Ezeket látta már?

Bakteriális vaginózis vagy hüvelygomba - így tehet különbséget köztük

bakteriális vaginózis hüvelygomba különbség tünet

Két gyakori intim fertőzés, ám fontos különbséget tenni köztük.

Nyáron megszaporodnak az intim fertőzések, köszönhetően a strandolásnak, a fokozott izzadásnak és a fesztiválszezonnak. Tünetek esetén a legtöbben rávágják, hogy biztosan hüvelygomba okozza a panaszokat, pedig csaknem ugyanolyan gyakorisággal fordul elő a bakteriális vaginózis. Fontos, hogy különbséget tudjunk köztük tenni, hiszen a két állapot más-más terápiát igényel.

Miért alakulnak ki hüvelyfertőzések?

A hüvelygombát és a bakteriális vaginózist okozó mikroorganizmusok normál esetben is megtalálhatók a hüvelyben, ám az ott élő „jó” baktériumok (lactobacillusok) megakadályozzák elszaporodásukat, mivel savas környezetet tartanak fenn, melyet a kórokozók nem szeretnek. Probléma akkor van, ha ezeknek a "rossz" mikroorganizmusoknak a mennyisége megnő - ilyenkor különböző fertőzések lépnek fel. Oka, hogy a hüvely savas Ph-ja a lúgos irányba tolódik el.

Mindkét állapot a hüvely gyulladását okozza

A bakteriális vaginózis (BV) és az élesztőgomba-fertőzésnek (candida) különböző okai és kockázati tényezői vannak, ám közös bennük, hogy mindkét állapot a hüvely gyulladását okozza. Bár a legtöbben ekkor inkább gombára gyanakodnak, ám hüvelygyulladás esetén az orvos 40-50 százalékban BV-t állapít meg, míg gombát 20-25 százalékban. (A többi főleg trichomoniázis, de az is lehet, hogy nem fertőzés.

Hogy lehet különbséget tenni a hüvelygomba és a bakteriális vaginózis között?

Gyakran nehéz megállapítani, hogy BV vagy élesztőgomba-fertőzése van jelen, ám van néhány jel, melyek segíthetnek különbséget tenni.

Bár mindkét fertőzés általában viszketéssel és irritációval jár, ám a intim váladék más: BV esetén a folyás vékonyabb, halszagú, színe pedig szürke, sárga vagy akár zöldes. Gomba fennállásakor a váladék általában fehér, sűrűbb és csomósabb (túrószerű) és általában szagtalan.

Máshogy kell kezelni a két állapotot

Mivel más kórokozók állnak a két állapot hátterében, ezért máshogy is kell kezelni őket. A bakteriális vaginózis bár kezelés nélkül is elmúlhat, ám érdemes orvos antibiotikumot is javasolhat. Emellett fontos a megfelelő higiénia betartása, valamint az egészséges életmód követése. Hüvelygomba esetén gombaellenes kúpok, kenőcsök alkalmazása indokolt. Enyhébb esetben elegendő lehet vény nélkül kapható készítmény használata, de orvos felírhatja receptre is. Nagyon fontos mindkét állapot esetén a kezelés után lactobacillus-helyreállító kúrát is végezni, mellyel helyreállatható a hüvely Ph-ja és így megelőzhető a probléma ismételt kialakulása.

Összegzés

  • Nyáron megszaporodnak az intim fertőzések strandolás és fesztiválozás miatt.
  • Fontos különbséget tenni a hüvelygomba és a bakteriális vaginózis között.
  • A két fertőzés különböző terápiát igényel.
  • Hüvelygomba esetén gombaellenes kúpok, bakteriális vaginózisnál antibiotikum javasolt.
  • Fontos a lactobacillus-helyreállító kúra a kezelés után.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fertőzések nyáron: így lehet elkerülni őket a nőgyógyász szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hüvelyfertőzés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához