Méhnyakrák megelőzés
A szexuális úton terjedő betegségek jellemzője, hogy az érintettek akár hónapokon át tünetmentesek lehetnek, így a beteg tudta nélkül is tovább terjesztheti a kórt.
Méhnyakrák megelőzés
A citológiai vizsgálat, vagy másnéven PAP-teszt megbízható eszköz a méhnyak sejtjeiben bekövetkezett elváltozások kimutatására. A jó esetben P1-es, vagy P2-es eredmények mellett bizony tudomást szerezhetünk gyulladások, vagy akár tumoros sejtek jelenlétéről is. A nem kívánt leletek elkerülése érdekében elsősorban ajánlott a szexuális úton terjedő betegségek elkerülése.
A szexuális úton terjedő betegségek jellemzője, hogy az érintettek akár hónapokon át tünetmentesek lehetnek, így a beteg tudta nélkül is tovább terjesztheti a kórt. A már kialakult betegség kezelése sok esetben igen összetett, hosszú időn át tartó, esetleges szövődményekkel járó folyamat, s így mindenképpen fontos a megelőzésre törekednünk.
Ennek érdekében a legmegfelelőbb módszer a védekezés, az óvszer használata. Általánosan elfogadott tény, hogy a kevesebb szexuális partnerrel rendelkező, tartós kapcsolatban élő személyek esélye egyben a nemi betegségek kialakulására is kisebb.
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal 2006-ban engedélyezte a HPV (humán papilloma vírus) elleni védőoltás, a Gardasil használatát. A HPV az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó, melynek bizonyos típusai a méhnyakrákos megbetegedések kialakulásáért is felelősek. Az oltás 11-12 éves lányok számára ajánlott, illetve olyan 13-26 évesek számára, akik korábban nem kapták meg.
A méhnyakrák ellen, csakúgy, mint általános egészségi állapotunk érdekében ajánlott a dohányzás abbahagyása. A füstmentes életmóddal, illetve a passzív dohányzás elkerülésével nem csak a méhnyakrák, de minden daganatos betegség kialakulásának kockázatát csökkentjük.
www.allergiakozpont.hu