Szójával - vagy hormonokkal a hőhullámok ellen?
A hormonpótlás jobb a hőhullámok ellen, mint a szója! Amerikai kutatók tanulmánya szerint a hormonpótlás némiképp hatékonyabban csökkenti a menopauza alatti hőhullámokat, mint az étrend-kiegészítőként alkalmazott szója.
Mint Gloria Bachmann, a New Jersey-i Robert Wood Johnson orvosi egyetem munkatársa összegezte: azoknál a nőknél, akiket nagyon zavarnak a változókori hőhullámok, a legjobb kezelés a hormonpótlás, csak utána következik a szója.
Ugyanakkor az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) 2002-es irányadó tanulmánya azt állapította meg, hogy ezek a kezelések növelhetik a mellrák, a szívbetegségek és a szélütés kockázatát. Bachmann ezért azt javasolja, hogy a nők, akik a hormonpótlás mellett döntenek, a legkisebb dózisban, a lehetséges legrövidebb ideig szedjék ezeket a tablettákat. Mint hozzátette, nem minden nőnek van szüksége ilyen kezelésre, inkább azok vegyék fontolóra a hormonpótlást, akiknél gyakran jelentkeznek a hőhullámok, vagy olyan súlyosak, hogy zavarják éjszakai pihenésüket.
A tanulmány szerint a változókorban lévő nőknél havonta 30-150 alkalommal jelentkezett hőhullám. Ehhez képest azok, akik hormonpótlásban részesültek, átlagosan havonta 24-szer kevesebbszer szenvedték el a hőhullámot, míg a szóját szedőknél 12-vel volt kevesebb az átlag. A kutatók azt nem vizsgálták, mi a helyzet akkor, ha ételekkel veszik magukhoz a szóját a nők.
A Menopause című szakfolyóiratban közzétett tanulmányhoz 19 korábbi vizsgálat eredményeit tekintették át, melyekben 760 nő kapott kezelést a hőhullámokra, 770 nő pedig nem részesült sem szója-, sem hormonkezelésben.