Ilyen fájdalmas, ha kórokozók kerülnek a mell szöveteibe
A mellgyulladás gyakran csak az egyik mellet érinti.
A mellgyulladás (masztitisz), mely tulajdonképpen a mell szöveteinek fertőzése és gyulladása, igen gyakori lehet a szoptató nők körében, a szakemberek szerint mintegy 10 százalékukat érintheti. Azonban nemcsak a szoptatás idején gyulladhat be a mell, más esetekben is bekerülhetnek kórokozók a mell szöveteibe.
Szoptatás és mellgyulladás
A szoptatás során bekövetkező mellgyulladás esetén a tejcsatornák elzáródhatnak, a bennük lévő pangó tejben pedig elszaporodhatnak a kórokozók. Ennek hátterében állhat például a nem megfelelő szoptatási technika vagy ha a mell nincs megfelelően "kiürítve". A kisebesedett, kirepedezett mellbimbó is fokozza a fertőződés rizikóját.
A szoptatással nem összefüggő gyulladás esélyeit jelentős mértékben növeli a mellbimbó sérülése (pl. a kidörzsölődése vagy a mellbimbóba helyezett ékszer), a mellimplantátum, illetve a mellet érő közvetlen sérülés. Szintén növeli a betegség rizikóját a túlságosan szoros, kényelmetlen ruházat is.
A mellgyulladás kialakulásának veszélyét növelhetik a krónikus betegségek (pl. a cukorbetegség), a legyengült immunrendszer, illetve a dohányzás is. A szakemberek szerint azoknál a nőknél, akiknél már előfordult mellgyulladás, nagyobb eséllyel alakul ki egy újabb fertőzés is.
A mellgyulladás tünetei
A mellgyulladás a legtöbb esetben csak az egyik mellet érinti. A tünetek gyorsan, maximum egy-két nap alatt jelennek meg. A tünetek között találhatjuk a mell érzékenységét, fájdalmát, duzzanatát és kipirosodását. Az érintett mell jóval melegebb, mint a másik. A szoptatást is komoly fájdalom vagy égő érzés kísérheti.
Meglepő módon, a mellgyulladás első tünetei influenzára vagy megfázásra is hasonlíthatnak: a gyulladás magas lázzal, ízületi fájdalmakkal, általános rosszulléttel, hidegrázással, fáradékonysággal, rosszkedvvel járhat együtt.
Súlyosabb esetekben a gyulladás genny felgyülemlésével is együtt járhat: ilyenkor a mellbimbóból gennyes váladék ürülhet. Ez a szoptató nőknél ritkább lehet, de a 30 éven felüli anyáknál, a túlhordott kisbabáknál nagyobb az esélye. A gennyes gyulladás azokat is érintheti, akiknél a mellgyulladás kezelését nem kezdték meg időben, vagy azoknál felülfertőződés is történt.
Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a tünetek súlyossága nem áll összefüggésben azzal, hogy milyen súlyos a fertőzés, mennyi kórokozó található a mellben (illetve az anyatejben), vagy hány kórokozótípust lehet megkülönböztetni.
Hogyan kezelhető a mellgyulladás?
A szoptató anyák esetében rendkívül fontos, hogy a mellek minél gyakrabban ki legyenek ürítve (gyakoribb szoptatással vagy fejéssel). A meleg vagy hideg borogatás, az óvatos masszírozás is jótékony hatású lehet. Érdemes azonban a védőnővel vagy szoptatási tanácsadóval konzultálni, nemcsak a betegség kezeléséről, de arról is, hogy meg lehet-e előzni a gyulladás visszatérését.
Akár szoptatás közben, akár attól függetlenül alakul ki a mellgyulladás, szükség lehet antibiotikumos kezelésre is.
Kell aggódni a mellgyulladás miatt?
A legtöbb esetben a mellgyulladás rövid időn belül elmúlik, nem okoz komplikációkat, és nem növeli a melldaganat kialakulásának rizikóját sem. Fontos azonban tudni, hogy a gyulladásos emlőrák tünetei emlékeztethetnek a mellgyulladásra, sőt egyszerre is jelentkezhet a két betegség. Éppen ezért, ha a gyulladás tünetei nem múlnak vagy javulnak néhány héten belül, mindenképpen komolyabb kivizsgálásra van szükség!
Olvasta már?
- "Élet receptje": itt van az emlőrák diagnózis felállításának három lépése
- Ezek a legfontosabb tudnivalók a mellrákkal kapcsolatban!
- Mellrák: az új rendszer évekkel korábban diagnosztizálhatja a daganatot
- Ezek a mellrák első tünetei: így jelez leggyakrabban az emlődaganat
- Ezek a mellrák elleni küzdelem leghatásosabb eszközei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!