Ezeket látta már?

Nem győzik figyelmeztetni az orvosok a szülőket a trambulinok veszélyeire

trambulin gyerek veszély sérülés biztonság

Igen sok kertben megtalálható ez a cseppet sem biztonságos eszköz.

A trambulinok kertekben való megjelenésével a sürgősségi, baleseti osztályok egyre inkább tele vannak olyan gyerekekkel, akik valamilyen sérülést szereztek ugrálás közben - rosszabb esetben súlyos állapotban kerültek kórházba. Éppen ezért a gyermekorvosok határozottan elutasítják a trambulinok otthoni használatát. Nemcsak Magyarországon, hanem más országokban is: az Amerikai Gyermekgyógyászati ​​Akadémia például gyakran számol be katasztrofális sérülésekről, beleértve azokat is, amelyek a gerincvelőt érintik és maradandó neurológiai károsodást okoznak.

A szülőkben ezért gyakran felmerül a kérdés: Mennyire veszélyes valójában a trambulin? Milyen sérülések fordulhatnak elő? Mely gyerekek a különösen sérülékenyek? Mi biztonságosabb: otthon használni vagy kereskedelmi egységbe menni? Milyen óvintézkedésekkel tehető biztonságosabbá a trambulinozás?

Leggyakrabban csonttörés fordul elő

Dr. Leana Wennel, a George Washington Egyetem sürgősségi orvosa a CNN-nek elárulta, hogy az esetek többségében a kar/láb csonttörésével kerülnek kórházba a gyerekek, ám előfordulhatnak fej- és nyaksérülések, beleértve az agyrázkódást is. A kisebbek ezek mellett számos egyéb sérülést szenvedhettek, például a belső szervek károsodását. Sajnos előfordulhat olyan is, amikor maradandó állapotot okoz a trambulinozás.

A trambulinban való ugrálás sokféle veszéllyel jár, főleg akkor, ha egyszerre többen is vannak benne, mivel úgy könnyen egymásnak ütközhetnek. De ez csak az egyik része, ugyanis gyerekek rosszul is eshetnek, főleg akkor, ha bonyolult mozdulatokat próbálnak végezni (pl. szaltó). Ezért az ilyen manővereket kerülni kell, hiszen ezek megnövelik a fej és a nyaki gerinc sérülésének esélyét.

Otthon, szabadidős környezetben tehát ezeket mindenképp kerülni kell, a gyerekek maximum speciális sportprogram részeként tanulják a bonyolultabb mutatványokat, szakember felügyeletével, a készségek fejlesztésére szolgáló speciális edzés keretein belül.

6 éves kor alatt ne trambulinozzanak a gyerekek

Bár minden korcsoportnál előfordulhatnak sérülések a trambulinozás során, ám a szakemberek azt javasolják, hogy 6 éves kor alatt semmiképp se ugráljanak benne, mivel ekkor nagyobb a törések és elmozdulások kockázata.

Nem biztonságosabbak a játszóházakban, központokban lévő trambulinok, sőt!

A legtöbb szülő úgy gondolja, hogy a különböző létesítményekben (akár trambulinparkokban) lévő eszközök biztonságosabbak. Ez azonban nem igaz, sőt, hamis biztonságérzetet kelthetnek. Egy 2020-ban közzétett metaanalízis során azt találták, hogy a trambulinparkokban bekövetkezett sérülések miatt kétszer nagyobb eséllyel van szükség műtétre, mint az otthoni trambulinhasználatnál. A jelentés azt is megállapította, hogy az óriás méretű trambulin okozta sérüléseknél hatszor nagyobb a műtéti beavatkozás kockázata, mint a mini méretű trambulinok esetén. A kutatók szerint ennek oka az, hogy ezek a trambulinparkok egyrészt gyakran zsúfoltak, egyszerre rengeteg gyerek ugrál rajtuk, másrészt ott olyan eszközök is vannak, melyek lehetővé teszik azt, hogy a magasabbra ugorjanak a részvevők - nagyobb magasságból pedig nagy erővel esnek le, ami több sérüléshez vezethet.

Hogyan lehetne biztonságosabbá tenni a trambulinokat és azok használatát?

A legjobb persze az lenne, ha nem is engedné a gyerekeknek a trambulin használatát, ám ha mindenképp be szeretne szerezni otthonra, akkor arra ügyeljen, hogy egyszerre csakis egy fő használja és ne végezzen rajta különleges és bonyolult mutatványokat (pl. szaltó). Emellett lehetőleg olyat válasszon, melynek ugrófelülete közel van a talajhoz, és ne tegye közel más tárgyakhoz, például fákhoz vagy falakhoz. Ügyeljen továbbá háló, párnák, horgokra és rugók épségére is.

Amennyiben pedig trambulinparkba megy, próbálja meg elkerülni a forgalmas napszakokat, hogy csökkentse az ütközések és a sérülések kockázatát!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Trambulin: így kerülheti el a sérüléseket a gyereke - az ortopéd orvos tanácsai

Trambulin: így kerülheti el a sérüléseket a gyereke - az ortopéd orvos tanácsai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

trambulin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához