Újabb menstruációs tévhit dőlt meg
A menstruációs ciklus befolyásolná a kognitív képességeket? Osztrák kutatók néztek utána.
A kutatás szerint a menstruációs ciklus során végbemenő hormonális változásoknak nincs hatása a verbális vagy térbeli képességekre.
Annak ellenére, hogy sokunkat érint - havi 1,8 milliárd embert -, a menstruáció kapcsán rengeteg tévhit és félreértés kering a köztudtaban. Ilyen mítosz például az, hogy a barátnők, kolléganők menstruációja "összehangolódhat" vagy az a bizarr szóbeszéd is, miszerint a menstruáló nők vonzzák a medvéket.
Kihatással lehet-e a menstruáció a kognitív képességekre?
Korábban úgy tartották, hogy igen, a verbális teljesítmény javul, míg a tájékozódási képesség romlik az ovulációt megelőző szakaszban és a luteális fázisban. Egy új tanulmány azonban rámutatott arra, hogy nincs szignifikáns változás a verbális és térbeli készségekben a menstruációs ciklus során.
A felvetést osztrák kutatók cáfolták meg egy január végén a Neuropsychopharmacology című folyóiratban megjelent tanulmányukban. Mint azt az IFLScience írja, a kutatócsoport a verbális és tájékozódási képességeket vizsgálta, és az eredmények szerint nem jelentkezett számottevő változás ezekben a női ciklus folyamán.
A kísérletek során 18-35 év közötti nők vettek részt, akik nem szedtek hormonális fogamzásgátlót és nem tapasztaltak cikluszavarokat. Az eredmények arra utalnak, hogy a hormonális ingadozások nem befolyásolják számottevően ezeket a kognitív képességeket, ellentétben a korábbi feltételezésekkel.
"Arra a következtetésre jutunk, hogy a verbális és térbeli teljesítmény viszonylag stabil marad a menstruációs ciklus során a nők esetében," - írják a kutatók.
Azonban hozzáteszik, hogy az egyéni változékonyság érdemes további kutatásra: a menstruáció különböző emberek esetében más módon befolyásolhatja a kogníciót.
"Ezek az eredmények nem azt jelentik, hogy ezek a hormonok nem számítanak. Ez csak azt mutatja, hogy egy átlagosnak mondható menstruációs ciklus során nem látunk ilyen hatásokat."
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Mi minden okozhat nőgyógyászati vérzészavart, és mikor kell vele orvoshoz fordulni? - videó