Fehér folyás és alhasi görcsök: endometriózis is okozhatja
A menstruáción kívül jelentkező görcsöket és a fehér folyást jobb, ha kivizsgáltatja!
Általánosan elmondható, ha a hüvelyfolyás színe, szaga, mennyisége vagy sűrűsége megváltozik, kérjen orvosi segítséget. A kóros hüvelyfolyás hátterében több kórfolyamat is állhat, amelyeket dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász adjunktusa veszi sorra.
Terhesség is okozhat görcsöket és fehér folyást
Bár a hasi görcsök és a fehéres, opálos színű folyás jellemzően a menstruáció előtt néhány nappal jelentkező tünetek, bizonyos esetekben a terhesség jelei közt is előfordulhatnak. Ilyen lehet még többek közt a fáradtság, az enyhe vérzés, az érzékennyé váló mellek, a hányinger, hányás, a hangulatváltozások, és a gyakori vizelési inger. Mivel azonban ezek a tünetek, akár más hormonális változásokra vagy a fogamzásgátlás mellékhatásaira is utalhatnak, mindenképpen jó ezeknek nőgyógyászati vizsgálaton utána járni.
Más lehetséges okok is lehetnek a tünetek mögött
A hüvelyfolyás természetes jelenség. A normális hüvelyváladék színtelen vagy fehéres színű, szagtalan, vízszerű vagy nyálkás állagú. A váladék nedvesen tartja a hüvelyt és meggátolja a hüvelybe bejutó kórokozók elszaporodását. A normális hüvelyváladék megváltozása azonban különböző eredetű megbetegedésre utalhat. Betegségre utaló tünet lehet a fájdalmas vizelés, alhasi fájdalom, nemi tájon jelentkező égő, viszkető érzés vagy akár közösülés közbeni fájdalom.
Kismedencei gyulladás
A kismedencei gyulladás egy súlyos szövődményekkel járó,elsősorban a szexuálisan aktív hölgyeket érintő betegség. A kismedencei gyulladás gyakorlatilag a női nemi szervek gyulladásos állapota, aminek hátterében elsősorban petevezetéken át történő fertőzés áll, igen gyakran szexuális úton terjedő fertőzés.
Ez a betegség nem feltétlenül okoz tüneteket, de az sem ritka, hogy éppen az alhasi görcsök, a szokatlan folyás, a szex során érzett fájdalom, a láz vagy vizelés alatt érzett égő érzés hívják fel rá a figyelmet. A kismedencei gyulladás kezelése azonban nem csak a tünetek megszüntetése miatt fontos, de azért is, mert kezeletlenül akár meddőséget is okozhat.
Méhnyakrák
A méhnyakrák kezdeti stádiumban nem okoz jellegzetes tünetet, később pedig a szex utáni és a menstruációs ciklusok közti vérzés, a medencetáji fájdalom és a folyás adhat okot gyanakvásra. Sikeres kezelésének alapja a korai felismerés, ami az éves nőgyógyászati szűréssel érhető el a leghatékonyabban.
Endometriózis
Az endometriózis egy fájdalmas állapot, amely során a méhnyálka kijut a méh üregéből, és az érintett területeken gyulladást okoz. Az így kialakuló későbbi hegszövet különösen fájdalmas lehet a menstruáció időszakában, de máskor is okozhat alhasi fájdalmat, görcsöket. Mindenképpen nőgyógyászati kezelést igényel, hiszen a kínzó tüneteken kívül meddőséget is okozhat.
Irritábilis bél szindróma (IBS)
Az IBS szerteágazó tünetei közt - amelyek főként emésztőszervi problémák -, szintén szerepelhetnek az alhasi görcsök és a nyákos székletürítés, amely könnyen összekeverhető a fehér folyással. Ha bebizonyosodik az IBS diagnózisa, a kezelés elsősorban gasztroenterológus és pszichológus feladata.
Csak az orvos diagnosztizálhat
- Mivel mind az alhasi görcsöknek, mint a fehér folyásnak számos oka lehet, fontos, hogy a diagnózist orvos állítsa fel. Ki kell zárnunk ugyanis olyan betegségeket, állapotokat, mint a vetélés, a méhen kívüli terhesség, a ciszták, miómák jelenléte, a bakteriális vaginózis, és a nyári időszakban különösen gyakori gombás fertőzés – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász adjunktusa. – Vagyis ha a panaszok nem múlnak el néhány nap alatt, esetleg más tünetek is társulnak hozzájuk, mindenképpen ki kell vizsgálni, mi lehet a háttérben, és meg kell kezdeni a szükséges kezelést.
Összegzés
- A hüvelyfolyás színének, szagának és sűrűségének megváltozása orvosi kivizsgálást igényel.
- Különböző betegségek, mint például a kismedencei gyulladás, méhnyakrák, endometriózis vagy IBS is okozhatnak hasi görcsöket és fehér folyást.
- Az IBS tüneteinek, beleértve az alhasi görcsöket és a nyákos székletürítést, valamint az IBS miatti esetlegesen kialakuló szorongás kezeléséhez több orvos bevonására van szükség, mint például gasztroenterológus és pszichológus.
- Fontos, hogy az orvos állítsa fel a diagnózist a menstruáción kívüli görcsök és a fehér folyás esetén, mivel számos kiváltó ok létezik.
Olvasta már?
- Ez a 7 tünet nőgyógyászati daganatokat jelezhet
- Nőgyógyászati tumorok: ezekkel a vizsgálatokkal korán felfedezhetik
- Ezeket a nőgyógyászati rákszűréseket végeztesse el változókorban
- Miért okozhat rákot a HPV-fertőzés? A nőgyógyász válaszol
- Petefészekciszta vagy petefészekrák: így lehet megkülönböztetni
- Ezek a tünetek 3 gyakori nőgyógyászati daganatot jelezhetnek
- Nőgyógyászati daganatok: minden 5. percben diagnosztizálnak egyet
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!