Szponzorált tartalom
Ezek a gyógynövények hatásosak lehetnek felfázás esetén
A felfázás, avagy hólyaghurut mindig rosszkor jön, ezért nem árt tisztában lennünk vele, hogy baj esetén mi az, ami segíthet. A betegséget ugyan baktériumfertőzés okozza, a panaszoktól azonban korántsem csak az antibiotikum-szedés szabadíthat meg bennünket, hanem bizonyos gyógynövények is.
Fűben-fában orvosság – vallották eleink, akik még gyógyfüvekkel és -teákkal kúrálták a legkülönfélébb fertőzéseket. Az ősi tudás az antibiotikumok elterjedésével egy időre háttérbe szorult, ám napjainkban ismét kezdjük felfedezni a természet patikájában rejlő lehetőségeket. Már csak azért is, mert az eltelt évtizedek tapasztalatai megmutatták, hogy a túl gyakori vagy nem megfelelően kivitelezett antibiotikum-kúrák elősegíthetik a rezisztens (az antibiotikumoknak ellenálló) baktériumok kifejlődését. A hólyaghurut például jellemzően az a kórkép, amelynek kezelése kapcsán immár orvosi körökben is egyre elfogadottabb, hogy a kezdeti, még enyhe tüneteket első körben próbáljuk meg inkább gyógynövényes készítménnyel megszüntetni ahelyett, hogy azonnal antibiotikumért nyúlnánk.
Az akut, azaz hirtelen kialakuló hólyaghurut kezdeti tünetei:
- gyakori vizelési inger
- csípő, égő érzés pisilés közben
- rossz szagú, zavaros vizelet
- alhasi görcsök
A kezelés alappillérei:
- bőséges folyadékfogyasztás
- gyakori vizeletürítés
- antibakteriális, gyulladáscsökkentő, illetve vizelethajtó hatású gyógynövények alkalmazása
Ezek a gyógynövények segíthetnek hólyaghurut esetén
- Medveszőlőlevél. Nem véletlenül ajánljuk elsőként a medveszőlőlevelet, amely húgyúti fertőtlenítő és vizelethajtó hatású is egyben. Immár tudományosan igazolt, hogy a gyógynövény hasznos hatóanyaga 74-féle különböző baktérium ellen hatásos, beleértve a hólyaghurutért leggyakrabban felelős E. coli törzseket is. A medveszőlőlevél különlegessége, hogy antibakteriális hatását kifejezetten a húgyutakban fejti ki. A növényből készülő gyógyteának azonban sokak szerint rendkívül kellemetlen az íze – jó hír viszont, hogy a gyógynövény hasznos hatóanyagához akár tabletta formájában is hozzájuthatunk, ez a kellemetlen mellékhatás tehát egyszerűen kiküszöbölhető. Válasszunk ellenőrzött minőségű, patikai készítményt!
- Vörös és fekete áfonya. A vörös és a fekete áfonya, valamint a tőzegáfonya segítenek megakadályozni, hogy a hólyaghurutot előidéző kórokozók a hólyag falához tapadjanak.
- Cickafarkfű. A cickafarkfű gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású. Ezen kívül vérzéscsillapító tulajdonsága is ismert, azonban ha hólyaghurut esetén vérzést tapasztalnánk, feltétlenül forduljunk orvoshoz!
- Kamilla. A kamilla szinte mindenki által jól ismert gyógynövényünk. Gyulladáscsökkentő, baktériumölő, fertőtlenítő, lázcsillapító hatását jól hasznosíthatjuk hólyaghurut esetén is.
- Körömvirág. A körömvirág az egyik legkedveltebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk. Hasonló illóolajat tartalmaz, akárcsak a kamilla vagy a cickafark, azonban allergiás reakciót nagyon ritkán vált ki, ezért megbízhatóan alkalmazható.
- Nyírfalevél. Elsősorban vízhajtóként ismert, de emellett baktériumölő és vírusölő hatású is, így hólyaghurut esetén is segítségünkre lehet. Lázcsillapító hatása szintén van, friss levele pedig remek C-vitamin-forrás. Utóbbi elősegítheti az immunrendszer erősödését, így a fertőzés gyorsabb leküzdését.
- Aranyvessző. Hólyaghurut esetén az aranyvessző vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatását ugyancsak kihasználhatjuk.
Források:
Dr. Csupor Dezső: Pirula Kalauz, 2020, PharMAgist Bt.
Kedzia B., Wrocinski et al Anti-bacterial action of urine containing arbutin metabolic products, Med Dosw Microbiol 1975; 27: 305-14