Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Mi a legjobb hüvelygomba ellen? Ezeket tanácsolják a szakemberek

mi a legjobb hüvelygomba ellen

Sokan szinte véget nem érő harcot folytatnak a hüvelygombával. Lássuk, mit ajánlanak ellene a szakemberek.

Az intim problémák igencsak meg tudják keseríteni a benne szenvedők mindennapjait. A kellemetlen viszketés, az égő érzés, a folyás és az alhasi fájdalmak mind rányomják a bélyeget az illető közérzetére, nem beszélve a házasélet ritkulásáról, megszűnéséről.

Az egyik leggyakoribb intim fertőzés az a hüvelygomba, mely igen sok bosszúságot tud okozni, hiszen gyakori az, hogy a gond visszatér, így a sokan úgy érezhetik, nem menekülhetnek ellene.

Mi okozza a hüvelygombát?

A hüvelygombát az esetek többségében az úgynevezett candida albicans nevű kórokozó okozza. Normál esetben ezek az élesztőgombák és a hüvely jótékony baktériumai (lactobacillus) egyensúlyban vannak, ám, ha ezt valami kibillenti, úgy a candida gombák könnyen elszaporodhatnak. Becslések szerint a nők 75%-ának lesz élete során legalább egy gombás fertőzése. Szerencsére a probléma az esetek többségében könnyen kezelhető.

Leggyakrabban hormoningadozás, stressz, bizonyos betegségek (pl. cukorbetegség) az immunrendszer gyengülése, valamint antibiotikum használata okozza a fertőzést. Ez utóbbi háttere az, hogy a készítmény nemcsak a "rossz", de a "jó" baktériumokat is elpusztítja - így a hüvely savas Ph-ját biztosító lactobacillisokat is. Amennyiben alacsony mennyiségük miatt az itt lévő Ph a lúgos irányba tolódik, az kedvez különböző intim fertőzések kialakulásának.

A hüvelygomba tünetei

  • sárgás vagy fehér, túrószerű intim folyás
  • viszketés
  • égő érzés a hüvelynél
  • együttlétek során érett fájdalom
  • vizelés során fellépő égő érzés
  • alhasi fájdalom

Hasznos tippek a hüvelygomba megelőzésére

A hüvelygombát a legjobb megelőzni. Ekkor a cél a hüvelyflóra egyensúlyának megtartása. Ügyeljen arra, hogy ne vigye túlzásba az intimhigiéniát, az irrigálást, hiszen azzal kimoshatja a jótékony baktériumokat a hüvelyből. Figyeljen arra, hogy rendszeresen cserélje le törölközőit, valamint nyáron ne legyen soráig nedves fürdőruhában: ezzel ugyanis kitűnő lehetőséget teremet a gombák elszaporodásának, hiszen szeretik a sötét, nedves és meleg környezetet. További jó tanács, hogy fehérnemű választásnál a szintetikus anyagok helyett inkább a pamutot keresse.

Mi a legjobb hüvelygomba ellen?

Amennyiben mégis fellép a hüvelygomba, úgy több kezelési lehetőség is a rendelkezésünkre áll. Léteznek igen hatásos gombaellenes készítmények (kúpok, krémek, tabletták), melyek eredményesen veszik fel a harcot a gomba ellen. Ezek közül léteznek vény nélküliek és receptre kaphatóak is. Nagyon fontos emellett a lactobacillusok visszatelepítése is, hiszen enélkül a fertőzés könnyen visszatérhet! Ezek a mikroorganizmusok ugyanis tejsavat termelnek, így segítenek fenntartani savas kémhatását a hüvelynek (Ph 3,8 – 4,5). A visszatelepítést megteheti lokális készítményekkel, de orális tablettákkal is.

Gombaellenes bórsav

A bórsav egy természetes vegyület, amelyről kimutatták, hogy gombaellenes hatással is rendelkezik, valamint enyhíti az olyan tüneteket, mint a viszketés és az égés. Biztonságos alternatív kezelés a gombás fertőzések kezelésére, és a hüvely Ph-jának visszaállítására, különösen akkor, ha a hagyományos gombaellenes gyógyszerek nem hatékonyak.

Visszatérő hüvelygomba

Olykor előfordulhat, hogy a hüvelygomba visszatérővé válik. Erről akkor beszélünk, amikor egy évben minimum négyszer lép fel a probléma. Ilyenkor mindenképp orvoshoz kell fordulni, hogy kiderüljön, mi is áll a panasz hátterében. Meglehet, hogy így derül fény valamilyen hormonzavarra, de az is előfordulhat, hogy a fogamzásgátló tabletta okozza a visszatérő fertőzést. Meglehet, hogy emiatt alacsonyabb hormontartalmú készítmény használata szükséges (vagy hormonmentes fogamzásgátlás). Nagyon fontos hogy a vizsgálatok során kizárásra kerüljön a cukorbetegség is, hiszen az állapot gyakran visszatérő fertőzésekben mutatkozik meg!

Ezeket egye, ha hajlamos a hüvelygombára

A candida-fertőzés ellen a táplálkozásunkkal is felvehetjük a harcot. A szakemberek erre a célra a következőket ajánlják:

  • alacsony cukortartalmú ételek (a cukor táplálja az élesztőgombákat)
  • joghurt, kefir
  • fokhagyma
  • cinkben gazdag ételek (baromfi, hal, hüvelyesek)
  • gyömbér
  • kerülje a feldolgozott élelmiszereket
  • kerülje az alkoholt

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kitágult hüvely: a fertőzések miatt is kockázatos! Ezt teheti ellene

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hüvelyfertőzés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához