Ezeket látta már?

Óvatosan a testékszerekkel!

Betegségek
2015. november 12. 17:02
Módosítva: 2015. november 12. 17:02

A testékszerek legkedveltebbek a köldökön, a nemi szerveken, az emlőbimbón, az állon vagy orrcimpán. A piercingek esetenként komoly egészségügyi veszélyt is jelenthetnek viselőiknek.

A testékszer felhelyezése során a test egy pontját átlyukasztják, majd ebbe a szúrt csatornába helyezik be a piercinget. tulajdonképpen egy sebészi beavatkozásról van szó, amely szakértelem és megfelelő higiénia híján súlyos következményekkel járhat.

Leggyakoribb komplikáció a bőrbe helyezett testékszerek behelyezése kapcsán történt fertőzés, mely általában bakteriális eredetű. Ilyen esetekben a testékszert behelyező személy nem megfelelő higiénéje vagy a helytelenül sterilizált eszközök okozhatnak fertőzést. Bár az sem ritka, hogy a piercing körül alakul ki gennyes gyulladás, mert a szúrás helye nem volt megfelelően tisztítva, kezelve. Bizonyos alapbetegségek is hajlamosíthatnak fertőzésre, mint pl. cukorbetegség, keringési elégtelenség. Fontos szempont, hogy az a testfelület fertőzésmentes legyen, ahová a testékszert szánjuk, pl. ne legyen gombás, vírusos vagy bakteriális fertőzés a bőrön.Problémát okozhat a bőrbe helyezett ékszer allergizáló szerepe is. Nem ritka, hogy fémérzékenység esetén a piercing körül vörös, viszkető, akár hámló, vagy nedvedző allergiás gyulladás is kialakulhat. A folyamatosan bentlévő fém jelenléte miatt akár nagyobb testfelületre is kiterjedő ún. generalizált ekcéma is kialakulhat.

A szájüreg és az arc környéke különösen gazdag ér-ideg hálózata miatt fokozottan veszélyes terület. A szájüregi piercingeket leggyakrabban a nyelvbe, ajakba vagy az arcba helyezik be. Ritkán ugyan, de láthatunk nyelvcsapba szúrt ékszert is. A piercingek fogorvosi szempontból nem tekinthetők ártalmatlan divathóbortnak. Okozhatnak azonnali vagy késői, helyi vagy a szervezet egészére kiterjedő szövődményeket. A leggyakoribb szövődmények:

– elhúzódó vérzés, vérömleny kialakulása, idegsérülés

– fertőzés, gyulladás: mely kialakulhat közvetlenül a behelyezés után a nem megfelelő sterilizálás miatt (hepatitisz B, C, D, HIV), vagy később a hiányos szájápolás következtében a szájüregi baktériumok, gombák piercingen történő túlzott felszaporodása miatt

– szívbelhártya-gyulladás, vérmérgezés súlyos, de ritka szövődmény

– hegképződés

– nehezíti a röntgen-diagnosztikát, veszélyesebbé teszi a szájüregi beavatkozásokat

– allergiás reakciók (főként nikkelallergia)

– a fogakat érintő elváltozások: dentin túlérzékenység, ínyvisszahúzódás, fogágybetegségek, fogvándorlás

– a fogakhoz kocogtatva, ráharapva sérülhet, törhet a fogzománc és tömés

– a levált, szétcsavarodott ékszer légutakba vagy az emésztőrendszerbe kerülése komoly, életveszélyes állapotot idézhet elő

– hangképzési problémák, beszédzavar, túlzott nyálfolyás

– akupunktúrás pontba szúrva a piercing egyéb szervi rendellenességek okozója is lehet

A lista korántsem teljes, de rámutat arra a tényre, hogy a testékszerek viselése veszélyekkel járhat.

Érdemes odafigyelni piercinget viselő egyéneknél a különböző képalkotó eljárások értékelhetőségére. MRI-, röntgen- vagy ultrahangvizsgálat során fellépő interferencia a fémékszer miatt zavarhatja az eredmény valódiságát. Veszélyt jelenthet a behelyezés során kialakult jelentős vérzés, vérzékeny pácienseknél vagy véralvadásgátlót szedő egyéneknél. Kérdés, hogy amennyiben nem egészségügyi jártassággal rendelkező szakember végzi a beavatkozást, rákérdez-e ezen problémákra. Nem ritka a sebzést vagy fertőzést követő hegesedési zavar, mely akár hipertrófiás vagy keloidos hegek megjelenését is okozhatja arcon vagy a test bármely részén. A fent említett esetekben fontos a piercing(ek) azonnali eltávolítása és célzott kezelés elkezdése, legyen az fertőzés, sebgyógyulási probléma, vagy allergia. A komplikációk elkerülése céljából érdemes nagyobb gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező személyt választani a testékszerek felhelyezésére. Fontos elsajátítani a fémékszerek és környezetük tisztántartási szabályait! Amennyiben probléma alakul ki, ne késlekedjenek szakemberhez (bőrgyógyász, sebész) fordulni!

DEOEC

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés