Sűrűn zsibbad, bizsereg a lába? Ilyen, ha diabéteszt jelez
Úgy érzi, mintha áramütés érte volna a lábán vagy az ujjaiban? Ez a cukorbetegség okozta perifériás neuropátia jellemző tünete.
A gyakran súlyos fájdalmakkal járó perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívül található, úgynevezett perifériás idegrendszer károsodását jelenti. Ennek következtében csökken az agy és az izmok, a bőr, az erek közötti információcsere hatékonysága, ami indokolatlan fájdalmak jelentkezéséhez, érzéketlenséghez egyaránt vezethet.
A perifériás neuropátia kiváltó okai
A betegség hátterében sokféle kiváltó ok állhat, ám a leggyakoribb a diabétesz: azok körében, akik több mint 25 éve cukorbetegek, akár 50% is lehet az érintettek aránya. Az idegkárosodás ezenkívül például sérülés, fertőzés, valamilyen méreg vagy akár vitaminhiány hatására is kialakulhat.
Perifériás neuropátia: ezek a tünetek
Az esetek többségében a tünetek a leghosszabb idegekben jelentkeznek először, így például a lábujjaknál vagy a kéz ujjainál, s innen terjednek visszafelé a lábszárra, karra. A panaszok attól függően, hogy a károsodás milyen ideget, érzőt vagy mozgatót érint, igen változatosak lehetnek. Előbbi esetben például túlzott érzékenység alakulhat ki a melegre vagy hidegre, fájdalom jelentkezhet akár egy finom érintés miatt is.
Jellemző a zsibbadás, a gyengülő tapintás, amitől a betegnek olyan érzése van, mintha vastag zoknit vagy kesztyűt viselne. Mindezeken túl a vegetatív idegek is sérülhetnek, amelyek a vérnyomásra, a pulzusra, az emésztésre vagy a hólyagműködésre is hatással lehetnek.
Vigyázat, fertőzésveszély!
Mivel csökken az érzékelés, különösen fontossá válik minden olyan bőrterület gondos ápolása, ahol érzészavar áll fenn. Ezeken a helyeken az apróbb sérüléseknél is fokozott a fertőzésveszély.
Nem tudjuk hol és miért fáj, csak fáj... Olvasson tovább!
A perifériás neuropátia kezelése
A neuropátiás panaszokat általában fájdalomcsillapítókkal, helyi érzéstelenítő tapaszokkal, görcsoldókkal és antidepresszánsokkal próbálják enyhíteni, de az alapbetegség kezelése, illetve az idegkárosodást kiváltó ok megszüntetése is elengedhetetlen. Mivel az elváltozások sok esetben már nem visszafordíthatók, ezért fontos időben felismerni a bajt, hogy a súlyosbodás minél koraibb szakaszban megállítható vagy lassítható legyen.
Olvasta már?
- Rossz génekkel is tovább élhetnek a nők, ha eleget mozognak
- Túl magas a pulzusa sportolás közben? Ezért vegye nagyon komolyan
- Mennyit kellene hetente mozogni? Többet, mint gondolná
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mitől zsibbad és gyenge a karom? Ez a szindróma is okozhatja!