Nyaki ultrahang vizsgálat: tudja meg, mire számíthat
A nyaki ultrahang vizsgálat lehetővé teszi a kezelőorvos számára, hogy részletesebb képet kapjon a lehetséges betegségekről, daganatokról és azok súlyosságáról, valamint arról, hogy mennyire hatékony egy adott kezelés.
A nyaki ultrahang biztonságos, pontos eredményt adó, fájdalommentes és gyors vizsgálati módszer, mellyel általában a nyaki terület, a nyakban futó ereket, a nyirokcsomókat és a pajzsmirigyet ellenőrzik.
Az ultrahangról
Az ultrahang a képalkotó diagnosztikai eljárások közé tartozik, a vizsgálat során a különböző közegekkel találkozó ultrahang visszaverődik vagy elnyelődik, ezt pedig az ultrahangos készülék elektromos jelekké alakítja, melyek utána a képernyőn látható formában is megjelennek. Az ultrahangos vizsgálat az egyik legelterjedtebb eljárás, egyrészt, mert a páciens számára nem jár együtt fájdalommal, kellemetlenséggel (a „legrosszabb”, ami egy ultrahangos vizsgálat során történhet, hogy hidegnek érezzük a vizsgálat során használt speciális zselét), gyorsan és olcsón elvégezhető, másrészt meglehetősen pontos eredményeket ad.
A nyaki ultrahang vizsgálata főként a nyak területével foglalkozik, de például a nyálmirigyeket is lehet vizsgálni ezzel a módszerrel. A leggyakrabban a nyirokcsomókat, a nyaki vérereket, valamint a pajzsmirigyet ellenőrzik az ultrahanggal, de tulajdonképpen bármilyen, a nyaki területen, illetve a szájüregben található elváltozást vizsgálhatnak az ultrahanggal.
Mikor lehet szükség nyaki ultrahangra?
Általában akkor írhatnak elő ultrahangos vizsgálatot, ha a nyaki területen valamilyen elváltozást, sejtburjánzást, duzzanatot, cisztát vesznek észre, vagy ha a nyaki területen nem gyógyuló gyulladás alakul ki. Nagyon gyakori, hogy a pajzsmirigyet vizsgálják ultrahang segítségével, így ugyanis már néhány milliméteres eltéréseket is észre lehet venni. A pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata hozzájárulhat többek között a golyva, a pajzsmirigygyulladás, a pajzsmirigydaganat vagy a különböző autoimmun betegségek diagnózisához is. A nyaki ultrahanggal természetesen az is ellenőrizhető, hogy van-e eltérés a normális anatómiai jellemzőkhöz képest. Nyaki ultrahangra lehet szükség abban az esetben is, ha valamilyen beavatkozásra (pl. biopszia) készülnek, az ultrahangos vizsgálat során ugyanis pontosabb képet kaphat a szakorvos a nyak anatómiájáról.
A nyaki ultrahang segítségével a kezelőorvos pontosabb képet kaphat például az esetleges betegségek, daganatok súlyosságáról, vagy éppen arról, hogy hatásos-e a kezelés.
A nyakban húzódó erek ultrahangos vizsgálatának nagy szerepe van a stroke és az agyvérzés kockázatának felmérésében: az érszűkület sokszorosára növelheti ezeknek a súlyos problémának a rizikóját.
Hogyan készüljünk a nyaki ultrahangra?
A nyak ultrahangos vizsgálata nem igényel semmilyen speciális előkészületet. A vizsgálat előtt a nyakláncokat le kell venni, és a nyaki területet szabaddá kell tenni (nem célszerű pl. garbóban érkezni a vizsgálatra). A vizsgálat során a páciens általában a hátán fekszik és a nyakát párnával, összetekert törülközővel megtámaszthatják, így a fej enyhén hátrahajlik. Ez egy kicsit kényelmetlen lehet, de egyáltalán nem fájdalmas. A vizsgálat során a szakorvos kérheti, hogy valamelyik oldalra forduljunk el. Esetenként előfordulhat, hogy kontrasztanyagot fecskendeznek az erekbe, hogy pontosabb képet kapjanak. A vizsgálat általában csak néhány percet vesz igénybe.
Összegezve
- A nyaki ultrahang lehetővé teszi részletesebb képet kaphassunk bizonyos betegségekről, állapotokról.
- A vizsgálat fájdalommentes és gyors, melynek során a nyak területét, ereket, nyirokcsomókat és pajzsmirigyet ellenőrzik.
- Jelentős szerepe van a nyirokcsomók, vérerek és pajzsmirigy vizsgálatában.
- Alkalmazható elváltozások, duzzanatok, ciszták és gyulladások ellenőrzésére.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezekben az esetekben kell a pajzsmirigyet ultrahanggal megvizsgálni