Ingyenes szűrések az Osteoporosis Világnapon
Ingyenes szűrővizsgálatokkal, törési kockázatbecslésekkel és gyógytorna bemutatóval várták az oszteoporózis világnapon a fővárosi Corvin Plazába látogatókat vasárnap.
Poór Gyula professzor, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) főigazgatója, a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) alelnöke a betegségről és a világnap alkalmából egy háttérbeszélgetésen elmondta: az Európai Unióban minden fél percben bekövetkezik egy olyan törés, amely az oszteoporózis, vagyis a csontritkulás betegség következménye. A daganatos és a szív- és érrendszeri betegség mellett népbetegségnek számító csontritkulás a világon mintegy kétszázmillió embert érint.
A kockázatokat fokozza a mozgáshiány, a foszfátdús táplálkozás, az alacsony D-vitamin és kalcium bevitel és az alkoholfogyasztás, és számos csontrendszerre károsan ható gyógyszer tömeges elterjedése szintén fokozzák a csonttörés kockázatát.
Magyarországon mintegy 600 ezer nőt és 300 ezer férfit érint a csontritkulás. A magyar lakosság csontsűrűség-értékei Európában a legrosszabbak között vannak, a csigolya- és végtagtörések tekintetében is élenjáró a magyar lakosság.
Magyarországon 1993-ban hozták létre a nemzeti osteoporosis programot, amelynek keretében szakorvosi centrumhálózatot hoztak létre csontsűrűség-mérő eszközparkkal, hatékony gyógyszerek kedvező finanszírozásával. Ezek eredményeként a magas halálozással járó combnyaktáji törések száma országosan 15 ezerről tízezerre köré csökkent, és a betegség diagnózisához szükséges csontsűrűség-mérések is elterjedté váltak.
A főigazgató kiemelte: a combnyaktáji töréseket elszenvedők 40 százaléka soha nem nyeri vissza korábbi mozgási képességét.