Hüvelyfájdalom: mikor jelezhet előrehaladott rákot? A nőgyógyász elmondja
Jelenthet banális problémát, ám súlyos betegségre is felhívhatja a figyelmet.
Hogy mi minden lehet a hátterében, azt dr. Murshed Mohamed főorvos, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza osztotta meg.
A hüvely fájdalma széles skálás mozoghat
A hüvelyben érzett fájdalom korlátozhat csupán a hüvely területére, de előfordulhat, hogy a medencéből, a méhnyakból sugárzik lefele. Lehet, hogy csupán bizonyos tevékenységek során érezni (pl. vizelés, közösülés során), de tapasztalhatja állandó jelleggel is.
Mi minden okozhat hüvely fájdalmat?
A fájdalom típusa többféle lehet: csípő, lüktető, nyomó stb., és egyéb tünetek is kísérhetik (pl. bővebb intim váladék, vérzés, viszketés)
1. Fertőzés
Nagyon gyakori, amikor a hüvelyben érzett fájdalmat valamilyen fertőzés okozza: általában élesztőgomba fertőzés, candida vagy genitális herpesz, de sok szexuális úton terjedő fertőzés is kellemetlen panaszokat okozhat a hüvelyben. Amennyiben fertőzés áll fenn, leggyakrabban más tünetek is jelentkeznek, pl. Bővebb, megváltozott állagú/szagú/színű intim folyás, égő, viszkető érzés, bőrpír. A probléma gyakran antibiotikum kúra után jelentkezik, de máskor is előfordulhat.
2. Vulvodynia
Igen rejtélyes állapot, mely a hüvely krónikus fájdalmát okozza. A nők kb. 9%-a szenved benne, és (egyelőre) nem tudni, mi okozza. A fájdalom hol erősebb, hol gyengébb, hol teljesen elmúlik, majd visszatér. Korlátozódhat csak a hüvelybemenetre, de akár az egész szeméremtestet is érintheti. Vannak, akik közösülés során tapasztalják, de vannak, akiknél ettől függetlenül jelentkezik. Diagnosztizálása nem könnyű, az egyéb betegségek, állapotok kizárása után lehet csak felállítani a diagnózist
3. Bartholin ciszta
A hüvelybemenetnél találhatók az ún. Bartholin mirigyek, melyek a hüvely nedvesítéséért felelnek. Ezek a mirigyek olykor eltömődhetnek, és emiatt ciszta alakulhat ki (rossz esetben tályog). Kis ciszta esetén a probléma tünetmentes is lehet, ám ahogy nő, úgy okoz panaszokat (hüvelyi fájdalom, dudor a hüvelybemenetnél, kisajak ödéma, esetleg intim folyás).
4. Endometriózis
Az endometriózis egy olyan állapot, amikor az endometrium (méh nyálkahártyája) máshol is megjelenik. Ez lehet akár a hüvely is, ami fájdalmat okozhat ezen a területen, főleg menstruációk során. De az is előfordulhat, hogy máshol van az oda nem illő nyálkahártya, és kisugárzó fájdalomról van szó, melyet a hüvelyben érez.
5. Hüvely/méhnyakrák
A hüvelyi fájdalom rosszindulatú daganatra is felhívhatja a figyelmet, pl. méhnyakrákra vagy hüvelyrákra. A méhnyakráknak ez egy igen késői tünete, mely előrehaladott állapotban jelentkezhet. A méhnyakrák kezdetben tünetszegény- éppen ezért van szükség az évenkénti méhnyakrák szűrésre. A hüvelyrák főleg az idősebb korosztályt érinti, és a nőgyógyászati daganatok közül igen ritka. Legtöbbször áttétként jelentkezik.
Terhesség során is előfordulhat
A várandós nők gyakran tapasztalhatnak hüvelyi fájdalmat, melynek hátterében leggyakrabban a méh növekedése, a szalagok nyúlása áll, de az is lehet, hogy A növekvő magzat nyom egy ideget, ami hüvelyi fájdalmat okoz. Sőt, sokan tapasztalnak hasonló tüneteket, amikor a baba a szülőcsatorna felé fordul- mondja dr. Murshed Mohamed főorvos, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
A kezelés a kiváltó októl függ
Látható tehát, hogy igen sok minden okozhat hüvelyi fájdalmat. A terápia a kiváltó ok függvénye, ezért is fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljon a problémával, már azért is, hogy a súlyos, mielőbbi kezelést igénylő állapotokra fény derülhessen. A kezelés lehet antibiotikumos hüvelykúp, gombaellenes szer, diéta, fájdalomcsillapítás. Ciszta, endometriózis, rák esetén műtéti beavatkozás indokolt (rák esetén sugár/kemoterápia is).
A méhnyakrák megelőzése
A méhnyakrák megelőzésében nagyon fontos szerepe van a HPV elleni védőoltásnak, illetve a méhnyakszűrésnek. Fontos, hogy rendszeresen részt vegyen méhnyakszűrésen, mivel az idejében felismert, méhnyakrákot megelőző állapotok visszafordíthatók, a méhnyakrák pedig korai stádiumban nagy eséllyel műtéti úton gyógyítható! Az idejében diagnosztizált rákmegelőző állapot 100%-ban, a korai stádiumban diagnosztizált méhnyakrák műtéti úton nagy eséllyel teljes gyógyulást hozhat!
A védőoltás fontossága
A védőoltást legoptimálisabb esetben a szexuális élet megkezdése előtt szükséges beadatni, erre lehetőség van kampányoltás keretében a 12 éves leányok és fiúk (7. osztályosok) számára. Az oltás azonban – életkortól függetlenül – férfiaknak és nőknek is erősen ajánlott! A már kialakult fertőzést ugyan nem gyógyítja a védőoltás, de számos más törzs ellen védelmet nyújt. A méhnyakszűrés elkezdését 21 éves kortól ajánlják. Ezután háromévente javasolt az elvégzése, azonban a legtöbb nőgyógyász évenkénti citológiai szűrést tanácsol pácienseinek (az évente végzett szűrővizsgálat növeli az esetleges álnegatív esetek felderítésének esélyét).
A méhnyakrák kialakulásában szerepet játszó HPV-fertőzés esélye – az oltáson kívül – felelősségteljes szexuális élettel, óvszerhasználattal és a partnerek számának limitálásával jelentősen csökkenthető. Emellett a dohányzás elhagyása is nagymértékben csökkenti a méhnyakrák kialakulásának kockázatát!
Olvasta már?
- Ezek a petefészekrák legfontosabb figyelmeztetető tünetei, jelei
- Petefészekrák felismerése: így mutatható ki korán a daganat
- Gyakori puffadás - ezek a petefészekrák korai jelei
- Ilyen kapcsolatot találtak az endometriózis és a petefészekrák között
- Méhnyakrák, méhtestrák, petefészekrák - egyre több a daganatos
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!