Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Tartós hüvelyszárazság: ennyiféle oka lehet

hüvelyszárazság, nemi élet, szexualitás

A meghitt együttlétek egyik fő kellemetlensége lehet a hüvelyszárazság, ami mind a nőnek, mind a férfinak nagy kényelmetlenséget okozhat.

Bár gyakran a nem megfelelő előjáték a hiba forrása, de ha ez ismétlődő probléma, érdemes szakemberhez fordulni, mivel betegség jele is lehet. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza mesél a kérdésről.

Az együttlét kellemessé tétele érdekében fontos, hogy bár a hüvely falai sosem lesznek teljesen szárazak, de a szexuális izgalom hatására a váladéktermelő mirigyek, azaz a Bartholin mirigyek által termelt váladék még inkább segíti a síkosságot. Az ösztrogén kulcsfontosságú szerepet játszik a hüvelyhám nedvesedésében, így minden olyan tényező, ami a hormontermelés csökkenéséhez vezet, hatással lehet a síkosságra és a hüvelyhám állapotára.

Menopauza egyik jele is lehet

A menopauza is ilyenkor bekövetkező hormonális változásokat hoz magával, amelyek különféle kellemetlenségekkel járnak, mint például a hangulatingadozások, izzadás, hőhullámok, libidócsökkenés és hüvelyszárazság. Az ösztrogén szintjének csökkenése a felelős ezért, de még mielőtt a szexuális életnek búcsút mondana, két megoldás létezik erre a problémára: intim síkosító használata és hormonpótlás, utóbbi azonban kizárólag orvosi javallatra történhet.

Hüvelyszárazság kismamaként

A szülés után és a szoptatás ideje alatt gyakori panasz lehet a hüvelyszárazság, ugyanúgy, mint a menopauza idején, mivel ilyenkor is csökken az ösztrogénszint. A hüvelyi szülés során pedig hámsérülések is keletkezhetnek, ami fájdalmassá teheti az együttléteket. Emellett a tejtermelés érdekében további hormonális változások is bekövetkeznek, így ebben az időszakban a síkosító fontos segítség lehet. Általában az idő megoldja ezt a problémát, de ha hosszabb ideig fennáll, érdemes orvoshoz fordulni az esetleges összenövések és fertőzések kizárása érdekében.

Az endometriózis is okozhatja

Az endometriózis szintén okozhat hüvelyszárazságot, mely a méh nyálkahártyájának a méhen kívül megjelenését jelenti, gyulladásokkal és hormonális változásokra való érzékeny reakcióval. A betegséget leginkább laparoszkópiával lehet diagnosztizálni, és általában műtéti kezelést igényel.

További okok a hüvelyszárazság hátterében lehetnek:

  • csökkent libidó
  • hormonális problémák
  • előjáték hiánya,
  • petefészek eltávolítása
  • kemoterápia
  • bizonyos gyógyszerek (például antidepresszánsok, fogamzásgátlók)
  • és lelki eredetű problémák

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

PCOS, endometriózis, korai menopauza: mikor, milyen kezelés javasolt?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

PCOS

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához