Amikor "megőrül" a női szervezet (őszinte szavak az endometriózisról)
Endometriózis: a felbolydult méhnyálkahártya... Az endometriózis definíció szerint az az állapot, amikor a normális esetben a méh nyálkahártyáját alkotó sejtek a test más részein is megjelennek, akár a petevezetéken, a petefészken és a hólyagon kívül is.
A probléma pedig abból adódik, hogy ezek a sejtek pojntosan úgy működnek, mintha a méhnyálkahártya részei lennének, azaz, a női hormonokra reagálva a menstruációs ciklusok idején növekszenek, illetve véreznek.
Egyelőre nem tudni pontosan, hogy mi okozza az endometriózist, csupán elméletek léteznek. Az egyik elképzelés szerint egy, ún. retrográd menstruációs ciklus következtében is kialakulhat, amikor a ciklus során a vér visszafelé folyik a petevezetékeken, ahelyett, hogy rendeltetésszerűen elhagyná a testet. Egy másik elképzelés szerint a gyenge immunrendszer miatt is kialakulhat az endometriózis, azoknál a nőknél, akiknek a szervezete nem képes legyőzni az endometriózis sejteket, illetve metapláziájuk van, amely során egy bizonyos sejt típus egy másikká alakul át, így pedig a normális esetben a méh falát alkotó sejtjek meg tudnak jelenni a test olyan pontjain is, ahol egyébként semmi keresnivalójuk nem lenne.
Az endometriózis általában fájdalmas és nehéz menzesszel jelentkezik, illetve a szexuális együttlét is fájdalommal jár, gyakori csípőfájdalom is fellép, illetve alsó háttáji panaszokat okozhat és nem ritkán meddőséget is. Számos esetben azonban az endometriózisra semmilyen jel nem utal, és ezekben az esetekben az érintett nők nem is tudják, hogy ebben a betegségben szenvednek.
Egyelőre semmilyen módszert nem ismer az orvostudomány az endometriózis megelőzésére, de a leginkább 25-40 éves korú nőknél jelentkező betegség esetében többen azt tapasztalták, hogy terhességet követően a panaszaik megszűntek. Egyelőre csupán fájdalomcsillapítókkal és gyulladáscsökkentőkkel lehet enyhíteni az endometriózisos betegek panaszait, illetve egyes esetekben hormonkészítményekkel elnyomható az ovuláció (peteérés) és a menstruáció, és ezzel maguk a tünetek is – ez a megoldás azonban csak azoknál a nőknél jöhet szóba, akik nem kívánnak már teherbe esni. Ez utóbbi esetekben, illetve, amennyiben a gyógyszeres kezelés nem használt, lehetséges még műtéti beavatkozás is, amely során a méhet eltávolítják. A gyógyszerekre nem reagáló betegeknél, akik még szeretnének gyermeket az endometriózis kulcslyuksebészeti beavatkozással (laparoszkópos eljárás) eltávolítható.