Ezeket látta már?

7 tanács az orvosoktól, amit egy esés után mindenképp meg kéne tenni

Shutterstock 2310481281

Súlyosabb problémákhoz vezethet az, ha ezeket kihagyja.

Az életkor előrehaladtával mindannyian szembesülhetünk azzal, hogy az esések bizony komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A Centers for Disease Control (CDC) adatai szerint az esések az Egyesült Államokban a 65 év felettiek sérüléseinek és halálozásának vezető okai közé tartoznak.

Életkortól függetlenül elengedhetetlen, hogy komolyan vegye ezeket, a balesetek megelőzését és kezelését, hogy hosszan megőrizhesse életminőségégét. Dr. Joe Whittington sürgősségi orvos a HuffPost-nak a következőket tanácsolta.

Vizsgálja meg a testét

Amikor valaki elesik, az első és legfontosabb lépés, hogy alaposan ellenőrizze testét a sérülés jelei után kutatva. Mielőtt megpróbálna felállni, figyeljen a fájdalomra, különösen a fej, a nyak vagy a gerinc területén, és keresse a törések vagy elmozdulások nyomait.

Emellett fontos odafigyelni arra is, ha nem tudja mozgatni valamely testrészét. Dr. Jordan Wagner, sürgősségi orvos, hangsúlyozza:

- Ez a lépés kulcsfontosságú annak érdekében, hogy elkerüljük a lehetséges törések, elmozdulások vagy belső sérülések súlyosbodását a túl gyors mozgás miatt.

Ha éles fájdalmat tapasztal, vagy nehezen mozog, maradjon a helyén, és hívjon segítséget.

Lassan mozogjon

A gyors mozdulatok súlyosbíthatják a rejtett sérüléseket, mint például a ficamokat vagy a töréseket. Az esés következtében fellépő más súlyos sérülések, mint például a belső vérzés vagy az agyrázkódás, nem feltétlenül felismerhető azonnal, így jobb óvatosnak lenni.

- Ha szédül, hányingere van vagy jelentős fájdalmai vannak, maradjon nyugodt, és hívjon segítséget. A hirtelen felállás súlyosbíthatja a sérülést – figyelmeztetett Whittington.

Fejsérülés esetén irány az orvos

Ha esés közben beüti a fejét, sürgősen orvosi vizsgálatra van szükség, még akkor is, ha jól érzi magát. A szédülés, zavarodottság, fejfájás vagy hányinger agyrázkódásra, agyvérzésre vagy komolyabb sérülésre utalhat. Az agyvérzés különösen életveszélyes lehet, és gyakran fokozatosan fejlődik ki.

- A fejsérülések trükkösek és gyorsan fokozódhatnak, ezért mindig jobb félni, mint megijedni. – hangsúlyozta Wagner.

A kisebb sérülések otthoni kezelése

Ha nem lát súlyos sérüléseket, lélegezzen mélyeket, és alkalmazzon jeges borogatást a fájó helyeken, hiszen ez segít csökkenteni a duzzanatot és megakadályozza a további károsodást.

Ha megsérült egy végtagja, emelje fel, hogy csökkentse a duzzanatot.

- Például ha kificamította a bokáját vagy megsérült a térde, az adott végtagját tartsa a szíve feletti magasságban, ez elősegíti a gyógyulási folyamatot – tanácsolta Dr. Whittington

Mi vezetett az eséshez?

Az esést követően fontos, hogy szánjon időt a baleset okainak kiderítésére, figyelembe véve a személyes és környezeti tényezőket. Gondolja át, milyen az egészségi állapota, vajon befolyásolhatta-e az esést vagy inkább figyelmetlen volt? Gondolja át, milyen gyógyszereket szed, valamint fogyasztott-e alkoholt, kábítószereket.

Előzze meg az eséseket

Dr. Wagner kiemelte, hogy néhány egyszerű módosítás az otthonában – például a zsúfoltság csökkentése – segíthet elkerülni a baleseteket. A tiszta és rendezett élettér kulcsfontosságú a biztonsághoz.

A laza, csúszós szőnyegek, zsinórok, lépcsők is gyakori baleseti források lehetnek - ezekre különösen oda kell figyelni.

A megfelelő világítás is elengedhetetlen az esések megelőzésében, hiszen sok esés történik sötétebb területeken.

Maradjon Aktív

Fontos, hogy az esés után ne váljon túl óvatossá, és ne féljen attól, hogy újra megismétlődik a baj, mivel ez ülő, mozgásszegény életmódhoz vezethet. Ráadásul, ha inaktív, akkor paradox módon megnő az esések kockázata, hiszen a mozgás segít az egyensúly fejlesztésében és megtartásában.

- Ahogy öregszünk, az izomerő és rugalmasság csökken, ami befolyásolja az egyensúlyunkat. Az izmok erősítése és a koordinációs gyakorlatok segíthetnek a testnek jobban reagálni a váratlan helyzetekre.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Így előzhetjük meg a csonttörést

Így előzhetjük meg a csonttörést

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

elesés

Forrás: Huffington Post/Egészségkalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához