Petefészek-gyulladás: ha érzi, hogy így görcsöl a hasa, forduljon orvoshoz!
Milyen tünetek utalhatnak petefészek-gyulladásra?
A petefészek, illetve a petevezeték gyulladása évente több millió nőt érint világszerte, és ha nem kezelik megfelelően, akár olyan súlyos szövődményei is lehetnek, mint a krónikus fájdalom, a meddőség vagy a daganatos betegségek.
Petefészek-gyulladás okai
A petefészket, a petevezetéket, a méhet érintő gyulladásos betegségeket összefoglaló néven kismedencei gyulladásnak (pelvic inflammatory disease – PID) nevezik. A betegség oka a legtöbb esetben valamilyen kórokozó, melyek a hüvelyből kerülhetnek "feljebb", a petevezetékbe vagy a petefészekbe. Éppen ezért a kismedencei gyulladás rizikóját jelentősen növeli többek között a szexuális partnerek gyakori váltogatása, illetve a rendszeres hüvelyöblítés.
A kismedencei gyulladás megfelelő, időben elkezdett kezelése rendkívül fontos, a betegségnek ugyanis súlyos szövődményei lehetnek, többek között például teherbeesési nehézségek és meddőség, méhen kívüli terhesség, vagy krónikus medencetájéki fájdalom. Ritka, de igen veszélyes szövődmény lehet, ha a fertőzés a májat is megtámadja.
Milyen tünetekkel járhat együtt a kismedencei gyulladás?
A betegség tünetei a fertőzés súlyosságától függnek, előfordulhat, hogy valaki (különösen az első időszakban) semmilyen tünetet nem tapasztal, másoknál viszont igen intenzíven jelentkezhetnek. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a
- láz és hidegrázás,
- a közösülés közbeni fájdalom és túlérzékenység,
- fájdalmas vizeletürítés,
- a hányinger és hányás,
- az étvágytalanság
- és az általános gyengeség.
- A tünetek gyakran a menstruációs vérzés utolsó napjaiban, vagy az azt követő 7-10 napban érezhetőek.
Szintén igen jellemző az alsó hasi tájékot érintő fájdalom, mely általában tompa és görcsös, a has mindkét oldalát érinti és állandó, nem pedig hullámokban jelentkező. A fájdalom kisugározhat a hát alsó részébe és a derékba is. A fájdalom intenzitása nem állandó, a betegek beszámolói szerint mozgás, sportolás (vagy éppen a már említett közösülés) hatására erősebbé válhat. A fájdalom általában nem tart tovább egy hétnél; a 3-4 hétnél is hosszabb ideig tartó alhasi fájdalom egyáltalán nem jellemző a kismedencei gyulladásra, annak oka más betegségben keresendő.
Mikor kóros a menstruációs vér? Kattintson tovább!
Az esetek mintegy háromnegyedében a hüvelyváladék állagának, mennyiségének megváltozása is megfigyelhető: a váladék a megszokottnál nagyobb mennyiségű, sűrűbb és kellemetlen szagú. Ritkábban, de jelentkezhet közösülés utáni vérzés is.
Mivel a tünetek meglehetősen általánosak, más, a női nemi szerveket érintő problémákra (pl. petefészekcisztára, endometriózisra, méhen kívüli terhességre, stb.) is utalhatnak, igen fontos a nőgyógyászati vizsgálat. A manuális vizsgálat során jelentkező alhasi fájdalom vagy túlérzékenység szintén a kismedencei gyulladás egyik jellegzetes tünete.
Összegzés
- A petefészek-gyulladás tünetei közé tartozhat az alhasi fájdalom.
- A hüvelyváladék mennyiségének megváltozása és kellemetlen szagúvá válása is jellemző lehet.
- A rendszeres hüvelyöblítés és a szexuális partnerek gyakori váltogatása növelheti a kismedencei gyulladás kockázatát.
- A betegség súlyos szövődményei lehetnek a meddőség, méhen kívüli terhesség és krónikus medencetájéki fájdalom.
- Fontos a nőgyógyászati vizsgálat, mivel a tünetek más női nemi szerveket érintő problémákra is utalhatnak.
Olvasta már?
- Hogyan függhet össze az endometriózis és a petefészekrák? Itt a válasz!
- Mikor jelezhet a görcsösen fájó has endometriózist?
- Fájdalmas menstruáció kamaszoknál - mikor jelez endometriózist?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!