal valamilyen szaglászavart, míg 2-ből 1 kellemetlen ízt érezhet a szájában.
  • A betegek leggyakrabban a keserű és az édes íz érzékelésénél tapasztalnak változást, amiért valószínű, hogy a T3-T4 arányának változásai felelősek.
  • A szaglásban történő zavarok főleg az fT3 szinthez kapcsolódik, és kevésbé függ a TSH és a T4 hormonok ingadozásától.

Szerencsére azonban néhány hónapos pajzsmirigyhormonpótló terápia után az íz és a szagérzékelés visszatér (ha nem is teljesen, de nagymértékben).

Sárga tenyerek

A sárgás árnyalatú tenyerek szintén jelzésértékkel bírnak, ráadásul nem is egy ritka tünete a pajzsmirigygondoknak. Leggyakrabban autoimmun Hashimoto betegség áll a hátterében, mivel ekkor a béta-karotin nem képes megfelelően A-vitaminná alakulni, így annak felhalmozódása sárgás árnyalatúvá színezheti a bőrt.

Megfelelő kezeléssel a panaszok ellen

Szerencsére a pajzsmirigyzavarok nagy része gyorsan és egyszerűen kezelhető- mondja dr. Skurdenka Beatrix, az Endokrinközpont endokrinológusa. Ez legtöbbször gyógyszeres terápiát jelent, amikor az optimális tartományba szorítják vissza a pajzsmirigy hormonok szintjét. A kezelés megkezdése után a panaszok jellemzően elmúlnak, vagy legalább nagymértékben csökkennek. Azt azonban tudni kell, hogy a terápiát általában a betegnek élete végéig alkalmaznia kell, máskülönben a panaszok ismét megjelennek, esetleg súlyosabb szövődmények lépnek fel.

Bőrproblémák, melyek pajzsmirigyzavarra utalhatnak

Sok esetben külsőnk árulkodik az egészségünkről, esetleges betegségeinkről. A testsúlyunk, hajunk, bőrünk állapota mind figyelemfelhívó lehet, mert könnyen lehet, hogy endokrin problémát jeleznek.

Száraz, hámló bőr

A bőr sejtjei folyamatosan cserélődnek, és ha a pajzsmirigy hormontermelése nem megfelelő, az bizony komoly hatást gyakorol a folyamatra, ráadásul dehidratációt is okozhat. Leginkább a szerv alulműködésére jellemző, hogy a beteg bőre száraz, pikkelyesen hámlik, esetleg ekcémás. Egy tanulmány szerint a pajzsmirigy alulműködéses betegek 74 százaléka szenved bőrszárazságtól.

Vitiligo, pigmenthiány

A vitiligo betegség egy pigmentációs zavar, melynek hátterében az epidermális melanocyták elleni autoimmun reakció áll. Ez a pigmentációs zavar gyakran társul valamilyen egyéb autoimmun betegséghez, közöttük gyakran pajzsmirigy autoimmun betegséghez. Ezért vitiligo fennállása eseten mindenképpen javasolt a pajzsmirigy hormonok ill. antitestek laboratóriumi vizsgálata.

Bőrkeményedés, sárgás bőrelszíneződések

A sárgás elszíneződések a tenyéren gyakori a kétkezi munkát végzőknél, hiszen a fizikai munka miatt kialakuló bőrkeményedés és a szennyeződések könnyen elszínezhetik a tenyéren lévő bőrt. Azonban Hashimoto betegség is okozhatja a problémát, ugyanis ekkor nagy mennyiségű béta-karotin halmozódhat fel, mivel zavart szenved az A-vitamin anyagcsere, s a béta karotin nem tud megfelelő mértékben A-vitaminná alakulni - ez pedig sárgás-narancsos elszíneződést eredményezhet a bőrben.

Vörös arc, bőrpír

A rosacea jellemzően az arcon megjelenő, viszonylag gyakori, bőrpírral, értágulatokkal és kis göbökkel járó bőrbetegség. Több tanulmány is igazolja, hogy a kellemetlen bőrbetegség és az autoimmun pajzsmirigy betegség között összefüggés lehet; amellett, hogy ronthatja a rosaceás bőr állapotát, generálhatja is a problémát a hormonzavar.

Kezeléssel a bőrproblémák mérsékelhetőek

Amennyiben valaki az említett panaszokat tapasztalja, érdemes vizsgálatokat végeztetnie pajzsmirigyzavarok irányában, mely laborvizsgálatot (TSH, fT4, fT3, rT3, aTPO, aTG) és a szerv ultrahangos ellenőrzését foglalja magában. Ha bebizonyosodik a pajzsmirigy probléma, akkor a megfelelő terápia hatására általában a zavaró tünetek mérséklődnek vagy teljes egészében megszűnnek.

A pajzsmirigy laboratóriumi vizsgálatai

A pajzsmirigy működése különféle laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizhető. Az ezekhez szükséges vért mintavételi tűvel nyerik ki a könyökhajlatból.

