Görcsös menstruáció: ekkor jelez a fájdalom miómát, daganatot
Rengeteg nő tapasztal fájdalmat a menzesze alatt. Ahhoz, hogy megpróbáljuk a tüneteket enyhíteni, a lehetséges okokat kell először körbejárni.
Fájdalmas menstruációval szenvedő nők körülbelül negyede rendszeresen szed fájdalomcsillapítókat, és 10% szenved súlyos panaszokkal. Több megnevezéssel illetjük a kórképet, úgy mint fájdalmas menstruáció, görcsös menstruáció, vagy Dysmenorrhoea.
A fájdalmas menstruáció tünetei
A tünetek általában közvetlenül a menstruációval egy időben jelentkeznek és a menstruációval együtt, vagy azt követően elmúlnak.
- Helyi tünetek: intenzív alhasi görcsös fájdalom, deréktáji fájdalom, végbéltáji fájdalom, hasi puffadás
- Szisztémás, az egész szervezetet érintő tünetek: fejfájás, hányinger, hányás, hasmenés, rosszullét, ájulás
Két formáját különítjük el:
- Az elsődleges dysmenorrhoea olyan menstruációs fájdalom, amelynek kimutatható szervi oka nincs, általában az első menstruációtól számított néhány éven belül jelentkezik. A fájdalom az évek előrehaladtával gyengül, és gyakran teljesen elmúlik az első szülést követően.
- A fájdalom oka, hogy a méhnyálkahártya leválásakor (menstruáció) fokozott mennyiségben szabadulnak fel prosztanoidok, köztük prosztaglandin. Az emelkedett prosztaglandin szint fokozza a méhizom összehúzódásokat, ami végső soron csökkenti az oxigén szintjét és az erős izomgörcsök fájdalmat okoznak, sőt a vérbe kerülve a szervezet távolabbi pontjain is tüneteket okozhat (lásd szisztémás tünetek).
- A másodlagos dysmenorrhoea olyan menstruációs fájdalom, amit valamilyen betegség okoz, például endometriózis, adenomiózis, kismedencei gyulladás, anatómiai elváltozás, méhűri idegen test (IUD/IUS, vagy más néven „spirál”), méhnyak szűkülete (pl. méhszáj műtétet követően), myoma, daganat.
- Ezen kívül a hátérben állhat nem nőgyógyászati ok is, mint pl. a medencefenék-dysfunkció, irritábilis bél szindróma (IBS), fájdalmas hólyag szindróma, gyulladásos bélbetegség, kismedencei összenövések. Az idő múlásával a fájdalom általában fokozódik.
Diagnosztika
A fájdalmas és túlságosan bő vérzés hosszabb távon vérszegénység kialakulását is magával hozza, nem beszélve a kezeletlen betegségek mellett jelentkező szövődményekről. Szerencsére a jelenséget könnyű felismerni, és szakorvosi segítséggel az esetek többségében könnyen kezelni is lehet. Egy vérvizsgálat, valamint egy rutin nőgyógyászati ellenőrzés már a lehetséges okok egy jó részére fényt deríthet, mélyebb vizsgálatok elvégzéséhez más szakterületek orvosainak bevonása is szükséges lehet.
Az elsődleges dysmenorrhoea alapos gyanújára utaló tünetek:
- a tünetek kezdete a menstruáció kezdetétől (menarché) számítva 6 hónap után, de 24 hónapon belül
- a vérzés előtt órákkal, vagy a vérzés alatt fellépő fájdalom
- a vérzés vége előtt megszűnő fájdalom
- a medence középső területén jelentkező fájdalom, ami hátra, és/vagy a combok felé sugárzik.
A másodlagos dysmenorrhoeara utaló tünetek:
- Dyschesia
- Dyspareunia
- ciklikus haematotchezia
- köztivérzés
- egyre fokozódó tüneteket okozó dysmenorrhea
- ciklustól független kismedencei fájdalom
- menarchéval induló tünetek
- egyoldali fájdalom
- rendellenes vérzés
Azonos tünetek:
- gasztroenterológiai tünetek, úm. hányinger, hányás, hasmenés
- neurológiai tünetek, úm. fejfájás, szédülés
- izomgörcsök
- fáradtság, levertség
- alvászavar
A fájdalom kezelése
Az elsődleges dysmenorrhoea prosztaglandin szintézist gátló gyógyszerrel jól kezelhető, valamint minden olyan kezelés hatásos, amely a menstruációs vérzés mennyiségét csökkenti (például hormonális fogamzásgátló).
A másodlagos dysmenorrhoea a kiváltó ok gyógyításával kezelendő.
Olvasta már?
- A mióma a szexuális életünket is megzavarhatja
- Meddőség: mióma is lehet az oka
- Polip, mióma, ciszta: rosszindulatúvá válhat-e? A nőgyógyász válaszol
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!