Fájdalmas endometriózis: tudta, hogy a hasmenés is lehet az egyik tünete?
Az endometriózis műtéti beavatkozással, illetve gyógyszeres terápiával jól kezelhető, ám hosszú távú gondozást igényel.
Az endometriózis lehetetlenné teheti a teherbeesést, és mind a mai napig nem tisztázott pontosan, miért is alakul ki.
Mi is pontosan az endometriózis?
Az endometrium jelentése méhnyálkahártya, mely egy hormonérzékeny szövet, ami a méh belső részét borítja. Az a kifejezés, hogy hormonérzékeny arra utal, hogy a szövet reagál bizonyos hormonok jelenlétére. Jelen esetben ez az endometrium vastagodását, majd a ciklus végén annak leválását jelenti. Normál esetben ez a szövet a vérzés útján távozik a szervezetből, majd a folyamat kezdődik előről.
Az endometriózis betegség lényege, hogy a szövet, illetve az azt alkotó sejtek a testen belül máshol is megjelennek. Ez már önmagában sem jó dolog, hiszen a nem oda való sejtek folyamatos steril gyulladást idéznek elő a területen, de emellett a hormonérzékenység is gondot jelent. Amikor ugyanis a menstruációs ciklus hormonjait termelni kezdi a test, azok nem csak a méh és környékén fejtik ki a hatásukat, hanem az egész testben, eljutnak mindenhová.
A testen belül nem megfelelő helyen lévő endometrium, vagyis méhnyálkahártya pontosan úgy reagál ezekre a hormonokra, akár a méhben, vagyis megduzzad, majd leválik. Ebben az esetben azonban a természetes tisztulás nem lehetséges, vagyis a levált szövetek a testüregben rekednek, ahol gyulladást, és összenövéseket (adhézió) válthatnak ki.
Mi az endometriózis oka, tünete?
Sajnos az endometriózis pontos oka ismeretlen. Egyes elméletek szerint genetikai hajlam kérdése, míg mások szerint a hasüreg környékén olyan őssejtek maradnak, melyek a környezet, illetve akár betegségek, hormonok hatására méhnyálkahártya sejtekké alakulnak, azok minden képességével együtt.
Az endometriózis kialakulásának okai lehetnek:
- stressz
- mozgásszegény életmód
- nem megfelelő táplálkozás
- szervezet kimerülése
- hosszan tartó gyógynövényfogyasztás
A tünetek között találkozhatunk az erőteljes fájdalommal járó menstruációval, az ovuláció, vagy szex közben jelentkező fájdalommal, a fokozott vérzéssel és természetesen a meddőséggel is. Emellett jelentkezhet erős alhasi görcs, a menzesz összezavarodása, fájdalmas, esetenként akár véres vizelet, hasmenés és székrekedés is.
Ezenkívül gyógyszeres és fájdalomcsillapító kezelések, és hosszútávú gyógynövényfogyasztás hatására is jelentkezhet a kór. Sőt, a gyenge immunrendszer is könnyen vezethet a baj kialakulásához.
Az endometriózis kezelése
Dr. Angyal Géza elmondta, hogy a kialakult betegség kezelése minden esetben szakember feladata, aki dönthet gyógyszeres terápia mellett, de a műtét is könnyen szóba jöhet ilyenkor.
A megelőzését a megfelelő életmóddal tehetünk sokat, illetve az immunrendszer erősítésével. Ezt a szervezet tápanyagraktárainak feltöltésével érhetjük el. Sok esetben a kór a meddőség miatt orvoshoz forduló nőknél derül ki, így számukra kézenfekvő a megfelelően tagolt, szerves kötésekkel rendelkező várandós vitamin szedése, hiszen az ilyen készítményből lényegesen nagyobb hatékonysággal szívódnak fel a tápanyagok.
A készítmény komplexitása külön jó a kismamáknak, vagy babára vágyó nőknek, ám tökéletesen megfelel akkor is, ha a cél nem a családalapítás. Mindemellett nem szabad megfeledkezni a kiegyensúlyozott táplálkozásról és a megfelelő mozgásról sem!
Összegezve
- Az endometrium hormonérzékeny szövet, amely a méh belső részét borítja.
- A betegség lényege, hogy a szövet és az azt alkotó sejtek a testen belül máshol is megjelennek, és steril gyulladást okoznak.
- Az endometriózis jól kezelhető műtéti beavatkozással és gyógyszeres terápiával.
- A betegség teherbeesést lehetetlenné teheti, és a pontos okai még mindig nem teljesen tisztázottak.
Olvasta már?
- Ritka menstruáció: ilyen bajt jelez a nőgyógyász szerint
- Erős vérzés, fájdalmas menstruáció: hormonzavart és daganatot is jelezhet
- Görcsös hasfájás: ebből tudhatja, hogy endometriózisra utal
- Menstruációs vérzés: ha ilyen a színe és az állaga, betegséget jelez
- Darabos menstruáció: ezek a véralvadási zavar jelei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Erős hasfájást érez a ciklus közepén? Ilyenkor jelez nőgyógyászati problémát