Ezeket látta már?

Égő fájdalom a kézben: így enyhítő az ízületi gyulladás

ízületi gyulladás, kezelés, gyógymód

A reumás ízületi gyulladás (RA) autoimmun betegség, ami, ha a családban előfordult, az öröklődés miatt nagyobb rá az esély. De mit tehetünk a megelőzésért, és akkor, ha már kialakult?

Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa elmondása alapján leginkább a 40 év körüli, valamint a 40 fölötti nőket érintik a tünetek.

A menopauza után fokozottan figyeljen a tünetekre!

A magas ösztorgénszint közrejátszhat az RA első tüneteinek megjelenésében. Több kutatás is igazolta, hogy a betegség első jelei a menopauza időszakában jelennek meg, illetve a már kialakult RA tünetei is erősödnek a hormonális változások miatt.

Tipp: Az RA nem gyógyítható, de a tünetek csökkentéséhez és a jó életminőség megőrzéséhez fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés. A menopauza időszakában ezért fokozottan figyeljünk, és ha az alábbiakat észleljük, forduljunk immunológushoz:

  1. általános rossz közérzet: levertség, étvágytalanság, fogyás, fáradtság
  2. fájdalmas, duzzadt ízületek, elsőként a kéz, majd a boka területén jelentkezik a fájdalom, kezdetben jellemzően csak a test egyik oldalán.

Szokjon le a dohányzásról!

Mint a legtöbb betegség megelőzésében, az RA esetében is nagyon fontos a dohányzás kerülése. Öröklött hajlam esetén a dohányfüst már gyermekkortól kezdődően növeli a betegség kialakulásának kockázatát, ezért fontos, hogy a lakás is füstmentes legyen. A már kialakult betegség esetén pedig a dohányzás rontja a kezelés hatékonyságát.

Étkezzen egészségesen és mozogjon!

Az elhízás is növeli az RA kialakulásának kockázatát, emellett épp úgy megnehezíti a kezelés, mint a dohányzás. A megelőzésben ezért fontos ügyelni a normál testsúly megtartására. Ehhez szükséges a rendszeres mozgás mellett a jól összeállított étrend is. Egy, a Frontiers in Nutrition folyóiratban korábban megjelent kutatás szerint a gyulladáscsökkentő étrend meglévő betegségnél segít enyhíteni a tüneteket. Ennek fő pillére a nyers, vagy alig párolt-főzött zöldségek, szezonális gyümölcsök, probiotikumok fogyasztása, amit kurkuma és gyömbér egészít ki.

Egészséges bélflóra

A mikrobiom az utóbbi években került a kutatások középpontjába, több is vizsgálja az RA és a bélflóra kapcsolatát. Összefüggést fedeztek fel például a P.copri baktérium jelenléte a bélben és az RA kialakulása közt. Egy másik kutatás megerősítette, hogy bizonyos mikrobák bősége a bélben akár előre is jelezheti a betegség későbbi kialakulását.

Kézremegés: mi az oka, hogyan szüntethető meg?

A stressz feldolgozása segíthet

A gyermekkori traumáktól kezdődően felnőtt stresszes mindennapjainkig minden hat az RA megjelenésére. Sőt, egy stresszesebb időszak a már tünetmentes betegekben is fellángolást okozhat. Sok esetben nincs lehetőségünk a kiiktatására, de a napirend tudatos kialakítása, a pihenésre és kikapcsolódásra fordított idő beiktatása és stresszcsökkentő technikák elsajátítása segíthet a káros hatások leküzdésében. Az RA kezelése során tehát a lelki egyensúly szerepére is gondolni kell.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Merev nyak okozhat kézzsibbadást? Vakcinainfó - Az orvos válaszol

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Forrás: www.immunkozpont.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához