Mi a legjobb teniszkönyök ellen? Így csökkenthető gyorsan a gyulladás
Sokakban él a tévhit, hogy a teniszkönyök kizárólag a profi sportolókat érinti.
Valójában bármilyen fokozott terhelésnek kitett karra jellemző lehet ez a kellemetlen állapot. Dr. Váradi Éva, a FájdalomKözpont főorvosnője és az aktív fájdalomcsillapítás specialistája kiemeli, hogy a teniszkönyök gyors és hatékony kezelése kiemelten fontos a gyulladásos folyamatok mielőbbi csillapítása érdekében.
Mi a teniszkönyök?
A teniszkönyök (epicondylitis lateralis humeri) a közhiedelemmel ellentétben nem csak a sportolóknál fordul elő, sőt, a teniszt nem játszók között gyakoribb betegség, mint teniszezők körében. A betegséget különböző ismétlődő csuklómozdulatok okozhatják. Fokozott fizikai igénybevételből eredő íngyulladás, illetve lassan kialakuló csonthártyagyulladás, mely az izmok tapadási helyén jön létre. Nevét onnan kapta, hogy a teniszezők csaknem felénél előfordul a túlterhelés következtében több kisebb sérülés, úgynevezett mikrotrauma eredményeként.
A teniszkönyök anatómiája és kialakulása
A könyökízület egy bonyolult szerkezet, mely a kar mozgását szolgálja. Felkarcsont-orsócsont, felkarcsont-singcsont és orsócsont-singcsont közti ízületek alkotják. A hajlítás-feszítés főként a felkarcsont és singcsont közti ízületben zajlik, míg a rotációs mozgások az orsócsont és singcsont közötti ízületben.
A teniszkönyök fő oka a felkarcsont külső bütykeinél jelentkező csonthártyagyulladás, melyet az orsócsonti csontfeszítő izomhoz rögzítő ín sérülése okoz. A probléma nem csupán teniszezőknél jelentkezhet, hanem ásáskor, festésnél vagy más megerőltető fizikai tevékenységek során is.
A teniszkönyök tünete és kezelése
A teniszkönyök legfőbb tünetei közé tartozik az alkar feszítő izmának és a könyök külső oldalának fájdalma, valamint a könyök, csukló és ujjak hátrafeszítésekor jelentkező kellemetlenség.
Ha panaszok jelentkeznek, fontos a megfelelő kezelés időben történő megkezdése. Általában fizikális vizsgálat alapján állítható fel a diagnózis, ritkán szükséges röntgenfelvétel. Az első lépés a terhelés csökkentése, pihentetés és a gyulladás csökkentése jegeléssel. Ha a pihentetés nem hoz javulást, aktív fájdalomcsillapítás és fizikoterápia segíthet a fájdalom csillapításában, és elkerülhetővé teheti a műtétet.
Dr. Váradi Éva hangsúlyozza, hogy a pontos terápia kiválasztása kiemelten fontos. Steroidos és speciális injekciós-infiltrációs technikák alkalmazásával a gyulladás gyorsan csökkenthető, így a beteg hamarosan újra fájdalommentesen élhet mindennapjait. A kezelés időtartama a probléma súlyosságától függ, általában 3-4 alkalom elegendő. Kiegészítő terápiaként kineziotape, lézer és guna terápia is segíthet a gyógyulásban.
Mitől alakul ki a teniszkönyök?
Bárkit érinthet, akinek fokozott terhelésnek van kitéve a karja. A nehéz fizikai munka is okozhat teniszkönyököt, illetve az egyszeri, megerőltető munka is okozhat ilyen jellegű könyökfájást. Fontos időben felismerni és megfelelően kezelni a problémát, hogy a fájdalom ne korlátozza mindennapjainkat. Ha bármilyen tünetet tapasztalunk, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, hogy a megfelelő terápia segítségével újra aktívan élhessünk.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!