Az alacsony D-vitamin-szint fokozza a csonttörés esélyét
A Pittsburgh Egyetem kutatói kimutatták, hogy az alacsony D-vitaminszint nők esetében fokozza a csípőtáji törések kialakulásának valószínűségét.
Az alacsony D-vitamin-szint fokozza a csonttörés esélyét
A Pittsburgh Egyetem kutatói kimutatták, hogy az alacsony D-vitaminszint nők esetében fokozza a csípőtáji törések kialakulásának valószínűségét.
Dr. Jane A Cauley népegészségtan professzor munkatársaival legújabb kutatása során a szervezet kalcium-háztartását szabályozó D-vitamincsalád vérszintje és a csípőtáji törések gyakorisága között keresett összefüggést. A kutatócsoport 400 nőbeteg adatait dolgozta fel, akik átlag 7,1 éven belül csípőtáji törést szenvedtek el. A szakemberek megmérték a betegek vérében a D-vitamin mennyiségét jelző 25-hidroxi-D-vitamin szintjét, valamint a kapott eredményeket összehasonlították egy korra és nagyrasszra a betegcsoporthoz igazított kontroll csoport értékeivel.
"A adatok elemzése során megfigyeltük, hogy a D-vitamin szintjének csökkenésével együtt emelkedett a törések bekövetkezésének gyakorisága. A törés elszenvedésének esélye 77 százalékkal volt magasabb abban a csoportban, amelyben a legalacsonyabb volt a D-vitamin szintje. Ez a hatalmas különbség akkor is megmaradt, amikor egyéb rizikótényezőket, mint például a testtömeg-indexet, a pozitív családi anamnézist, a dohányzást, az alkoholfogyasztást, valamint a kalcium és D-vitamin fogyasztását is figyelembe vettük." – részletezte Cauley professzor.
A kora gyermekkorban kialakuló D-vitaminhiány a puha csontokkal jellemezhető angolkórt is okozhatja, melyről úgy gondolták az USA-ban, hogy közel ötven éve sikerült végleg megszüntetni. Bár azt még mindig nem határozta meg senki hivatalosan, hogy mennyi a D-vitamin napi ajánlott fogyasztási mennyisége, a legtöbb tudós úgy véli, hogy a mostanában ajánlott napi 400 nemzetközi egység helyett legalább 800-1000 egységet kellene fogyasztani naponta. Fontos emellett tudni, hogy a halmáj-olajon kívül kevés tápanyagban található meg természetes formában a D-vitamin, amely egyébként a szervezetben is keletkezik: a bőrben a napsütés által alakul ki az az előalak, mely a vesében tovább alakulva jut el az aktív D-vitamin formáig.
medipress