Ezeket látta már?

Ostorcsapás-effektus: nyakfájdalom esetén ezt tanácsolja a manuálterapueta

orstorcsapás, effektus, nyakfájás, gyógytorna

Az ostorcsapás effektus olyan mechanikai sérülés, amely általában autóbalesetek következtében alakul ki, a fej és a nyak hirtelen előre-hátra mozdulásának az eredményeként.

Megfigyelték, hogy Svédországhoz viszonyítva Amerikában gyakrabban fordul elő krónikus nyakfájás az autóbalesetek után. Vajon mi lehet ennek az oka? A válasz talán abban keresendő, hogy amíg Amerikában hajlamosabbak az egészségügyben a probléma katasztrofizálásra, addig Svédországban másképp közelítik meg a kialakult helyzetet – nem azt tudatosítják a betegben, hogy a sérülés olyan súlyos, hogy annak a hatására a nyakban elmozdultak a csigolyák, és megnyúltak a szalagok, hanem a fókuszt a páciens bizalmának az építésére irányítják. Megnyugtatják a betegeket, hangsúlyozzák a felépülést támogató gondolkodásmód és mozgás fontosságát – azaz nemcsak a testi, hanem a pszichés és szociális tényezőket is figyelembe veszik, azaz más a betegekkel való kommunikáció módja. A Sherlock Rehab két elismert szakembere, dr. Gyenesné Jákob Zsuzsanna gyógytornász, manuálterapeuta és Moldoványi Márton szenior gyógytornász és manuálterapeuta ezért a kezelések során holisztikus megközelítést alkalmaz a páciensek fájdalmának csökkentése érdekében.

Nem mindig a testben kell keresni a megoldást

Egy baleset következtében kialakult fájdalom enyhülése és a felépülés ideje nemcsak a sérülés mértékén múlik, hanem nagymértékben azon is, hogy miként kezelik az érintettek a helyzetet – itt mind a betegek, mind az őket körülvevő szakemberek hozzáállása fontos. Kulcsfontosságú a test és az elme közötti kapcsolat, valamint az, hogy a kezelés során sor kerül-e a félelem csökkentésére, mennyire bátorítják az érintettet az aktív mozgásra, illetve felismerésre kerülnek-e a pozitív felépülési elvárások. Ezek azért lényegesek, mert nagyban hozzájárulhatnak a sikeres gyógyuláshoz.

Mi az ostorcsapás effektus?

Az ostorcsapás effektus olyan mechanikai sérülés, amely általában autóbalesetek következtében alakul ki, – leggyakrabban hirtelen fékezésnél vagy koccanásnál – a fej és a nyak hirtelen előre-hátra mozdulásának az eredményeként. A fej gyors mozgása miatt a nyak izmai és szalagjai megnyúlnak, megsérülnek.

Autóbalesetek után sokan küzdenek nyakfájdalommal Autóbalesetek után sokan küzdenek nyakfájdalommal Forrás: sherlockrehab

Mik az ostorcsapás szindróma tünetei?

Ostorcsapás sérülésre utalhat:

● a tarkótáji fejfájás,

● a nyaki fájdalom,

● a fej mozgatásának nehézsége,

● felléphet szédülés, egyensúlyzavar és látásprobléma is.

Mikor célszerű orvoshoz fordulni?

Minden olyan esetben, ha a meglévő tünetek hirtelen, erőteljesen fokozódnak, vagy ha az érintett újabb területen érez éles, csillapíthatatlan fájdalmat, zsibbadás vagy érzéskiesés jelentkezik, illetve ájulás és eszméletvesztés történik. A vizsgálat alkalmával ki kell zárni az egyéb történéseket: a nyaki gerinc törését, a keringési zavarokat, a gerincvelő sérülést.

Mik a sérülés következményei? Lehetséges a teljes gyógyulás?

Sokszor következik be spontán gyógyulás, de egyeseknél kialakulhat krónikus fájdalom. A tünetek általában 2-3 hónapon belül megszűnnek, de krónikus esetben 3 hónapon túl is fennmaradnak. Utánkövetéses vizsgálatok eredményei bizonyítják, hogy az ostorcsapás sérülést követően a betegek 85 %-a 6 hónapon belül meggyógyul.

