Ezeket látta már?

Női bajok: nem segít a menopauza után adott ösztrogén

Betegségek
2016. május 21. 11:09
Módosítva: 2017. december 11. 15:04

Egy új vizsgálat szerint nem az ösztrogén-hormonok alacsonyabb szintje okozza változókor után a nők hangulati ingadozását és memóriazavarait. Ezért a kutatók úgy vélik, nem szükséges a hormonpótló kezelés, a korábbi feltételezésekkel szemben nem segít az idősödő nőkön, adása viszont számos kockázattal jár.

A vizsgálat azonban azt is kiderítette, hogy a másik női hormon, a progeszteron viszont fiatalabb korban befolyásolhatja a nők mentális képességeit. Az amerikai Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban megjelent cikk utal arra hogy további vizsgálatok szükségesek.

Az ösztrogén és progeszteron női nem hormonok a 30-40-es életévek között kezdenek tipikus módon csökkenni, mely a menopauzába, változókorba torkollik, és és véget vet a termékeny korszaknak.

A hormonpótló kezelés előnyei és kockázatai régóta vita tárgyát képezik. Korábbi vizsgálatok szerint a változókor után adott hormonpótlás növelte az infarktus, a stroke, a vérrögképződés és az emlőrák kockázatát.

Dr. Jennifer Wu, new-yorki nőgyógyász szerint sok nő úgy véli, hogy a változókor utáni ösztrogénhiány okozza a szellemi hanyatlást, de ez nem igazolódott.

A fokozott kockázatok miatt amúgy sem szabad kellő indokoltság nélkül hormonpótló kezeléshez nyúlni.

Egyes kutatók azt gondolták, hogy az ösztrogénhatás attól is függ, mennyi idővel a menopauza után kezdődik a hormonpótló kezelés. Megfigyelték a különbségeket, két csoport között: nők 6 éve a menopauzában, ill. nők 10 évvel a menopauza után.

Az eredmények szerint nem volt értékelhető különbség a csoportokban az ösztrogén vérszintek és a szellemi teljesítmény tekintetében a "fiatalabb" változókorú nők és az "idősebbek" között.

Hangsúlyozták ezzel egyidejűleg, hogy a progeszteron támogatni látszik a szellemi teljesítményt, a gondolkodást, de ezek az eredmények megerősítésre szorulnak.

A vizsgálat több, mint 600 nőbetegen készült 41-84 éves életkorúak voltak, egyikük sem kapott hormonpótló kezelést. Nemcsak az általános szellemi teljesítményt és a gondolkodási képességeket értékelték, hanem a depressziót is vizsgálták, valamint a hormonszinteket (ösztradiol, ösztron, progeszteron, és tesztoszteron).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MedLine
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés