Ezek a problémák okozhatják azt, ha fáj a keze, mikor felemeli
Fontos megtudni a probléma okát, csak úgy lehet megfelelően kezelni.
A legtöbben észre sem vesszük, hogy mennyit használjuk a karjainkat és a vállainkat, amíg fájdalmat nem érezünk. Ilyenkor a leghétköznapibb teendők is nagy kihívást jelentenek: az öltözködés, a fésülködés, a tányérok elpakolása. Bár okozhatja a problémát egy rossz mozdulat vagy túlzott megerőltetés is, ám ha nem múlik, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a következők is állhatnak a probléma hátterében.
Bursitis
A bursitis - azaz a nyáktömlő gyulladás - a folyadékkal teli nyáktömlők (bursák) gyulladása. Ezek a bursák több helyen is megtalálhatóak (a vállban is), méghozzá a csontok és a csontokat körülvevő lágyszövetek (bőr, izom, ínszalag, inak) közt, hogy csökkentsék a súrlódást. Amennyiben a vállunknál lévő nyáktömlők gyulladnak be, az hatással van a karok mozgatására. Leggyakrabban ismétlődő mozdulatok váltják ki a problémát, de traumák, ízületi gyulladás és fertőzések is okozhatják.
Befagyott váll szindróma
Ez röviden a váll és a környező lágyszövetek krónikus gyulladásos betegsége, mely jelentősen korlátozza a váll mozgástartományát. A panasz általában fokozatosan jelentkezik, idővel rosszabbodik. Oka, hogy a vállízületet körülvevő erős kötőszövet, a vállízületi tok megvastagszik, feszessé válik és egy idő után hegesedik - ez pedig akadályozza az ízület szabad mozgását. Sajnos ez egy ördögi kör, mivel, ha az illető nem fogja tudni mozgatni karját, vállát, akkor az ízület egyre kötöttebbé válik.
Rotátorköpeny sérülése, szakadása
A rotátorköpeny a vállízület stabilitásában és mozgásában részt vevő izom-és ínrendszer, mely egyfajta köpenyként körbeöleli a felkarcsont tetejét. Folyamatos, nagyfokú igénybevétel esetén a rotátorköpeny sérülhet, begyulladhatnak az inak, sőt, a köpeny leszakadhat a felkarcsontról. A probléma az évek múlásával egyre gyakoribbá válhat és korábban jelentkezhet azoknál az embereknél, akiknek olyan munkájuk van, melyek ismétlődő vállmozgásokat igényelnek: például festők, ácsok. A probléma nem csak a nappalokat, de az éjszakai alvást is megzavarhatja.
Trauma miatti szakadás esetén a fájdalom hirtelen jelentkezik és igen éles - ilyenkor mielőbb orvoshoz kell fordulni, mert rotátorköpeny rekonstrukcióra lehet szükség. Enyhébb esetben elegendő lehet a váll kímélése, gyógytorna, fizikoterápia, a fájdalomcsillapítás és a gyulladáscsökkentés.
Arthrosis, osteoarthritis
Az arthrosis az ízületet borító porcfelszín fokozatos elhasználódása, kopása. Igen gyakori oka a vállfájdalomnak. Az osteoarthritis pedig egy degeneratív ízületi gyulladás, melynek tünetei eleinte enyhék, majd fokozatosan erősödik. A gyulladás hatására az ízületek fájdalmassá válnak, mozgástartományuk beszűkül.
Sokan összekeverik a két állapotot, de nem ugyanazok, annak ellenére, hogy lehet köztük kapcsolat. Az arthrosis ugyanis okozhatja a gyulladást is, a kezeletlen gyulladás pedig meggyorsíthatja a porc leépülését.
Miként kezelhető a váll fájdalma?
Először is fontos, hogy kímélje a vállait - így könnyen lehet, hogy pár napon belül megszűnik a probléma. Ha azonban tartósnak bizonyul, esetleg vissza-visszatér, érdemes orvoshoz fordulni, aki megállapítja, mi okozza a problémát. A terápia a diagnózis függvényében lehet gyógytorna, fizikoterápia, porcerősítés, gyulladáscsökkentés, szteroid-injekció, de akár műtét is szóba kerülhet.
Összegezve
- A kar- és vállfájdalom gyakori probléma.
- A rotátorköpeny sérülése is hátterében állhat a fájdalomnak.
- Az arthrosis és az osteoarthritis is gyakori okai a vállfájdalomnak.
- Fontos az orvosi vizsgálat és aszerint a megfelelő terápia kiválasztása.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vállfájdalom: így lehet a segítségére a manuálterápia