Ezzel a 4 módszerrel kerülheti el a kalapácsujj műtétet
A kalapácsujj nevét onnan kapta, hogy az egyik lábujj ízülete rendellenesen hajlított és úgy néz ki, mint egy kalapács feje.
A kalapácsujjat általában a szűk, magas sarkú cipő viselése okozza, esetleg a lábfej keresztboltozatának megsüllyedése áll a háttérben.
Szerencsére a kalapácsujj sok esetben gyógyítható, bár nem teljesen visszafordítható. Íme egy áttekintés arról, hogy mi okozza a kalapácsujjat, és hogyan kezelhető műtét nélkül.
Mi okozza a kalapácsujjat?
Jellemzően egy-vagy két lábujj (második-harmadik ujj) torzulása, melynek lényege, hogy a legalsó lábperc kiemelkedik, a második és a harmadik pedig a láb felé fordul, jellegzetes V alakot formálva. Előfordulhat az is, hogy a nagylábujj deformálódása miatt a többi lábujjnak kevesebb hely jut, az egyik lábujj a másik fölé kerül. Ez az összehúzódás az izom egyensúlyának felborulásához vezet, aminek következtében a lábujj rendellenesen begörbült vagy hajlított helyzetbe kerül. Hat izomcsoport segít stabilizálni a második és az ötödik lábujj csontjait. Ezen izmok mindegyike úgy működik, hogy járás közben a lábujjakat a talajon tartja. Ha az izomegyensúly felborul, a lábujj ízületének összehúzódásához vezethet. A kalapácsujj többnyire kényelmetlen cipő viselése miatt alakul ki, különösen a keskeny, szűk vagy hegyes orrú cipők miatt. Egyéb kockázati tényezők közé tartozik a láb anatómiája. Például, ha a második lábujja hosszabb, mint a nagylábujja, nagyobb valószínűséggel alakul ki ez az állapot.
Hogyan kezelhető kalapácsujj?
Sok esetben a kalapácsujj műtét nélkül is sikeresen kezelhető, ha korai stádiumában kezdik, amikor az érintett lábujj még rugalmas. Fontos, hogy a kalapácsujj legelső jeleinél forduljon orvoshoz. Mivel a kalapácsujj progresszív állapot, tehát idővel rosszabbodik, minél hamarabb kap kezelést, annál sikeresebb a beavatkozás. Fontos a fájdalomcsillapítás, a lábápoló, gyulladáscsökkentő készítmények alkalmazása, valamint a súlyosbodás elkerülése végett a megfelelően kiképzett cipő viselése. Az egyedileg kiépített talpbetét segíthet korrigálni az elfáradt, lesüllyedt lábboltozatot. A kifejlődött bütyök, kalapácsujj esetén megfontolandó a kisebb-nagyobb műtéti korrekció.
Melyek a kalapácsujj nem sebészeti kezelései?
Íme négy kezelési lehetőség, amelyek sikeres eredményeket mutattak a korai stádiumú esetekben.
1. Fizikoterápia
A nyújtó és erősítő gyakorlatok egyszerű megoldást jelenthetnek a kalapácsujjat okozó izomegyensúly visszafordításában.
2. Lábbeli váltás
Kerülni kell minden olyan cipőt, amely a lábujjakat hajlított helyzetbe kényszerít, például a szűk, keskeny cipőket és a legtöbb magassarkút. Ehelyett olyan cipőt viseljünk, amely kényelmesen illeszkedik mind az 5 lábujjhoz és sehol nem szorít.
3. Ortopédia
A nyújtó- és erősítő gyakorlatok mellett az ortopédiai eszközök hasznosak lehetnek az izomegyensúly-zavarok ellensúlyozására (és a későbbiek kialakulásának megelőzésére).
4. Viseljünk lábujjsínt éjjelente
Ha már kialakult a kalapácsujj, de még nincs túl előrehaladott állapotban, próbálkozhatunk éjjel használatos lábujjsínnel, amely a nagylábujjat a megfelelő helyre visszasegíti.
Mikor van szükség műtétre?
Egyes esetekben a nem sebészeti kezelések nem működnek – különösen a kalapácsujj súlyosabb eseteiben, amikor az érintett lábujj már nem rugalmas. Ha a tünetek nem javulnak a konzervatív kezelési lehetőségeket követően, orvosunk műtéti kezelést javasolhat. A különféle kalapácsujjműtétek megfelelő korrekcióval megoldást jelentenek. A műtét után azonban még legalább három-négy hét lábadozási idővel kell számolnunk. Előrehaladott esetben a rossz terhelés miatt idő előtt tönkremehetnek a lábtőízületek, a kisízületek elkezdenek kopni. A rossz lábstatika a boka, térd, csípőízületre is kihatással van, akár deréktáji fájdalmat is okozhat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!