Ezt árulhatják el a körmei és az ujjai az egészségéről
Vessen csak egy pillantást a kezeire! Ezeket tudhatja meg magáról és egészségéről.
A kezeink sokat elárulhatnak egészségi állapotunkról; ezt már az ókori görög orvos, Hippokratész is felismerte, aki Kr.e. V. században először írta le a „dobverőujj” jelenségét egy empyemában szenvedő betegnél. Ilyenkor a kéz ujjvégei megvastagodnak, az ujjak körvonalai a dobverőhöz hasonlítanak (innen a neve), de szokták fejjel lefelé fordított kanálhoz is hasonlítani. A dobverőujj kialakulásának a közvetlen oka az, hogy az artériás és vénás vér keveredése folytán a hajszálerek vére kevesebb oxigént tartalmaz, s így a tartós oxigénhiány a csonthártya megvastagodásához vezet.
A dobverőujj máig az egyik legismertebb betegségjelző és nem csupán az empyémához kötődik. Összefüggést mutat a cisztás fibrózissal, a májcirrózissal és a pajzsmirigy-betegségekkel is.
Többféle körömelváltozás is jelezhet
betegséget
- Ennél az elváltozásnál egy vagy több köröm félig fehér, félig vörösesbarna. A krónikus vesebetegségben szenvedők körülbelül 50% -ának ilyen körme, de a májcirrózis és a Behcet-kór egyik jele is lehet.
- Egy másik elváltozás amikor egy vagy több köröm csiszolt megjelenésűvé válik. Ez a májcirrózis jele lehet, de összefüggésbe hozható a 2-es típusú cukorbetegséggel, a veseelégtelenséggel és a HIV-fertőzéssel is.
- A Muehrcke köröm esetében egy vagy több vízszintes vonal fut át a körmökön. Ez a körömmintázat a vérben leggyakrabban előforduló fehérje, az albumin mennyiségének csökkenését jelzi, és akárvesebetegség jele is lehet.
- A köröm színe, vagy mintázata az öregedéssel is változik. Az úgynevezett nápolyi körmök, amelyeket három különálló színzónájuk miatt neveznek így, gyakran a 70 év felettieknél láthatók, ezért az elváltozásért nincs ok az aggodalomra.
Tenyér
A köröm azonban nem az egyetlen olyan része a kéznek, amely a rossz egészségi állapotunkról árulkodhat: a tenyér is sokat mesélhet.
Amennyiben észleli, hogy a tenyere izzad anélkül is, hogy testmozgást végezne, vagy magas lenne a külső hőmérséklet, az arra utalhat, hogy az idegrendszer hibás jelekkel folgozik. Ezt elsődleges hyperhidrosisnak nevezik. A megmagyarázhatatlanul izzadó tenyér – és az arc, a nyak és a hónalj – pajzsmirigy problémák jele is lehet.A túlzott izzadás tünete megjelenik a pajzsmirigy túlműködéskor - ekkor a nyaki pajzsmirigy túl sok tiroxint termel. Ennek a hormonnak a feleslege a testi folyamatok felgyorsulását idézi elő. Szerencsére ez az állapot könnyen kezelhető a megfelelő gyógyszerekkel.
Aggasztóbb az a tenyérváltozás,amikor a kézfejen és az ujjakon kis piros vagy lila elszíneződések jelennek meg. Ez a bakteriális endocarditis (a szív belső nyálkahártyájának gyulladása) jele lehet, amelynek magas a halálozási aránya .
Ezek az elszíneződések két formában jelentkeznek: Osler-csomópontok és Janeway-léziók. Az Osler-csomók jellemzően fájdalmas vörös 1-10 mm-es színű csomók az ujjakon, amelyek napokig fennmaradhatnak, míg a Janeway-léziók szabálytalan alakúak, változó méretűek és jellemzően a tenyéren láthatók. Nem fájdalmasak, néhány naptól néhány hétig tartanak.
Mindkét tenyérminta nagyon súlyos, ezért sürgős orvosi ellátást igényel!
Bizsergés
Ha sokszor "hangyásnak" érzi a kezét, arra utalhat, hogy kéztőalagút-szindrómája van. Ez azon a helyen jelenik meg, ahol a csukló egyik fő idege (a középső ideg) összenyomódik, zsibbadást, bizsergést vagy fájdalmat okozva.
Kezelés nélkül is jjavulhat, ha nem, akkor csuklósín segítségével enyhítenő az idegre nehezedő nyomás. A túlsúlyos vagy terhes embereknél nagyobb a carpalis alagút szindróma kockázata.
A kézben érezhető bizsergés a cukorbetegség egyik jele is lehet. A cukorbetegségben megemelkedett vércukorszint idegkárosodást okozhat, amely bizsergésben vagy zsibbadásban nyilvánul meg a végtagokban. Ezt az állapotot „diabetikus neuropátiának” nevezik.
Ujjhossz
Ujja hosszai akár megjósolhatják bizonyos betegségek későbbi kialakulásának kockázatát. A mutatóujj és a gyűrűsujj hossza férfiaknál és nőknél eltérő. A nőknél nagyjából egyenlő hosszúságúak, de férfiaknál a gyűrűsujj jellemzően hosszabb, mint a mutatóujj. Úgy gondolják, hogy ez a hormonoknak való kitettségnek köszönhető az anyaméhben.
Ez a gyűrűsujjnál hosszabb kapcsolat számos sportágban jobb teljesítményt jelent férfiaknál és nőknél, de a nőknél a térd- és csípőízületi osteoarthritis kialakulásának kockázatával is jár.
Összegezve
- A manikűr segíthet a kéz egészségi állapotának felismerésében.
- A dobverőujj súlyos betegségekre hívhatja fel a figyelmet.
- A izzadó tenyeret nem szabad figyelmen kívül hagyni.
- A kis piros vagy lila elszíneződések bakteriális endocarditist jelezhetnek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!