Az ostorcsapás-szindróma komoly fájdalmat képes okozni Az ostorcsapás-szindróma komoly fájdalmat képes okozni Forrás: sherlockrehab

A felépülés titka: nem mindig a testben van a megoldás

A felépülésben meghatározóak lehetnek a pszichológiai és szociális tényezők is. A gyengébb megküzdési stratégiák a tapasztalatok szerint megnövelhetik a krónikus ostorcsapás szindróma kialakulásának kockázatát.

A témával kapcsolatos kutatások szerint számos tényező befolyásolja, hogy a sérülés után kialakul-e krónikus fájdalom. Ebben az alábbi rizikófaktorok játszanak fontos szerepet:

● pszichológiai tényezők - a szorongás, a depresszió és a stressz fokozza a fájdalom érzést és hátráltatja a gyógyulási folyamatot,

● szociális támogatás hiánya - jelentős hatással vannak a felépülésre a családi és baráti kapcsolatok, azok erőssége,

● életkor - az idősebbek rehabilitációja és a gyógyulás folyamata mérsékeltebb lehet, nagyobb eséllyel alakulhat ki krónikus fájdalom,

● munkahelyi, környezeti tényezők: a stresszes környezet, a fizikai terhelés, a nem megfelelően kialakított ergonomikus beállítások fokozhatják a fájdalmat,

● fájdalomérzékelés - sok függ az egyéni fájdalomküszöbtől.

A felépüléshez nélkülözhetetlen a holisztikus megközelítés

A holisztikus megközelítés alkalmazása során mindig figyelembe veszik a fizikai, pszichológiai és szociális tényezőket – azaz az egész testet vizsgálják, megkeresik a panaszok kiindulópontját és támogatják a fizikai aktivitást.

Különféle aktív terápiákat alkalmaznak: például mobilizációs gyakorlatokat, McKenzie gyakorlatokat, erősítéseket, a motoros kontrollt fejlesztő gyakorlatokat. Olyan aktív nyak-, vállöv mobilizáló, lazító gyakorlatokat tanítanak, amelyeket otthon is elvégezhetnek a páciensek.

Kutatások eredményei bizonyítják, hogy az aktív mozgásterápia rövid időn belül csökkenti a fájdalmat, továbbá növelhető általa a mozgástartomány. A manuálterápia, mint passzív mobilizáció eszköze, szintén csökkenti a fájdalmat.

Cél, hogy a páciens minél hamarabb visszatérhessen a mindennapi aktivitásához, a sérülés előtt végzett mozgásokhoz. Ennek eléréséhez a betegedukáció is lényeges összetevő - a betegek általa megértik a sérülésük és a gyógyulásuk folyamatát, jobban meg tudnak birkózni a fájdalommal és aktívabbak vesznek részt a kezelésükben, megakadályozva ezzel, hogy az állapotuk krónikussá váljon.

Összegzés

  • Az ostorcsapás-effektus mechanikai sérülés, amely autóbalesetek következtében alakul ki.
  • A kezelések során Svédországban más, holisztikus megközelítést alkalmaznak a páciensek fájdalmának csökkentése érdekében.
  • Az ostorcsapás sérülés tünetei között szerepelhet tarkótáji fejfájás, nyaki fájdalom, és a fej mozgatásának nehézsége.
  • Utánkövetéses vizsgálatok szerint az ostorcsapás sérülést követően a betegek 85%-a 6 hónapon belül meggyógyul.
  • Rizikófaktorok között szerepelnek pszichológiai tényezők, szociális támogatás hiánya, életkor, munkahelyi és környezeti tényezők, valamint fájdalomérzékelés.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Görcs a nyakban - ezeket tegye, hogy enyhüljön a fájdalom

Görcs a nyakban - ezeket tegye, hogy enyhüljön a fájdalom

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nyakfájás

A cikk szerzői:

dr. Gyenesné Jákob Zsuzsanna, gyógytornász, manuálterapeuta

Moldoványi Márton, szenior gyógytornász, manuálterapeuta

Forrás: sherlockrehab
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához