Ezeket látta már?

A korai klimax ellenére teherbe lehet esni? Itt a nőgyógyász válasza

terhesség, korai menopauza, teherbeesés, korai klimax

A klimax a nagykönyv szerint 45-55 éves kor között köszönt be, ám előfordul, hogy ennél jóval előbb, akár még a családalapítás előtt.

Ha az érintett nő szeretne még szülni, akkor joggal fordul meg a fejében a kérdés, hogy vajon teherbe tud-e esni ebben az állapotban. A menopauza és a terhesség témájában dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza 5 fontos dologra hívja fel a figyelmet.

Mennyi ideig tart a menopauza?

A menopauza nem egyik napról a másikra meg végbe, hanem hosszú évek alatt. A klimaxnak ráadásul 3 részét is megkülönböztetjük, attól függően, milyen hormonális változások zajlanak épp. Az első fázis a premenopauza, melyet a perimenopauza követ és az utolsó állomásnál jutunk el a posztmenopauzához, ami már a hétköznapi értelembe vett menopauza utáni időszakot jelöli. Az első két fázisban, amikor a hormonális változások már megkezdődnek, még teherbe lehet esni- bár kisebb eséllyel, mint korábban. Ilyenkor bár már tapasztalja az illető az olyan jól ismert kellemetlen tüneteket, mint a hőhullámok, hangulatzavarok, fokozott verejtékezés, de még mindig vannak megtermékenyíthető petesejtek- és ha a hormonok még “megengedik”, úgy a beágyazódás és a magzat fejlődése is végbemehet, függetlenül attól, hogy mennyire rendszeres a menstruációja.

Fogamzásgátlás a menopauza alatt

Mivel a pre/perimenopauza alatt még mindig teherbe lehet esni, fontos, hogy továbbra is fordítson figyelmet a fogamzásgátlásra! Még akkor is, ha évek óta jól bevált fogamzásgátló módszert használ, a perimenopauza jó alkalom arra, hogy bejelentkezzen orvosához. Egyes fogamzásgátló módszerek ugyanis súlyosbíthatják a tüneteket, míg mások segíthetnek enyhíteni őket. Akárhogy is, érdemes újraértékelni a lehetőségeket ebben az új életszakaszban.

Hasonló tüneteket okozhat a korai klimax és a terhesség

A korai klimaxban tapasztalt tünetek nagyon hasonlóak a terhesség tüneteihez. Fontos, hogy figyelj a testére, annak változásaira. Ha nem biztos abban, mi okozz a panaszokat, végezzen el terhességi tesztet. Amennyiben nem várandós, úgy meglehet, hogy a klimax tüneteit tapasztalja, de az is lehet, hogy egyéb hormonzavarok generálják a problémát, így kimaradozó menstruáció, hőhullámok, izzadás, puffadás és súlygyarapodás esetén mindenképp forduljon nőgyógyászához, aki ellenőrzi hormonjai mennyiségét.

A reproduktív funkció és a női nemi hormonok természetes csökkenése különböző komplikációkhoz vezethet a terhesség során. Például gyakrabban fordul elő, hogy a 35 év feletti nőknél olyan szövődmények alakulnak ki, mint a terhességi cukorbetegség és a terhességi magas vérnyomás (preeclampsia). A 40 évnél idősebb nők gyermekeinél nagyobb a kromoszóma-rendellenességek (például Down-szindróma) esélye, valamint megnő az alacsony születési súly vagy akár a koraszülés kockázata is. Természetesen, ha valaki szeretne gyermeket, ez ne tántorítsa el, ám érdemes tisztában lenni a lehetséges kockázatokkal- mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Korai változókor: természetesen is teherbe lehet esni?

Bár a természetes úton való teherbeesés is elképzelhető a menopauza kezdeti időszakában, ám érdemes számításba venni a lombik (IVF) programban való részvételt is. Természetesen ez is csak egy bizonyos állapotig lehetséges, amikor még vannak kinyerhető, érett, megtermékenyíthető petesejtek. Ha aggódik, hogy esetleg kifut az időből, célszerű orvosával a petesejt lefagyasztáson gondolkodni.

Tünetek, melyek a korai változókorra utalhatnak

  1. hőhullámok
  2. elmaradozó, szokatlan mennyiségű menstruáció
  3. éjszakai izzadás,
  4. fáradtságérzet
  5. levertség, rossz hangulat, önértékelési válság
  6. koncentrációs zavarok

Az alábbi tünetek kivizsgálását nem szabad elhalasztani, mert ha a korai menopauza nincs kezelve, éveken át fennálló problémákat okozhat.

A korai menopauza diagnosztizálásához a follikulus stimuláló hormon (FSH) és az ösztrogénszint vizsgálata szükséges. Ha utóbbi csökkent mennyiségben van jelen a szervezetben, előbbi pedig emelkedik, akkor változókorról beszélünk.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Milyen nyomokat hagyhat a klimax az arcbőrön?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

változókor

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához