Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Omikron - négyszer gyorsabban terjed, mint a delta variáns

Betegségek
2021. december 09. 15:04
omikron, szupervariáns, delta variáns, koronavírus

Az omikron szupervariáns jobban fertőz, és erőteljesebben kerüli a természetesen kiépült immunitást és a vakcinavédelmet - mutatta be egy japán kutatócsoport új tanulmánya.

Hiroshi Nishiura, a Kiotói Egyetem egészség- és környezettudományok professzora, aki a fertőzések matematikai modellezésével is foglalkozik, a november 26-ig elérhető dél-afrikai adatokat elemezte.

Ez alapján arra a következtetésre jutott, hogy az omikron változat jobban fertőz, és erőteljesebben kerüli a természetesen kiépült immunitást és a vakcinavédelmet.

Az elmúlt hetekben egyre nagyobb figyelem övezi az omikron variáns terjedését és tulajdonságait, nem kizárt ugyanis, hogy nagyobb csapást mér a világra ez a változat, mint a delta típusú. A WHO arra figyelmeztetett a Bloomberg cikke szerint, hogy ez a vírusvariáns súlyos következményekkel járhat.

Egyes vélemények szerint azonban az omikron variáns terjedése kedvező fejlemény is lehet a koronavírus-járvány lefutása szempontjából. Ha ugyanis nem okoz súlyosabb fertőzést, hanem enyhe tünetekkel jár, akkor kiszoríthatja a kockázatosabb variánsokat. Erre utal, hogy Dél-Afrikéban, ahol először felütötte hivatalosan a fejét a szupervariáns, a fertőzöttek számának megugrása még nem járt a kórházban ápoltak számának növekedésével.

Az omikron véget vet a járványnak? Ez Karikó Katalin válasza - olvasson tovább!

Nishiura tanulmányát ugyanakkor még nem értékelték és nem publikálták tudományos folyóiratban.

Mi védhet az omikron ellen?

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy az omikron variáns esetében a vakcina és a korábbi fertőzésen való átesés együttesen jobban védhet-e, mint külön-külön bármelyik.

Mit tudunk eddig az omikron szupervariánsról?

5 pontba szedve mutatjuk a kérdéseket és NICD válaszait.

1. Mi az a B.1.1.529, azaz az Omikron?

2021. november 22-én, elsőként Dél-Afrikában azonosították és írták le a SARS-CoV-2 új variánsát, a B.1.1.529-et. Dél-Afrikában, Gauteng tartományban nagy arányban (> 70 %) ezt a variánst találták meg a koronavírussal fertőzött személyek szervezetében 2021. november 14-e és 23-a között.

Az új variáns számos olyan mutációval rendelkezik, ami már korábbi koronavírus-mutánsokban jelen volt, legyen szó csupán érdeklődésre számot tartó, vagy aggodalomra okot adó mutánsokról, de olyan mutációk is igazolhatók a B.1.1.529-ben, amikkel korábban még nem találkoztak a kutatók.

2. Miben különbözik a béta- és a delta variánsoktól az új B.1.1.529 variáns?

Számos közös mutáció található az újonnan leírt koronavírus variáns és a korábban már ismertté vált béta- és delta variánsok között, ugyanakkor, az új verzió számos új mutációt is mutat a korábban már ismerteken kívül. Azt lehet mondani, hogy az új verzió alapvetően különbözik a béta- és delta variánsoktól, és egyéb evolúciós utat járt be a megjelenése előtt.

3. Milyen tüneteket okoz az Omikron variáns?

Jelenlegi ismereteink alapján az új variáns által okozott tünetek hasonlóak, mint a korábban leírtak.

4. Mennyiben befolyásolhatják a B.1.1.529 esetén felfedezett új mutációk a vakcinák hatásosságát, a Covid-19 súlyosságát és a fertőzés továbbadását?

Jelenleg folynak azok a vizsgálatok, amik fényt deríthetnek arra, hogy milyen mértékben képes kikerülni a vakcinák jelentette immunvédelmet az új variáns. Folyamatosan nyomon követik az új koronavírusverzió okozta fertőzéssel kórházba került betegek állapotát.

Egyelőre csupán feltételezhető, hogy a vakcinák jelentette védelem kisebb fokú lesz az új variánssal szemben, ugyanakkor a vakcinák továbbra is védelmet kínálnak majd a kórházba kerüléssel és az elhalálozással szemben.

Szupervariáns - lehet, hogy módosítani kell miatta a Pfizer-t - olvasson tovább!

A dél-afrikai egészségügyi szervek hangsúlyozzák, hogy továbbra is fontos a védőtávolság (1,5 m) és a higiéniai szabályok (kézmosás) betartása, illetve a rendszeres szellőztetés és fertőtlenítés.

5. A B.1.1.529 variánst is kimutatják a tesztek?

Igen, úgy tűnik, hogy mind a PCR-tesztek, mind pedig gyors antigén-tesztek képesek az új variáns kimutatására. Az ezzel kapcsolatos vizsgálatok azonban jelenleg is zajlanak.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: bloomberg.com
# omikron # szupervariáns # delta variáns # koronavírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés