Mitől fáj a gerincünk? Ilyen, amikor csupán a rossz szokások állnak a fájdalom mögött
A gerinc egyike az emberi test legfontosabb szerveinek. Nem csupán törzsünk támasztékaként szolgál, de kulcsfontosságú a szerepe a mozgásban és az idegrendszer megfelelő működésében is. A gerinc egészségének fenntartása esszenciális a jó életminőséghez, hiszen, ha a gerincünk fáj, egészen hétköznapi tevékenységeink válnak nehézzé, végső soron lehetetlenné. Nem is gondolnánk, mi minden vezethet gerincproblémákhoz, amelyek járhatnak enyhébb fájdalmakkal, s vezethetnek nagyon súlyos állapotokhoz is.
Áttekintjük a leggyakoribb gerincproblémákat, azok előfordulásának okait, valamint a legmodernebb diagnosztikai és kezelési lehetőségeket.
A leggyakoribb gerincproblémák és okai
Gerincproblémák lehetnek már amögött is, hogy gyakran fáj a hátunk, mégsem tudatosul bennünk. Gerincbetegségek gyakran alakulnak ki helytelen testtartás, túlterhelés, ülő életmód vagy éppen sérülések következményeként; csupa hétköznapi tevékenységek, s nem is gondolnánk, hogy akár sérvvel vagy csigolya elcsúszással is járhatnak. A hosszan tartó ülés, különösen rossz tartással, jelentősen megnöveli a nyaki és háti csigolyákra nehezedő nyomást, ami fokozatosan degeneratív változásokat okozhat, ezekkel előbb-utóbb szakemberhez tanácsos fordulni.
Órákig tartó ülés, ismétlődő erőhatások, stressz - Ezek állhatnak a fájdalmak mögött
Nézzük meg részletesen, melyek azok a tevékenységek, melyeket ártalmatlannak vélünk, hosszú távon mégis károsíthatják a gerinc struktúráját.
Ülés hosszú órákig: az irodai munka és a hosszantartó ülések a leggyakoribb okok között vannak, amelyek végül gerincproblémákhoz vezethet. Az ülő életmód rossz hatással van a testtartásra, gyengíti a gerinc körüli izmokat és csak fokozza az intervertebrális lemezekre gyakorolt nyomást. Az ülést mozgással célszerű megszakítani, ezt pedig egy modernnek és gerincbarátnak gondolt irodai szék sem tudja helyettesíteni.
Fizikai munka: a nehéz fizikai munka, a helytelen emelési technikák nagy terhet róhatnak a gerincre - ha hátunkat, gerincünket rendszeresen nagy erőhatásoknak tesszük ki, hirtelen, gyorsan mozdulunk vagy váratlanul fordulunk, ami által megcsavarodik a testünk, ez mind olyan, ami fokozza a gerinc sérülésének kockázatát.
Sport és edzés: valóban, bizonyos sporttevékenységek, amelyek erős ugrást vagy testcsavarást igényelnek (mint a golf, a tenisz, a röplabda, de akár a kosárlabda is), szintén hajlamosítanak a gerincproblémákra. Az intenzív edzéssel még önmagában nincs gond, ám a helytelenül végzett edzések növelhetik az izmok, ízületek és csigolyák terhelését. Sportolóknak ajánlott gyógymasszőr segítségét igénybe venni.
Műtétek, sérülések: bárki, akit korábban már műtéttek a gerincével, vagy komoly hátsérüléseken esett át, fokozott kockázattal néz szembe azt illetően, hogy a jövőben újra gerincproblémái lehetnek. A sérülések és a műtétek egyik fontos következménye, hogy megváltozott a terheléseloszlás - nem feltétlenül emelhetünk már ugyanannyit és valószínűleg nem ugyanúgy - hosszú távon a gerinc degeneratív változásához vezethet.
Röntgen, MRI, CT segít a diagnózisban
A gerincproblémák diagnózisa összetett folyamat, magában foglalhatja a beteg fizikális vizsgálatát, kórtörténeti adatai elemzését és olyan különböző képalkotó vizsgálatokat, mint a röntgen, az MRI (mágneses rezonancia képalkotás) vagy a CT (komputertomográfia). Pusztán azért, hogy minél pontosabb legyen a diagnózis: beleértve a sérv felfedezését, csigolyaelcsúszást és más strukturális eltéréseket. A modern orvostudomány technológiai fejlődése lehetővé teszi az orvosoknak, hogy pontosabb képet kapjanak a gerinc állapotáról, amivel hatékonyabb, célzottabb kezelést nyújthatnak.
Hogyan lehet kezelni a gerincproblémákat?
A kezelési terv különböző módszereken alapulhat aszerint, hogy a probléma akut vagy krónikus, mennyire előrehaladottan súlyos.
Hagyományos kezelés: a legtöbb gerincbántalom kezelhető fizikoterápiával, gyógyszeres kezeléssel, de injekciókkal is. A fizikoterápia különösen hatékony lehet, mivel segít helyreállítani a gerinc mozgékonyságát, erősíti a gerincet támogató izmokat és még a fájdalmat is csökkenti. Gyakran alkalmaznak hőterápiát és jeges kezelést is, amelyek segítenek enyhíteni a fájdalmat és gyulladáscsökkentő hatásuk van.
Műtéti beavatkozás: amikor a konzervatív kezelések nem hoznak megfelelő eredményt vagy súlyos anatómiai eltérések láthatók, műtét válhat szükségessé. Ilyenkor a sérv eltávolítása, a csigolyák stabilizálása vagy a gerincen belüli nyomás csökkentése az, amit a sebészek igyekeznek elérni.
Gerincnyújtás: ma már egyre népszerűbb terápiás technika a gerincnyújtás, amely segít csökkenteni a gerinc terhelését, növeli a gerinckorongok közötti teret, ami csillapítja a fájdalmat.
Milyen gyakorlatokat lehet otthon végezni?
A gerincproblémák megelőzésében nagy szerepe van a megfelelő testtartásnak és az egészséges életmódnak. Rendszeres testmozgás, különösen a gerincre fókuszáló gyakorlatok, mint a pilátesz vagy a jóga, segíthetnek a gerinc rugalmasságának megőrzésében és a sérülések kockázatának minimalizálásában. Otthon végezhető a gerincnyújtás és más erősítő gyakorlatok, ezekről azonban ugyancsak érdemes szakember véleményét kikérni.
Mikor kell orvoshoz, szakemberhez fordulni?
Amennyiben a gerincproblémával kapcsolatos tünetei tartósak, vagy ha új, éles fájdalmakat érzékel, javasolt szakmai segítséget kérni. A korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú lehet a súlyosbodás megelőzésében és a gyorsabb gyógyulás érdekében.
Az egyedi, összetett sérülések egyedi módszereket is igényelnek, mint azt az ország talán legismertebb gerincspecialistája, Bodnár József is vallja, aki egykori profi sportolóként, a Fradi férfi futballcsapatának saját sportmasszőreként pótolhatatlan tapasztalatokat szerzett a gerinc és az izmok működéséről. Több mint 40 éves tapasztalatát most - amely során sportsérülésekkel, a hát, a derék, a gerinc bántalmaival, izom- és szalagsérülésekkel, a térd, a boka és a könyök elváltozásaival, ízületi sérülésekkel bőven volt dolga - az Oktogon Medical Center szolgálatába állította, novembertől ott segítséget is lehet kérni tőle a fenti a területeken.
Összegezve
A gerincproblémák életkortól, de még az életmódtól is függetlenül érintenek sokakat. Az egészséges gerinc az általános jóllét és a mindennapi tevékenységek zavartalan végzése szempontjából nagyon fontos, de a szakemberek szerint kiemelten is ajánlott:
- ismerni a gerinc anatomiai felépítését és funkcióját, amely segít megérteni a különböző gerincproblémák kialakulásának módját;
- felismerni a gerincproblémákra utaló tüneteket, és időben szakemberhez fordulni.
- olyan életmódváltozásokat tenni, mint az egészséges testtartás, a rendszeres testmozgás és az ergonomikus munkakörülmények biztosítása, valamint
- tájékozódni a különböző diagnosztikai és kezelési lehetőségekről, hogy megfelelő információkkal alátámasztott döntést hozhassunk egészségünk érdekében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A rossz tartástól az ízületi gyulladásig- 8 gyakori ok, amiért fájhat a háta