Porckopás a térdben: ezzel a kezeléssel jobb, ha vigyáz!
Képalkotó alapján nem szabad diagnosztizálni. Először meg kell keresni a probléma okát, hiszen térdfájdalmat a testünk igen különböző pontjai is tudnak okozni.
A térdízületi kopás manapság jelentős gazdasági terhet jelent a társadalom számára a pácienseknek okozott fájdalom, ízületi merevség és a csökkent életminőség következtében. Horváth Noémi, gyógytornász, manuálterapeuta mondja el, melyik kezelés, mennyire lehet hatékony.
Az utóbbi években kialakult az a rendszer, hogy ha valaki térdfájdalom miatt orvoshoz fordult, akkor a kezelés rutin részeként különböző képalkotó eljárásokkal (rtg, MRI) felvételt készítettek a térdízületről. Ezenkívül a szakember eleinte gyakran chondroprotektív szer (mely biztosítja a porc megfelelő tápanyagellátását), valamint NSAID (nem szteroid gyulladáscsökkentő) szedését javasolt. Amennyiben a tünetek nem javultak számottevően, a panaszok továbbra is fennálltak, a következő – műtéti előtti lépés egy ízületbe adott injekció volt.
Az ízületnek kenésre van szüksége
Gyakori, hogy ortopéd sebészek és sportorvosok mesterséges “kenőanyag” befecskendezését javasolják a térdbe vagy más gyulladt ízületekbe. Ezen az elven alapszik a hialuron injekció. Az ötlet jó lenne, hisz az ízületek kenését valóban a hialuron biztosítja, viszont a gyakorlatban mégsem működik.
2012-ben publikált szakmai cikkben közel 90 korábbi vizsgálatot tekintettek át a kutatók és megállapították, hogy ez a fajta kezelés kis és klinikailag irreleváns hatékonyságot jelent, valamint a nemkívánatos események fokozott kockázatával jár.
2015-ben megjelent szakmai cikk szerzői azt az eredményt találták, hogy klinikailag nincs jelentős különbség a placebo és hialuron injekciót kapott páciensek utánkövetése során. 2022-es kutatás pedig kifejezetten negatív eredményt mutatott a térdízületi viszkoszupplementáció hatásosságáról a placebo kutatásokhoz képest.
A térdkopás tünetei
A tünetek leginkább attól függnek, hogy milyen erős a kopás mértéke. A térdízületi kopásnak, vagy osteoarthritisnek, általában négy stádiuma van:
- Enyhe: A porc kissé megduzzad, és némi kopás látható. A szinoviális folyadék, amely segít csökkenteni a csontok közötti súrlódást, kezd megnövekedni, hogy kompenzálja a duzzadt porcot. A betegek általában nem érzékelnek fájdalmat ebben a stádiumban.
- Mérsékelt: A térd porc elkezd kopni, és a csontok közötti tér csökken. A betegek ebben a szakaszban kezdhetik érezni a fájdalmat és a diszkomfortot, főleg a mozgás után.
- Súlyos: A porc további jelentős kopást szenved, és a csontok közötti tér jelentősen csökken. A betegek általában jelentős fájdalmat és diszkomfortot éreznek, ami korlátozza a mindennapi tevékenységeket, mint például a sétálás vagy a lépcsőn való mozgás.
- Végstádium: Ez a legrosszabb fázis, ahol a porc teljesen elkopik, és a csontok közvetlenül súrlódnak egymással, ami súlyos fájdalmat, és mozgáskorlátozottságot okoz.
A térdfájdalomnak számos oka lehet
Képalkotó alapján nem szabad diagnosztizálni. Először meg kell keresni a probléma okát. Térdfájdalmat a testünk igen különböző pontjai is tudnak okozni.
Kezdjük egy közelebbivel, amit sebészek előszeretettel emlegetnek: “Csípő a térdbe lő”. Számos tanulmány született erről a témáról is. Egy 2017-ben publikált szakmai cikkben térdfájdalomról beszámoló pácienseket vizsgáltak, akiknél végül csípőízületi probléma lett az elsődleges diagnózis. Közülük többen a térdpanaszuk miatt korábban térdízületi protézist kaptak, azonban a fájdalmuk ennek ellenére megmaradt. Az esetek jelentős részében a térd fájdalma a csípőízület műtéti kezelése után szűnt meg.
Ezenkívül fontos megjegyeznünk, hogy számos bokaprobléma is okozhat térdfájdalmat, legyen szó korábbi törésről, műtétről vagy akár egy nem megfelelően gyógyult sok évvel ezelőtti ficamról.
Különböző gerincpanaszok, derékfájdalom is tud térdbe sugározó fájdalmat okozni. Azonban nagyon gyakori az is, hogy a térdízületi fájdalmat nem mozgásszervi kórkép okozza, hanem egy belsőszervi elváltozásra vezethető vissza. Vizsgálat során a térdfájdalmak esetében nem ritkán különböző nőgyógyászati problémát találunk a panaszok hátterében. Ennek megfelelően a kezelést nem a térdízületnél kell végeznünk, hanem a probléma eredeti kiváltó okára kell hatnunk.
Olvasta már?
- Csontritkulás - náluk alakulhat ki nagyobb eséllyel
- Csontritkulás: ezt kell tudni a csontsűrűség méréséről
- Így is küzdhetünk a csontritkulás ellen!
- Csontritkulás: a középkorú férfiakat is veszélyezteti
- Csontritkulást is okozhat a pajzsmirigyzavar
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!