Ezeket látta már?

Őszintén a védőoltásokról... (mit mond a magyar?)

Betegségek
2010. június 02. 16:42
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Védőoltás: a magyarok bővítenék a kötelező oltások körét! Gyakori félelme a magyar lakosságnak, hogy a védőoltások hosszútávon káros mellékhatásokat okozhatnak. Ennek ellenére a magyar oltási rendszer kiemelkedő eredményeket mutathat fel nemzetközi viszonylatban.

Kevésbé van tisztában a magyar lakosság a védőoltási rendszer sikereivel és az oltások alkalmazásának előnyeivel. Mivel igen fogékony minden ember az oltásokkal kapcsolatos rémhírekkel szemben, ezért a magyar kötelező védőoltások sikerei ellenére a választható védőoltások igénybevétele igen alacsony.

Mráz: a magyar férfiak félősebbek, mint a nők

Magyarországon egy állampolgár várható élettartama hat évvel rövidebb, mint európai uniós társaié, ezért a betegségek megelőzésének kiemelt szerepe van a magyar egészségügyben. "A 200 éves magyar oltási rendszer hatékony működése révén azonban az emberek valóban bíznak a rendszerben" – mondta Dr. Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató főorvosa, a szerdán tartott sajtótájékoztatón. Ezt a tényt támasztja alá a Nézőpont Intézet 2010-es felmérése is, mely kétezer 18 és 41 év közötti ember részvételével mutatta ki, hogy az előző évekhez képest nőtt azoknak a száma, akik pozitívan vélekednek a védőoltásokról. "Míg az idei év januárjában 41 százalék mondta, hogy inkább pozitívan ítéli meg az oltások szükségességét, addig márciusra ez az érték 54 százalékra ugrott" – ismertette a pontos adatokat Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatási igazgatója.

Továbbá kiderült a felmérésből, hogy a megkérdezettek egynegyede inkább, és 9 százaléka nagyon fél a védőoltástól. Mégis a félelem legnagyobb okaként az emberek az oltás hosszú távú esetleges káros hatásait említette. "A kutatás további tanulsága: a félelem nem jövedelemtől, vagy lakóhelytől, hanem nemtől és kortól függ" – fűzte hozzá Mráz Ágoston. "Jobban félnek ugyanis az oltási procedúrától a magyar férfiak, mint a nők, és a megkérdezettek közül a 18 és 29 év közötti lakosok nyilvánították ki leginkább negatív véleményüket az oltásról".

A betegség soha nem alszik

Ennek ellenére a megkérdezettek 90 százaléka mondta, hogy kell oltani, és közülük 43 százalék azt is hozzátette, hogy szükség lenne a kötelező oltások további bővítésére. "Valóban elkerülhetetlenek a védőoltással történő megelőzések, hiszen a világon még a 21. században is évente 57 millió ember hal meg fertőző betegségben" – reagált a statisztikai eredményekre Dr. Melles Márta. "Védőoltással azonban évente 6 millió haláleset előzhető meg, valamint 75 ezer gyermek menthető meg a tartós egészségkárosodástól" – fejtette ki a szakember. "A védőoltás tehát radikális megoldást kínál a fertőző betegségek terjedése ellen. Jelenleg 26 olyan betegséget regisztrál az orvos szakma, melyek védőoltással megelőzhetőek" – reagált Dr. Vokó Zoltán, az ELTE Egészségpolitika és egészség-gazdaságtan tanszék egyetemi docense.

"A védőoltások sikere tehát csakis abban rejlik, hogy teljes átoltottságra tegyenek szert, mivel időbe telik, mire kifejtik hatásukat" – magyarázta az Epidemológiai Központ főorvosa. Statisztikai adatok alapján, Magyarországon a 1950-es években tízezres nagyságrendben regisztráltak a rubeola, szamárköhögés, kanyaró, vagy épp a gyermekbénuláshoz hasonló fertőző betegségeket. "Védőoltásokkal azonban fokozatosan megadták magukat, ezért az oltás a jövőbe való befektetés is egyúttal, ugyanis ha a gyermeklakosság 95 százalékát beoltják, a betegségek nem terjednek tovább" – tette hozzá Melles doktornő. Annak ellenére pedig, hogy Európában 2002 óta nem regisztráltak gyermekbénulást, nem szabad abbahagyni a fertőző betegségek elleni védőoltást, hiszen a betegségek minden nem védett embert megtalálnak – hangsúlyozta valamennyi szakember a sajtótájékoztatón.

Tű helyett ragtapasz?

"A 21. században azonban a védőoltások reneszánszukat élik, hiszen a fertőző betegségek megelőzése mellett alkalmasak daganatos elváltozások kiküszöbölésére is" – említette meg Dr. Vokó Zoltán. Ebbe a kategóriába tartozik a humán papilloma vírus elleni védőoltás, amely évente 57 ezer beteget menthetne meg a méhnyakrák kialakulásától, valamint a hepatitis B- vírus okozta fertőző májgyulladás elleni oltás. Ugyanakkor a jövő oltásai új perspektívát kínálnak a lakosság számára. Alkalmazásuk módja ugyanis jóval kedvezőbbé válik majd: tűszúrás helyett ember közelibb módon, például ragtapasz, vagy spray által érhetőek majd el.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fertőző betegségek # gyógyszer # terápia # vírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés