Szponzorált tartalom
Így előzze meg a térdízületi kopást!
Bár az ízületi kopás meglehetősen gyakori az idősebb korosztály tagjaiban, a megfelelő lépésekkel jelentősen csökkenthetjük ennek a betegségnek a rizikóját, sőt akár teljesen meg is előzhetjük a porckopást!
Az ízületeink minden nap hatalmas terhelésnek vannak kitéve. Idővel a csontok egymáshoz illeszkedő végét borító porc elvékonyodhat, vagy akár teljesen el is kophat, ez pedig a mozgás fájdalmassá válásával, az ízület merevségével, a mozgás beszűkülésével és ízületi gyulladással járhat együtt.
A porckopás visszafordíthatatlan folyamat, ám lassítható, és a tünetek is enyhíthetőek. Akár azt is teljesen megelőzhetjük, hogy a legkellemetlenebb tünetek kialakuljanak. Ehhez azonban az kell, hogy időben észrevegyük a porckopást, vagy még annak kialakulása előtt tegyünk a térdízületi kopás megelőzéséért.
Ügyeljünk a súlyunkra!
Minél nagyobb valakinek a súlya, annál nagyobb terhelés éri az ízületeit, vagyis annál nagyobb az esély a porckopás kialakulására. A felmérések szerint a túlsúlyosaknál négyszer-ötször akkora a betegség előfordulásának rizikója, mint a normális súlyúaknál A túlsúlyosaknál elsősorban az ún. teherviselő ízületek, vagyis a csípő- és a térdízületek vannak veszélyben. Az egészséges testsúlynál 5-10 kilónál több már jelentős mértékű terhelésnövekedéssel jár együtt. A túlsúlyosak esetében már az rendkívül jó hatással lehet az ízületek egészségére, ha a testsúly 10 százalékától megszabadulnak. Ha pedig a testsúlyunk a normális, egészséges tartományba esik, tegyünk meg mindent azért, hogy ez így is maradjon!
Mozogjunk rendszeresen!
Sokan úgy vélik, az ízületek kímélésével, pihentetésével megelőzhetik a kellemetlen tünetek kialakulását, ám valójában éppen ennek az ellenkezője igaz. Természetesen, vannak olyan ízületi problémák, melyeknél a pihentetés nélkülözhetetlen a gyógyuláshoz, ám ez inkább a sérülésekre jellemző (és ezeknél is rendkívül fontos a gyógyulás utáni gyógytorna). A rendszeres mozgással megerősíthetjük az izmokat, melyek így jobban megtámasztják, védik az ízületeket, és a rájuk nehezedő nyomást is csökkentik. Sokan azért nem mernek elkezdeni mozogni, mert az az ízületek fájdalmával jár együtt. Ez általában egy idő után elmúlik, de a jól megválasztott, kímélő gyakorlatokkal vagy a vízben végzett mozgással kímélhetjük az ízületeket. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük ki gyógytornász tanácsait!
Előzzük meg, kezeljük a sérüléseket!
Különösen azoknál lehet fontos ez a lépés, akik rendszeresen sportolnak, aktív életet élnek, ezzel pedig az ízületek sérülését kockáztatják. A sérülések is növelik ugyanis a porckopás rizikóját – akár évtizedekkel később is! Nagyon fontos például a megfelelő, stabil cipő viselése, a bemelegítés és a mozgás utáni levezetés stb. Ha pedig megsérültünk, forduljunk vele orvoshoz, ne várjunk arra, hogy majd „magától” rendbe jön az ízület. A félig gyógyult ízületnél még nagyobb a további sérülések esélye.
Szedjünk glükozamin-szulfátot!
A glükozamin-szulfát egy olyan természetes vegyület, melynek hatalmas szerepe van az ízületek, a porcok, a szalagok és az ízületi folyadék regenerációjában, az új sejtek termelődésében. A glükozamin egyébként is megtalálható a szervezetünkben, de szájon át szedve (pl. vény nélkül kapható gyógyszerként) nagyon jól felszívódik, és a porcokban képes elraktározódni is. Segíti a porcok újjáépülését és gátolja azoknak az enzimeknek a működését, melyek hatására a porc pusztulásnak indul. Kúraszerű alkalmazása segíthet megóvni a porc egészségét, megelőzhető vele a térdízületi kopás. Különösen azoknak lehet ez fontos, akiknek az ízületei nagyobb terhelésnek vannak kitéve, például aktívan sportolnak, táncolnak vagy a munkájuk miatt sokat vannak talpon.