Népszerű osteoporosis gyógyszer csontelhalást okozhat
A Brit Columbia Egyetem kutatói nemrég felfedezték, hogy az egyik gyakran használt, csontritkulás ellen ható gyógyszer közel háromszorosára fokozza a csontelhalás gyakoriságát.
A csontelhalás, a következményes deformitás és krónikus fájdalom viszonylag ritka, húszezer betegből egynél diagnosztizálják. A csontelhalás általában helyi keringési elégtelenség miatt következik be és az oxigénhiány miatt elpusztult csont már nem képes ellátni teherviselő feladatát. Leggyakrabban a váll, a térd és a csípő ízületekben alakul ki, és komoly fájdalmat valamint mozgásképtelenséget okoz.
Csontritkulás ellen a leggyakrabban a biszfoszfonátok közé tartozó gyógyszert írnak fel az orvosok, mely ellensúlyozni hivatott a csont ásványanyag tartalmának csökkenését.
"Az üzenetünk a vizsgálatunkkal tulajdonképpen az, hogy ha valaki biszfoszfonátot szed a csontritkulása miatt, komolyan figyeljen oda a megjelenő ízületi fájdalmakra. Tekintve a gyógyszercsalád elterjedtségét nagyon fontos, hogy mind a gyógyszert szedők, mind pedig orvosaik tisztában legyenek a gyógyszerrel együtt járó kockázatokról." – hívta fel a figyelmet Dr. Mahyar Etminan, a kutatócsoport vezetője.
A kutatók a McGill Egyetem és a Vancouver Egészségügyi Központ munkatársai segítségével 88,000 quebeci lakos egészségügyi adatait dolgozták fel. Az elemzés során megállapították, hogy a biszfoszfonátok szedése közel háromszorosára emelte a csontelhalás gyakoriságát. "Maga a csontelhalás, mint mellékhatás, viszonylag ritka, azonban ha tekintetbe vesszük a gyógyszercsalád világméretű használatát, könnyen beláthatjuk, hogy jelentős azok száma is, akinél ez mégis bekövetkezik. Reméljük, hogy ezt követően a kezelőorvosok is komolyabb hangsúlyt fektetnek betegeik tájékoztatására és felhívják a figyelmüket erre a mellékhatásra is." – fejtette ki Dr. John Esdaile, az egyetem vezető reumatológus professzora.