Súlyos betegség állhat a derékfájás hátterében
Az ausztrál George Nemzetközi Egészségügyi Intézet kutatóinak megállapítása szerint ritka, de előfordul, hogy a derékfájdalmat csigolyatörés okozza, aminek felismerésében kulcsszerepet játszik a háziorvos.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az alsó háti fájdalom előfordulása világszerte 42 százalék. Ez egyben a háziorvos felkeresésének, illetve a táppénzre vételnek az egyik leggyakoribb oka, ami az Egyesült Államokban 50 milliárd dollárnyi egészségügyi kiadást okozva évente.
Az ausztrál felmérésben 170 szakember bevonásával 3184, 14 év feletti beteg adataiból dolgoztak. A derékfájós betegeknél az első konzultáció alkalmával felmérték az esetleges súlyos betegségre utaló jeleket, majd 12 hónapig követték, kiderül-e a náluk törés, fertőzés, ízületi gyulladás vagy rákos megbetegedés fennállása, mint a hátfájdalom hátterében álló súlyos megbetegedés.
Az Arthritis & Rheumatism októberi számában közöltek szerint az egyetlen komoly ok, amit Dr. Christopher Maher kutatócsoportja be tudott azonosítani, a csigolyatörés volt, amit a 2 év alatt összesen 1172, alsó háti fájdalommal jelentkező beteg közül nyolcnál állt fenn. Ennek rizikófaktorai a 70 évnél idősebb kor, a női nem, a közelmúltbeli trauma (fiataloknál jelentős mértékű kell, hogy legyen, időseknél minimális sérülés is elég), illetve a tartós szteroidkezelés.
Három rizikófaktor együttes fennállása több mint százszorosára növeli a csigolyatörés fennállásának valószínűségét. A kutatást végzők szerint a háziorvosoknak kulcsszerepük van a súlyos betegségek korai felismerésében, ezért kívánatosnak tartják, hogy más betegségekre is meghatározásra kerüljenek könnyen beazonosítható rizikófaktorok, melyek együttes fennállása esetén az orvosok el tudják végezni a megfelelő diagnosztikai eljárást.