Nehéz a lépcsőzés, és a csípője is fáj? Így jelez a csípőízületi kopás
A csípőízület kopása fájdalmas és a mindennapokat megnehezítő elváltozás, amelynek végső soron csípőprotézis beültetés lehet a megoldása. Honnan tudhatjuk, hogy milyen fázisban tart az ízület kopás?
Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos az idejében elkezdett kezelések, fájdalomcsillapítási módszerek jelentőségéről beszélt.
Csípőízület kopásra hajlamosító tényezők
A csípőízületi kopás egy olyan, akár súlyos betegség, amely a porcok és csontszövetek degeneratív változásai miatt alakul ki. A fájdalommal és mozgás beszűküléssel járó betegség elsősorban az idősödéssel függ össze, de van néhány tényező, amely növeli kialakulásának esélyét. Ezek a következők:
- Csípőízületi dysplasia (születési rendellenesség) és a csípő helyzetének megváltozása.
- Korábbi láb- vagy csípősérülés.
- Ínszalag-, illetve izomrendszeri sérülékenység.
- Testtartási rendellenesség.
- Bizonyos anyagcsere-betegségek (pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy betegségei).
- Szteroid tartalmú szerek tartós szedése.
- Alkoholizmus.
- Nem (nőknél jóval gyakoribb a betegség).
- Túlsúly (a csípőre nehezedő terhelés felgyorsítja a folyamatot).
- Szakszerűtlenül végzett és/vagy túlzásba vitt fizikai aktivitás.
Mennyire érinti a csípőízületi kopás?
A betegség okozta tünetek elsősorban a stádiumtól és az fennállás időtartamától függenek, de a vezető panasz mindenképpen a csípőtáji fájdalom. Ezen belül különböző fázisokat különböztethetünk meg.
- Az első fokozatnál megfelelő kezelés mellett a folyamat még visszafordítható, megállítható. Ilyenkor a fájdalom jellemzően reggel jelentkezik, és "bejáratódva" megszűnik.
- Komolyabb kopásnál a fájdalom már a mindennapi életet is befolyásolja, nehezebbé válik a járás, a lépcsőzés, a buszra való felszállás. A röntgenképen láthatóvá válik az ízületi rés beszűkülése, a porc alatti csontok fokozott meszesedése, sőt akár ciszták (folyadékkal teli tömlők) is a csontban.
- A legsúlyosabb fázisban már a legegyszerűbb tevékenységek is gondot okoznak, veszélybe kerül az önellátás, gyakoribbak a törések, mivel az ízületben lévő csontszövetek erősen leépültek.
A csípőízületi kopás kezelése az első jelektől kezdve
A betegek legfontosabb teendője az lenne, hogy már az első, zavaró panaszok esetén forduljanak orvoshoz. Ezzel nem csak a fájdalom csillapítása válik lehetővé, de a folyamat is lassítható, megelőzhető a maradandó károsodás – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
A porc leépülését akadályozhatják a megfelelő porcépítő készítmények, amelyek óriási választéka miatt érdemes szakember javaslatára hagyatkozni. Igen hasznos, sőt kiemelt fontosságú a szakszerű gyógytorna, amely erősíti a csípő körüli izomzatot, javítja a terület vérellátását.
Az orvosi segítség kiterjed a hatékony fájdalomcsillapításra és életminőség javításra is, így az adott állapotnak és a beteg igényeinek megfelelően alkalmazhatjuk például a lökéshullám terápiát, a Bemer kezelést, az orvosi kollagén bejuttatására épülő injekciókúrát, amelyekkel jelentős életminőség növekedés érhető el. Végső soron azonban, a legsúlyosabb esetekben sor kerülhet csípőprotézis műtétre is.
Összegzés
- A csípőízület kopása súlyos betegség, a porcok és csontszövetek degeneratív változásai miatt alakul ki.
- A betegség okozta tünetek függenek a stádiumtól és az fennállás időtartamától, de a vezető panasz mindenképpen a csípőtáji fájdalom.
- Fontos az idejében kezdett kezelés és a fájdalomcsillapítás, mely lassíthatja a folyamatot, meg előzheti a maradandó károsodást.
- A megfelelő porcépítő készítmények és szakszerű gyógytorna jelentősen segíthet a porc leépülésének akadályozásában.
- Végső soron csípőprotézis műtétre is sor kerülhet a legsúlyosabb esetekben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Derékfájás: járás közben fáj, vagy ha áll? Ezért nem mindegy