Világszerte országonként különbözik a csontritkulásra fordított figyelem
Egy egyedülálló csontritkulás kutatás - melyben európai, észak-amerikai és ausztrál nőket vizsgáltak - kimutatta, hogy a 45 év felettiek egynegyede szenvedett el egy vagy több csonttörést.
A veszélyeztetett nőknek azonban csak a 26 %-a szed valamilyen csonterősítő gyógyszert. A jelenség mélyebb megismerése érdekében 5 éven át 60 000 nő egészségi állapotát követik majd nyomon egy széleskörű kutatás során.
Dr. Robert Lindsey, a Columbiai Egyetem professzora elmondta, hogy a törések gyakoriságának megértéséhez figyelembe kell vennünk a regionális különbségeket, és tanulnunk kell azoktól az országoktól, melyek a legnagyobb sikereket érik el a csonntörés megelőzés területén. Mivel a kutatásban résztvevő 55 év feletti nők esetében nem volt feltétel a csontritkulás korábbi megléte, így a tanulmány valós képet ad majd a különböző területeken élő női lakosság csontjainak állapotáról. A kutatás eredménye alapján elmondható, hogy az európai nőknek mindössze 59 %-a rendelkezik csontsűrűség teszttel, az amerikai résztvevők 79 %-ához képest, míg az előbbi veszélyeztetettek mindössze 20 %-a szed csonterősítő gyógyszert. Ez az arány Amerikában 30%. A megbízható szűrési módszerek és a kezelési opciók nagy választéka ellenére a csontritkulás még mindig aluldiagnosztizált, és alulkezelt. Európában a csontritkulásos törések közvetlen költsége a 2000-es 31,7 milliárdról 2050-re várhatóan 76,7 milliárdra nő, és itt több napot töltenek el a nők csontritkulás következtében kórházban, mint diabétesz, szívroham vagy mellrák miatt.
A legveszélyesebb csontritkulás okozta törés a csipőtörés, mely krónikus fájdalommal, csökkent mobilitással, a függetlenség elveszítésével jár, és akár halálhoz is vezethet.