A brit nő tüdeje minden alkalommal összeesik, amikor menstruál
Amikor először történt, azt hitte, csak meghúzta a lapockáját.
A 39 éves Jennifer Pickering pilates oktatóként igen aktív életmódot folytatott, ám egy nap nagy fájdalmakat tapasztalt a hátában - először azt hitte, csak meghúzta a lapockáját az edzőteremben. Néhány jóganyújtást végzett, majd egy bizonyos pozícióba érve érezte, hogy valami „elszakadt” a jobb lapockájában.
- Mintha valaki hátba szúrt volna, nagyon fájdalmas volt – mondta. - Azonnal elhagytam az edzőtermet. Csak arra gondoltam, hogy meghúztam a vállam.
Két nappal később orvoshoz fordult, mivel fájdalmai nem csillapodtak. Röntgenvizsgálatot végeztek, és ott látták, hogy a jobb tüdeje spontán összeesett. Ezért fel kellett keresnie egy tüdőspecialistát, aki megműtötte. Utána hat hétig konzultált a tüdőgyógyásszal – abban a hitben, hogy ez valószínűleg nem fog megismétlődni - írja a Daily Mail.
Beutalták egy video-asszisztált thoracoscopic műtétre (VATS), amelynek során egy apró kamerát és speciális eszközöket helyeznek a mellkasába, hogy kezeljék a tüdő összeomlását. Utána drént is kapott, mely elvezeti a felesleges folyadékot vagy levegőt.
Azt mondták neki, hogy valószínű nem fog nála megismétlődni a probléma.
Sajnos nem így lett, a következő hónapban ugyanígy járt, pont a menstruációja idején.
Jennifer kezdte azt gondolni, hogy tüdeje összeomlása a menstruációs ciklusával hozható összefüggésbe – az orvosok azonban ezt elvetették, mivel nem diagnosztizáltak nála kismedencei endometriózist és nem tapasztalta a kismedencei endometriózis tüneteit sem.
Januárban a tüdeje harmadszorra is összeomlott, majd minden hónapja így telt azokon a bizonyos napokon.
- Nagyon gyanús volt, hogy valami köze van a ciklusomhoz - mondta.
Egy áprilisi, ismételt tüdőösszeomlás után olyan radiológushoz küldték, akinek nagy tapasztalata volt a mellkasi endometriózis diagnosztizálásában – és az MRI ki is mutatta, hogy csomók vannak a mellkasa körül.
Ezért mintát küldtek biopsziára – melynek eredményeit Jennifer még várja - azonban az orvosok azt mondták neki, hogy több mint valószínű, hogy méhnyálkahártya-szövetről van szó.
Mellkasi endometriózis
Jennifer-nek azóta havonta egyszer összeesik a tüdeje – pont a menstruációs ciklusához alkalmazkodva.
Bár nincs hivatalos diagnózis, az orvosok szerint mellkasi endometriózisa van, melynek során a méh szövetei átterjednek a test más részeire. A probléma jellemzően a kismedence, a has területén szokott előfordulni, ám a méh nyálkahártyája (endomerium) máshol is megjelenthet- így az agyban, illetve a tüdőben is.
A mellkasi endometriózis állítólag minden 10. endometriózisban szenvedő nőt érint, amikor az endometrium a mellüregben nő, és ez hatással lehet a tüdőre is.
Mi az az endometriózis?
Az endometriózis egy krónikus betegség, melynek során a méhnyálkahártyához hasonló szövet a méhen kívül is megjelenik. A baj ezzel az, hogy ugyanúgy követi a hormonális változásokat - így a menstruációs ciklust is - és gyulladást is generálhat. Leggyakrabban az erős, fájdalmas menstruáció hívja fel rá a figyelmet, ám okozhat még bélproblémákat, fáradtságot, meddőséget és vizelési fájdalmat is.
Mellkasi endometriózis
Mellkasi endometriózis során a nyálkahártya úgy viselkedik, mintha az a méhben lenne - vagyis minden hónapban megvastagszik, majd leválik. A probléma mellkasi fájdalommal, véres köhögéssel járhat és tüdőösszeomlást is okozhat.
Kezelés nélkül az állapot halálos lehet.
Fogamzásgátló tabletta is segíthet
Ha a további vizsgálatok megerősítik azt, hogy Jennifer-nél is ez a típusú endometriózis áll fenn, úgy felírhatnak neki fogamzásgátló tablettát, mely segíthet a panaszain (az életmódváltoztatás mellett).
Az endometriózis kezelése egyénenként eltérő lehet, de általában a fájdalomcsillapításra, illetve a menstruációs ciklus megszakítására irányul (ezért lehet szükség fogamzásgátló alkalmazására). Amennyiben pedig megoldható, úgy laparoszkópos műtéttel az endometriózisos szövetek eltávolíthatók.
Jennifer pénzt is gyűjtött, hogy finanszírozzon egy mellkas endometriózissal foglalkozó tréningnapot az orvosok számára.
- Jelenleg a tervezés korai szakaszában vagyunk – mondta. - Szeretném felvilágosítani az orvosokat az állapotról, mert ez sok vizsgálatnál kimarad.
– A radiológusok képzéséről lenne szó, hogy mit keressenek – és remélem, hogy majd behozhatom az enyémet is előadást tartani.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Endometriózis: a fáradékonyság és az emésztési zavarok is utalhatnak erre