Ha 40 feletti nő, vegye komolyan a csontritkulást - a reumatológus tanácsai
Idővel meglazulnak a kötőszövetek, porózusabb lesz a csontállomány, és a folyamat már 40 éves kortól megindulhat.
Nehéz követni, mennyi változáson megy át a női test a menopauzához közeledve, vagy belépve ebbe az időszakba, többnyire a hangulatingadozást, a hőhullámot, a testsúly-gyarapodást emlegetik leggyakrabban kísérő tünetként. Fontos azonban tudni, hogy 40-45 év körül a kötőszövetek, ízületek, inak és a csontok is jelentős változásokon mennek át. A folyamot megállítani nem, de csökkenteni és a tüneteken enyhíteni lehetséges a reumatológus szakorvos szerint.
40-50 évesen kezdődnek a gondok
Nagyjából 40-45 évesen kezdődnek azok a mozgásszervi problémák, amelyekkel – nemtől függetlenül - korábban nem szembesülünk. Merevebbek az ízületeink, a szervezetünk legkülönbözőbb pontjain tapasztalunk mozgásszervi tüneteket. A korral is kétségtelen, hogy együtt járnak ezek a változások, de a nők esetében hormonális változások is állnak a háttérben. Dr. Mihola Dóra, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő reumatológusa elmondta, az ösztrogénszint csökkenése jelentősen befolyásolja a kötőszövetek, az ízületek állapotát és működését. Az ösztrogén segíti a porcképzést és gyulladáscsökkentő hatása is van.
A hormonális változás hatására megváltozik az anyagcsere és a vízháztartás, ez pedig hozzájárul a kötőszövetek dehidratációjához, illetve növekszik az esély a gyulladásokra. 45-64 év közötti korosztályban gyakoribbá válik az ízületi fájdalom a vállban, a karban, a könyökben, illetve az ízületi kopás, különösen a kéz kisízületi kopása, az ujjacskák, a körömperc meszesedése, a kéz reggeli merevsége. Jellemző reumatológia panasz a kéztő alagút szindróma, amely miatt egy idegnyomódás alakul ki a vízháztartás csökkenése miatt. A panaszok hátterében kötőszöveti problémák, az izmok, szalagok, lágyrész képletek megváltozott rugalmassága és egyensúlya áll.
– fogalmazott a reumatológus szakorvos.
Mivel 40 év felett lelassul az anyagcsere, mindez hatással van a testsúlyra is, amely szintén nem tesz jót a hormonális változások miatt egyébként is megterhelt ízületeknek.
Úton a csontritkulás felé
Ugyancsak befolyásolja a menopauza a csonttömeget. Maximális mértékét 25-30 év körül éri el, 40 év körül azonban elindul a csontvesztés, menopausától függetlenül: évente nagyjából fél százaléknyit. A hormonális változások, többek között az ösztrogénszint csökkenésének hatására azonban ez felgyorsul és a következő 5-7 évben a legtöbb nő csontja 20 százalékát veszíti el. 55 év felett a férfiak évente csontjuk 1, a nők pedig 3-4 százalékát veszítik el, de egyes kockázati tényezők, mint az alacsony testtömegindex, a dohányzás, az alkohol, egyes gyógyszerek, szteroidok tovább ronthatnak az állapoton, kialakítva ezzel a csontritkulást[1].
A betegség azért is igényelne kellő odafigyelést, mert hosszú ideig nem jár semmilyen tünettel, majd egy csonttörés (többnyire a gerinc, combnyak, medence és a csukló csontjainál) hívhatja fel rá a figyelmet.
„Hazánkban minden ötödik 50 év feletti nő csontritkulással küzd, de több mint 60 százalékuk nem kapja meg a szükséges terápiát, ez pedig rosszabb esetben akár rokkantságot vagy korai halált okozó csonttörésekhez vezethet. A csontritkulás napjainkban már korai stádiumban felismerhető és hatékonyan kezelhető, a csontsűrűség mérés után a hormonpótlás és a gyógyszeres kezelés segíthet a legtöbbet. Fontos lenne azonban a megelőzés, erre pedig, a kötőszöveti gyengülés tüneteinek csökkentéséhez hasonlóan a mozgás és a gyógytorna lenne a legjobb megoldás. Sokat segíthet a megfelelő kalcium és a D-vitaminbevitel, illetve a fehérjepótlás. Ez a három alappillére a csontfolyamatok normális fenntartásának” – árulta el Dr. Mihola Dóra.
Hozzátette, akár magunk is ellenőrizhetjük néhány perc alatt, mekkora a törési kockázatunk. Az angolul elérhető Frax törési kockázatbecslő programmal kideríthetjük, hogy a következő tíz évben hány százalék az esélye annak, hogy eltörjön egy csontunk. Ha általánosságban 20 százaléknál nagyobb az esélye, csípőtájékon pedig 3 százaléknál nagyobb az esélye törésnek, mielőbb érdemes egy szakorvost felkeresni. Csontsűrűségmérésre pedig már akár egy nőgyógyásztól is kérhetünk beutalót a szokásos éves szűrővizsgálat alkalmával.
[1] A csontritkulás egy anyagcsere-betegség, amelynél felbomlik a csontokat építő és lebontó folyamatok egyensúlya. A csontsűrűség csökken, a csontozat szilárdsága gyengül és fokozottan törékennyé válik. A KSH adatai szerint évente nagyjából 120 ezer csonttörés következik be Magyarországon, ezen belül csaknem 20 ezer a combnyaktörések száma, 25 ezer csukló-, 30 ezer csigolyatörést tartanak számon.
Olvasta már?
- Ezzel a gyógynövénnyel nagyon vigyázzon, ha szívbeteg vagy gyógyszert szed!
- Rendszeresen használ orspray-t? Jobban teszi, ha módjával alkalmazza!
- Orrdugulás utáni fülfájás: így gyógyíthatjuk otthon a fül-orr-gégész szerint
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!