A PCOS csak a fogamzásgátló letétele után derül ki?
A PCOS (policisztás ovárium-szindróma) egyre több nőt érint manapság, ami sajnos igencsak megnehezíti a teherbeesést Bár a kezelés leggyakrabban fogamzásgátló tabletták szedésével történik, hiszen ilyenkor a tünetek megszűnnek, ám ez azt is jelenti, hogy sok nő csak akkor szembesül az állapotával, amikor családalapítás céljából leteszi a gyógyszert.
Nehezített teherbeesés
A PCOS kellemetlen betegség, hiszen főbb tünetei közt a menstruációs ciklus zavarai, fokozott szőrösödés, izzadékonyság, valamint az elhízás áll, azonban a legtöbb nő figyelmének középpontjába a meddőség miatt kerül.
"A PCOS betegség lényege, hogy ciszták alakulnak ki a petefészekben, mert felborul a hormonegyensúly és nem termelődik elegendő ösztrogén és progeszteron, az LH szint viszont megemelkedik . Ennek hatására nincs peteérés, nem következik be tüszőrepedés és ezáltal sárgatest sem képződik, így a terhesség sem tud létrejönni." mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
A fogamzásgátló tabletta előnye ugyanaz, mint a hátránya
A fogamzásgátló tabletta szedésével a PCOS kellemetlen tünetei csökkenthetők, vagy akár meg is szüntethetők. Éppen ezért a betegség kezelésének egyik alappillére, hiszen így az illető megkímélheti magát a pattanásoktól, a túlzott szőrösödéstől és a rendszertelen vérzéstől. Viszont ez azt is jelenti, hogy vannak esetek, hogy ezért később derül ki a probléma.
"A tabletták előnye tulajdonképp ugyanaz, mint a hátránya. Bár szépen kezeli a tüneteket, de ez azt is jelenti, hogy csak később derül ki a probléma, jellemzően akkor, amikor az illető már gyereket szeretne. Éppen ezért ha a fogamzásgátló tabletta letétele után pattanások, elhízás és fokozott szőrösödés lép fel, érdemes szakemberhez fordulni, hogy utána megfelelő kezeléssel mihamarabb bekövetkezhessen a várva várt gyermekáldás."- tanácsolja dr. Koppány Viktória.
Viszont mindezek ellenére fontos tudni, hogy más esetekben a fogamzásgátló tabletták szedése PCOS esetén elengedhetetlen a normális hormonszint fenntartásához, valamint a petefészek védelméhez!
Forrás: Budai Endokrinközpont