Amennyiben a beteg tünetei a pajzsmirigy alulműködésére (hipotireózis) vagy a pajzsmirigy túlműködésére (hipertireózis) utalnak, a pajzsmirigy rendellenes működésének megállapításához a kezelőorvos úgynevezett pajzsmirigy panelvizsgálatot kér, amely a pajzsmirigy hormonjainak mérését szolgálja.

A pajzsmirigy működésének laborvizsgálata az alábbi elemeket tartalmazza:

  • TSH: a pajzsmirigy alul-, illetve túlműködésének vizsgálatára, valamint a pajzsmirigybetegségek gyógyszeres terápiájának utókövetésére szolgál.
  • TRH: a tireotropinfelszabadító hormon a hipotalamusz által termelt peptidhormon, amely az agyalapi mirigy elülső lebenyében serkenti a TSH elválasztást. Vizsgálja, hogy a pajzsmirigy hormontengelyen magasabb szinten van-e elváltozás.
  • Szabad T4 (tiroxin): a pajzsmirigy alul-, illetve túlműködésének vizsgálatára, valamint a kezelés utókövetésére is alkalmazható.
  • Szabad T3 vagy össz-T3 (trijód-tironin): a pajzsmirigy túlműködésének vizsgálatára, esetlegesen a kezelés utókövetésére is alkalmazható.

Bizonyos esetekben a panel ún. T3-gyanta felvétel (T3RU) vizsgálatot is tartalmaz a szabad tiroxin indexének (FTI) kiszámításához. Ez a módszer a pajzsmirigyműködés kiértékelését szolgálja, korrigálva azon fehérjék változásait, amelyek hatással lehetnek az össz-T4 szintre.

A pajzsmirigy vizsgálat része lehet továbbá, hogy megvizsgálják, vannak-e pajzsmirigy ellenes antitestek azaz, Thyreoidea peroxidase antitest (anti-TPO vagy ATPO), Thyreoglobulin antitest (TgAb), Thyreoidea stimuláló hormon receptor antitest (TRAb). Kimutatásuknak autoimmun eredetű pajzsmirigyműködési zavarok elkülönítésében van szerepe.

Nem laboratóriumi vizsgálatok

Pajzsmirigy ultrahang vizsgálata: amennyiben a beteg laboreredményeiben eltérés mutatkozik, vagy csomó tapintható a pajzsmirigyben. A szakorvos rutinszerűen kérhet pajzsmirigy ultrahangot, melyen a különböző betegségek által okozott strukturális eltérések ábrázolódhatnak, és segíthetnek a helyes diagnózis felállításában.

Nyaki röntgen, CT: bizonyos pajzsmirigybetegségek, például strúma (golyva) esetén szükség lehet más képalkotó eljárásra is, annak megítélésében, hogy az elváltozás pontosan hol helyezkedik el, és hogyan viszonyul a környező szövetekhez, szervekhez.

Bizonyos esetekben pajzsmirigy-szcintigráfia elvégzésére is szükség lehet

A vizsgálat során kis mennyiségű Tc-99m radioaktív anyagot adnak be injekcióban vagy szájon át a betegnek. Ez az anyag a jódhoz hasonlóan viselkedik a szervezetben, a pajzsmirigy sejtjei felveszik azt, és a gyenge radioaktivitás egy gammakamerával rögzíthető, így láthatóvá válik az anyag szerven belüli eloszlása, az anyagcsere ritmusa, ami alapján megítélhető a pajzsmirigy működése. A vizsgálatot megelőzően megengedett az étel- és italfogyasztás.

A pajzsmirigy elváltozásainak szövettani vizsgálatához a pajzsmirigy-göb biopsziára, úgybevezett vékonytű aspirációs citológiai vizsgálatára van szükség. A járóbeteg szakrendelőben végzett beavatkozás minimális fájdalommal jár, és mindössze néhány percet vesz igénybe. A vizsgálat során a szakorvos ultrahang segítségével meghatározza a göb helyét, majd egy vékony tűvel mintát vesz a megjelölt helyen.

Összegzés

  • A hormonális rendellenesség tünetei gyakran összetéveszthetők más betegségekkel.
  • A pajzsmirigyzavarokhoz kapcsolódó tünetek lehetnek: fájdalom a nyakon, ödéma, sárgás árnyalatú bőr, érzékelési zavarok.
  • A pajzsmirigyzavarok jelentős hányada gyorsan és egyszerűen kezelhető gyógyszeres terápiával.
  • A bőr állapotából és megjelenéséből sok esetben következtetni lehet az egészségügyi problémákra.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Pajzsmirigyprobléma: 10 tünet, amit vegyen komolyan az endokrinológus szerint

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

# pajzsmirigybetegség # pajzsmirigyzavar # bőrprobléma # fülfájás # sárga tenyér # bőrkeményedés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés