Ezeket látta már?

Puffadás és ödéma menstruáció előtt – ezeket teheti a panaszok ellen

puffadás ellen menstruáció ödéma PMS

Puffadás, ödéma - pár tünet, mely gyakran fellép a menstruáció előtti napokban. Tudja meg, mit tehet ellenük!

A nők többsége számára bizonyára nem ismeretlen ez a havonta jelentkező kellemetlenség, elsősorban az alsó végtag és a has puffadása "azok a napok..." előtt. A jelenség oka - amely egyébként a PMS (premenstruációs szindróma ) egyik tünete- az, hogy a szervezet a ciklus ezen napjain nagyobb mennyiségű vizet tart vissza.

A háttérben az ekkor fellépő hormonszint-ingadozás áll. Egyesek különösen érzékenyek erre, a megnövekedett ösztrogénszint hatással van egy másik hormonra, az aldoszteronra. Ez utóbbi a vesére hat, fokozza a vízvisszatartást, melynek eredménye akár 2-3 kg súlygyarapodás is lehet.

Míg a nőknél egyértelműen a PMS a vízvisszatartás leggyakoribb oka, mindkét nemnél figyelmeztető tünete lehet veseproblémáknak, vagy az elégtelen folyadékfogyasztásnak. Továbbá a szív-, a máj- és a pajzsmirigy nem megfelelő működése is okozhatja ezt a kellemetlen tünetet. Végül, de nem utolsósorban megemlítendő a túlzott sófogyasztás, amely szintén a víz visszatartására készteti a szervezetet.

A gravitációnak köszönhetően a visszatartott víz lefelé áramlik a lábakban és elsősorban a vádli és a boka környékén halmozódik fel, azonban a test bármely részét érinthet a vizesedés, ödémásodás.

Aki hajlamos a PMS részeként a vízvisszatartásra, bizonyos ételeket elkerülve és megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásával sokat tehet a tünetek enyhítéséért. Lássuk tehát melyek az ajánlott és kerülendő élelmiszerek, és milyen egyéb "házi praktikákat" lehet ilyenkor bevetni.

Hasznos tippek, tanácsok

1. Kerülje a sót

A menstruáció várható időpontja előtt a sóbevitel drasztikus csökkentése ajánlott. A nátrium ugyanis fokozza a vízvisszatartást, tehát el a kezekkel a sótartótól! Fűszerezzünk bátrabban, és adjunk kevesebb sót az ételekhez. Messze kerüljük el továbbá a kész- és gyorsételeket, ezek ugyanis magas sótartalmúak.

2. Egyen banánt

Ebben az időszakban együnk meg napi 1-2 banánt. Szeleteljük bele a reggeli müzlibe, készítsünk belőle ízletes turmixot, vagy fogyasszuk magában. Magas káliumtartalmának köszönhetően enyhíti a puffadást. Aki nem szereti a banánt, válasszon egy marék mazsolát helyette.

3. Használjon jeget

Duzzadt, ödémás lábak esetén a jeges borogatás biztosan segít. Tegyünk egy pár darab jégkockát egy zárható hűtőtasakba, csavarjuk be egy törülközőbe, majd helyezzük a bokánkra 5-10 percre. Használhatunk mirelit zöldségeket is. Nyáron áztassuk a lábat jeges fürdőben. Cukorbetegek, és alsó végtagi érbetegek ne alkalmazzák ezt a módszert!

4. Fogyasszon természetes vízhajtókat

A zöldségek közül a káposzta, a gyümölcsök közül pedig az áfonya a két legjobb vízhajtó. Próbálkozhatunk önmagukban, vagy vízhajtó teakeverékek formájában.

5. Egyen joghurtot

A PMS egy másik tünete az, hogy ilyenkor a nők hajlamosak a megszokottnál többet enni. Ez gyakran megviseli az emésztőrendszert. Ilyenkor segíthet az élőflórás natúr joghurt fogyasztása. Megnyugtatja a gyomrot, segíti az emésztés és a hasznos baktériumok elszaporodását a bélben.

6. Igyon sokat

Talán furcsán hangzik ez a tanács, amikor majd kipukkadunk a sok víztől, pedig talán ez a leghasznosabb, amit tehetünk. A víz tisztítja a szervezetet, és kihajtja a felesleges folyadékot. Fogyasszunk naponta legalább 8-10 pohár vizet, nagy melegben, vagy fizikai aktivitás esetén pedig ennél is többet. Fontos megjegyezni, hogy ez a tanács csak a PMS miatt fellépő vizesedésre vonatkozik, amennyiben egyéb betegség áll a háttérben, kérjük ki kezelőorvosunk véleményét.

7. Ne felejtse el a vitaminokat sem

Ha úgy érezzük, hogy kezdünk hasonlóvá válni egy lufihoz, növeljük az A- és C-vitamin bevitelt, melyek csökkenthetik a vízvisszatartást.

Mit tehet még?

  • Tornáztassa meg a lábát. Ha a bokánk hajlamos bedagadni, a vádlit érdemes megmozgatni, ez segíti a jobb keringést és a felesleges folyadék elvezetését a boka környékéről. A rendszeresen végzett séta, kocogás, biciklizés, vagy aerobicozás valóban csodákat tehet.
  • Ülőmunka esetén gyakran emelje fel és nyújtsa ki a lábait. Próbáljon meg minél gyakrabban szüneteket beiktatni. Ilyenkor sétáljon egyet az irodában, lépcsőzzön, és ebédidőben is próbáljon minél többet mozogni.
  • Tartsuk minél feljebb a lábat: pihenés, olvasás, vagy TV nézés alatt, ha vízszintes helyzetben vagyunk, helyezzünk párnákat a lábunk alá. Így a gravitáció segít elvezetni a felesleges folyadékot a végtagokból.
  • Ne tegyük keresztbe a lábunkat, amikor ülünk. Ezzel ugyanis rontjuk a keringését a lábban és ezzel fokozódik a duzzadás.
  • Ugyanilyen hatású a szoros ruha viselése, ezért tartózkodjunk a szűk harisnyáktól, nadrágoktól, szoknyáktól ezen időszak alatt.
  • Lehetőleg ne, vagy csak mértékkel fogyasszunk alkoholt.
  • Ne dohányozzon
  • Kerüljük a gyorséttermeket, az ottani ételek ugyanis igencsak gazdagon sózottak.
  • A 3 nagyobb napi étkezés helyett ezt a mennyiséget inkább 6 kisebb részletben fogyassza el.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ha puffadás mellett ezt is tapasztalja, forduljon orvoshoz!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

menstruáció

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához