Ezeket látta már?

Sok nő nem is tudja, hogy ezzel küzd, mivel nem járnak el a szűrésére

Betegségek
2025. április 21. 16:34
csontritkulás szűrés nő csontsűrűség mérés DEXA

Ráadásul nem is nagyon jár tünetekkel, pedig komoly veszélyeket rejt.

A klimax után igen sok nőt érint a csontritkulás, melynek a legnagyobb veszélye a csonttörések kockázatának drámai növekedése - ez hirtelen és váratlanul is bekövetkezhet, és van, hogy komoly következményekkel. Az oszteoporózist gyakran „néma betegségként” írják le, mivel kevés tünete van - ha egyáltalán van- , amíg valaki el nem törik egy csontjuk (általában a csípőben, csuklóban, gerincben). Ennek igen komoly hatásai vannak, sőt, kutatások szerint a csípőtörést szenvedők 21-30%-a egy éven belül meghal.

A menopauzán átesett nőknél van a legnagyobb a csontvesztés kockázata, bár ez a férfiakat is érintheti. Sajnos, sokan addig nincsenek is tisztában állapotukkal, amíg be nem következik a baj, mivel rendszeresen elmarad a csontsűrűség mérésére szolgáló vizsgálat. Pedig e fontos szűrés segíthet időben felismerni és kezelni a csontritkulást, megelőzve ezzel a komoly sérüléseket.

A csontritkulás tünetei

Bár gyakran nem jelentkeznek panaszok, ha mégis, akkor azok a következők lehetnek:

  • hátfájás
  • testmagasság csökkenése
  • görnyedt testtartás, púpos hát
  • gyakori csonttörések
  • gyengülő fogás
  • általános izom- és csontfájdalom

Miért lép fel főleg menopauza után?

A menopauza után sok nő szembesül a csontritkulással, melynek fő oka az ösztrogén szintjének drámai csökkenése. Az ösztrogénhiány felgyorsítja a csontlebontást, miközben a csontképződés nem tud lépést tartani, ez pedig a csontok ásványi sűrűségének és erejének csökkenéséhez vezet. Ennek következtében nő a csonttörések kockázata. Ráadásul ekkor a szervezet kevésbé hatékonyan használja fel a kalciumot és a D-vitamint is, melyek igen fontosak a csontok egészségéhez.

Hogy végzik a csontsűrűség mérést?

A csontsűrűségmérés nőknél 50 éves kor felett, férfiaknál 60 éves kor felett 2 évente ajánlott, de bármely életkorban elvégezhető anyagcsere-eredetű csontbetegség gyanúja esetén.

A vizsgálatot ún. DEXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry) módszerrel végzik, melynek során a páciens egy lapos röntgenasztalra fekszik, és a DEXA készülék két különböző energiaszintű röntgensugarat bocsát ki, amelyek a csontszöveten áthaladva mérik a csont ásványianyag-sűrűségét. Leggyakrabban a gerinc, a csípő és néha a csukló területén végeznek méréseket, mivel ezek a területek a leginkább hajlamosak a csontritkulás eredményeként bekövetkezett törésekre. A vizsgálat időtartama általában 10-30 perc, és teljesen fájdalommentes.

Az eredményeket T-score és Z-score formájában adják meg: a T-score megmutatja, hogy a páciens csontsűrűsége hogyan viszonyul egy egészséges, fiatal felnőtt átlagos csontsűrűségéhez, míg a Z-score az ugyanolyan életkorú és nemű emberek átlagához hasonlítja az eredményt. Az orvos az eredmények alapján további vizsgálatokat, életmódbeli változtatásokat vagy gyógyszeres kezelést javasolhat a csontritkulás megelőzése vagy kezelése érdekében.

Hogyan értelmezze a leletet?

A csontsűrűség mérésének eredménye többféle értékkel mutatja meg a csontok állapotát. A BMD (ásványi csontsűrűség) értéke a csontok ásványianyag-tartalmát jelzi, és nemtől és kortól függően változhat.

Vizsgálat során a Z-érték a páciens csontsűrűségét az azonos korú és nemű populáció átlagos értékéhez viszonyítja, míg a T-érték a csúcscsonttömegtől való eltérést mutatja, azaz mennyire különbözik az optimális csonttömegtől. Az S-érték pedig a fiatalkori csontrendszerhez viszonyított állapotot jelzi.

  • Ha a csontsűrűség eredménye 0, akkor a csontok sűrűsége normális.
  • Ha az érték -1 és +1 között van, az még normál eltérésnek számít.
  • Ha az eredmény -2,5 és -1 között van, az alacsony csont sűrűséget jelent.
  • Ha az érték -2,5 vagy annál kisebb, akkor csontritkulás áll fenn.

Amennyiben a T-érték -1,0 felett van, csontsűrűségünk normálisnak tekinthető. Ha azonban a T-érték -1,0 és -2,5 közötti értéket mutat, akkor csökkent csontsűrűségről, vagyis osteopeniáról beszélünk. Abban az esetben, ha a T-érték -2,5 alatt van, csontritkulás (osteoporosis) áll fenn. Fontos megjegyezni, hogy minél alacsonyabb a T-érték, annál nagyobb a csonttörés kockázata.

A csontritkulás kezelése

Ha a DEXA vizsgálat csontritkulást mutat ki, fontos lépés a megfelelő étrend kialakítása, amely bőséges kalciumot és D-vitamint tartalmaz. Emellett gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, például biszfoszfonátok vagy hormonpótló terápiák formájában, amelyek lassítják a csontok lebomlását és elősegítik azok építését. Végül nem szabad elfeledkezni a rendszeres testmozgásról sem, különösen a célzott gyógytorna és a csontokat erősítő gyakorlatok elengedhetetlenek a csontok állapotának javításához és a csonttörések megelőzéséhez.

Összegezve

  • A klimax után sok nőnél kialakulhat csontritkulás, ami növeli a csonttörés kockázatát.
  • A csontsűrűség mérésére szolgáló vizsgálat segíthet időben felismerni a csontritkulást.
  • Az eredményeket T-score és Z-score formájában adják meg.
  • Ha a DEXA vizsgálat csontritkulást mutat ki, fontos a megfelelő étrend és gyógyszeres kezelés.
Ezek a csontritkulás első, korai tünetei - egyéb betegségek panaszaként is jelentkezhetnek
Ez a cikk is érdekelheti

Ezek a csontritkulás első, korai tünetei - egyéb betegségek panaszaként is jelentkezhetnek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# csont # csontritkulás # csontsűrűség mérés # prevenció # szűrés # DEXA # osteoporosis # menopauza # hátfájás # csontfájdalom

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés