MÁRCIUS AZ ENDOMETRIÓZIS HÓNAPJA
Hat év, hét orvos – általában ennyi kell, hogy kiderüljön az endometriózis
Döbbenetesen sok idő kell hozzá, hogy kiderüljön, a meddőség és a fájdalmas menstruáció hátterében endometriózis állhat.
A specialisták szerint az európai országok nagy többségében még a mai napig igaz az, hogy:
- bár a világ minden pontján specialisták küzdenek a betegség ellen, az általános vizsgálatok során mégis átlagosan 6 év kell ahhoz, hogy a fájdalmak és az esetleges meddőség hátterére fény derüljön;
- átlagosan 7 orvosnál jár a páciens, amire kiderül, hogy ezzel a rejtőzködő betegséggel küzd;
- tízből egy nő érintett.
Ma már edukációs programok hirdetik világszerte, hogy milyen tünetek esetén kell endometriózisra gyanakodni, hogy a páciensek maguk hívják fel nőgyógyászaik figyelmét arra, ha esetleg érintettek lehetnek. Az európai közösség több szervezete is arra biztatja a nőket, hogy merjenek kérdezni, és keressenek fel olyan specialistákat, akik képesek megállapítani, ha endometriózis áll a tüneteik hátterében. Ehhez a kezdeményezéshez kapcsolódnak a Versys Clinics szakemberei is, és arra biztatnak:
Vegyük fel a küzdelmet az endometriózis ellen, cselekedjünk időben!
Március az endometriózis hónapja: ez a nemzetközi kezdeményezés azokra a nőkre kívánja felhívni a figyelmet, akik ezzel a kegyetlen betegséggel küzdenek, élik a mindennapjaikat. Ez a rejtőzködő betegség egyre több nőt érint, a tünetek sokszínűsége pedig tovább nehezíti a diagnózist. Ma már azonban van megoldás arra, hogy a lehető leggyorsabban megbizonyosodhassunk arról, hogy érintettek vagyunk-e.
Endometriózis: görcsös hasi fájdalommal jelez - olvasson tovább!
Mivel az endometriózis nem minden esetben jár tünetekkel, így sokszor a betegség rejtve maradhat, ennek következménye pedig igen veszélyes lehet, hiszen meddőséget és súlyos összenövéseket, elváltozásokat okozhat.
Az endometriózis figyelmeztető jelei
- erős fájdalmak a menstruációt megelőző napokban és a menstruáció alatt;
- a medencére, derékba, combokba is kisugárzó fájdalom;
- fájdalom szexuális együttlét alatt;
- fáradékonyság;
- hasi görcsök, fájdalmas bélmozgás;
- véres vizelet és széklet.
Endometriózis: mit jelent?
Az endometriózis mindmáig sok fejtörést okoz a kutatóknak, orvosoknak, hiszen rejtélyes betegséggel állunk szemben. Elnevezése az endometrium latin szóból ered, ami a méhet belülről borító nyálkahártyát jelenti. Az endometrium a női hormonális ciklus változásaira reagálva hónapról hónapra megvastagszik, majd leválik, és menstruációs vérzés formájában távozik a szervezetből.
Normális esetben az endometrium szövet csak a méh belső falát borítja, endometrióziban azonban megjelenik ettől eltérő helyeken is a szervezetben, általában a méh külső falán, a petefészkeken, a méhtartó szalagokon, a húgyhólyagon, összenövéseket alkothat a hashártya borítékán.
Ennél is rosszabb esetben a betegség érintheti a beleket is, és igaz, ritkán, de leírtak már endometriózist a külső nemi szerveken, ízületekben, (például térdízület) a tüdőben és az agyban is.
Kiket érinthet az endometriózis?
Általában a termékeny korban levő nőket, tehát az első menstruáció (menarché) megjelenésétől egészen a menopauza beálltáig okozhat tüneteket az endometriózis. amennyiben klimax után is jelen van a betegség, az nagy valószínűséggel exogén, külső forrásból származó ösztrogén kezeléssel van összefüggésben. Ma a világon mintegy 176 millió nő él endometriózissal, tehát minden 10. nő érintett!