Ezeket látta már?

Gerincfájdalom és nyakfájás kínozza? Ezt tanácsolja a gerincsebész

Tünet
2025. március 09. 16:34
gerincfájdalom ellen kezelés

Vajon mit tehetünk ilyenkor? Az orvos elmondja.

Gerincbetegségről akkor beszélünk, ha a fájdalmak, illetve az egyéb panaszok a funkciót, az életminőséget, a munkavégzést érdemben befolyásolják. Azt, hogy mit tehetünk a fájdalmak ellen a Budai Egészségközpont segítségével megtudhatjuk.

A gerincbetegségek népbetegségnek számítanak

- A gerincbetegségek - sok más mozgásszervi kórképhez hasonlóan - népbetegségeknek számítanak. A tipikus gerinc eredetű betegségek életkori reprezentációja eltérő, 14 éves kor alatt például főként a gerincferdülések különböző formái jellemzőek, 25 éves kor felett megnövekszik a kopásos betegségek, így a porckorongsérv, porckopás vagy a csigolya elcsúszásának előfordulása, 65 éves kor után pedig főként a csontritkulással kapcsolatos panaszok, illetve a daganatos megbetegedések miatt keresik fel a betegek az orvost. Ritka fejlődési rendellenességek kisgyermekkorban már okozhatnak problémát, de szerencsére ezt leszámítva ez a korosztály ritkán szorul műtéti ellátásra – mondta dr. Lazáry Áron PhD, a Budai Egészségközpont gerincsebész főorvosa.

Milyen tüneteket okozhatnak a gerincproblémák?

A leggyakoribb tünet a derék és a nyaki tájékon jelentkező fájdalom, súlyosabb esetben azonban kialakulhat mozgászavar, bizonytalan járás is. Ha a fájdalom mellett érdemi funkcióvesztés jelentkezik, pl. az érintett kezéből kiesik a ceruza vagy a kanál, mihamarabb érdemes orvoshoz fordulni, hiszen ez súlyos gerincbetegségre utalhat.

Ha pedig valaki a fájdalom miatt nem tud felkelni az ágyból, nem mozog a lába, nem tudja tartani a vizeletét vagy székletét, abban az esetben azonnal fel kell keresnie egy szakorvost!

Mi válthatja ki a panaszokat és hogyan kezelhetők?

A panaszokat legtöbbször kopásos gerincbetegségek, illetve ún. funkcionális problémák (pl. hanyag tartás, diszfunkcionális izomzat) okozzák. Ezek kialakulásáért többek között felelőssé tehető a képernyő előtt töltött idő, a mozgásszegény életmód, a hosszú ideig végzett versenysport, a túl sok telefonhasználat, az ülőmunka, illetve a genetikai hajlam.

Mik okozhatnak még nyakfájást?

  • izomhúzódás és izomfeszülés
  • csont- és ízületi problémák
  • sérülések
  • idegi eredetű problémák
  • munkavégzéssel kapcsolatos problémák
  • betegségek és fertőzések
  • mentális zavar
  • életmódbeli tényezők
  • alvási problémák
  • másodlagos okok

Az életmódváltás, így például a rendszeres mozgás, a táplálkozás megreformálása segíthet a panaszok enyhítésében, és szerencsére ez gyakran elegendő is lehet.

Fontos, hogy olyan testedzést végezzünk, amelyek nem csupán a gerincre, hanem az ízületekre, a mozgató szervrendszer részeire is célzottan fókuszálnak. Tökéletes lehet az úszás, de bármilyen mozgást végzünk rendszeresen, az segíthet a prevencióban.

Mi történik, ha az életmódváltás már nem segít?

Abban az estben, ha az erős fájdalom akadályozza a mozgást, a munkát, így a mindennapokat, szakorvoshoz kell fordulni. A legtöbb esetben a célzott, adekvát nem műtéti kezelés is meggyógyítja a beteget, de bizonyos esetekben valóban szükségessé válik a műtét.

- Ma már számos olyan technikai megoldás áll rendelkezésünkre, amelyek megkönnyítik a diagnosztikát és a terápiát. Folyamatban van egy olyan mesterséges intelligencia alapú rendszer fejlesztése, amely ábrákkal, magyarázó szövegekkel, videókkal segíti a betegeket az eltérések, problémák megértésében, így jól informáltak lehetnek az állapotukkal kapcsolatban. Az intézményben folyamatosan zajlik a kutatás-fejlesztési tevékenység, számítógépes programokkal modellezzük a gerincet, annak egyes betegségeit, sőt a komplexebb eseteknél az – akár 3D-s nyomtatóval kinyomtatott – anatómiai részletet műtét közben is tudja tanulmányozni az orvos – tette hozzá dr. Lazáry Áron PhD.

Összegzés

  • A gerincbetegségek különböző formái sokféle tünetet okozhatnak, amelyek jelentősen befolyásolhatják az életminőséget.
  • Az életkor függvényében változhatnak a gerincbetegségek és az ezekhez kapcsolódó tünetek.
  • Az életmódváltás, rendszeres mozgás és megfelelő táplálkozás segíthet a gerincbetegségek enyhítésében és prevenciójában.
  • Műtétre ritkán van szükség, általában a célzott, nem műtéti kezelés elég a gyógyuláshoz.
Ha a nyakfájás mellett ezt is érzi, mihamarabb forduljon orvoshoz!
Kapcsolódó cikk a témában

Ha a nyakfájás mellett ezt is érzi, mihamarabb forduljon orvoshoz!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Egészségközpont
# gerincbetegség # hátfájás # gerincfájdalom # nyakfájás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés