Elkerülhetők a vízbeugrásos balesetek?
Biztonságos vízbeugrással elkerülhetők a gerincvelő sérülései. Évente hatezer 14 év alatti gyermek kerül kórházba az Egyesült Államokban vízbeugrás során szerzett sérülésekkel, melyek 20 százaléka jár a gerincvelő károsodásával – derült ki egy nemrég közzétett tanulmányból. A Michigani Egyetem tudósai éppen ezért azt javasolják, hogy sekély vagy ismeretlen mélységű vízbe ne fejest, hanem talpast ugorjunk.
"Idegsebész teamünk pontosan tudja, milyen borzasztóak a gerincvelősérülések" – mondta el egy sajtóközleményben Karin Muraszko gyermekidegsebész-főorvos. "Bár képesek vagyunk a legjobb ellátást nyújtani ezeknek a gyermekeknek, jobb lenne, ha ezek a sérülések meg sem történnének. A gerincvelő működését nem tudjuk helyreállítani, így a legjobb megelőzni ezeket a baleseteket."
A sérüléshez nem kell a víz fenekéig merülni, hangsúlyozta a kutatócsoport. "A víz felületi feszültsége már elegendő lehet a gerincvelő megsértéséhez" – figyelmeztet Dr. Shawn Hervey-Jumper idegsebész rezidens. A gerincvelő közvetíti az agy jelzéseit az izmok felé, sérülés esetén ezek a jelek nem jutnak el céljukhoz.
A kutatók az üzenet átviteléhez rövid bejátszásokat és videóklipeket készítettek, amelyeket nyáron a mozikban mutatnak majd be. "Gondoljuk csak el, milyen lenne, ha reggel felébrednénk és nem tudnánk felkelni az ágyból vagy nem tudnánk felállni a székből" – mondja a 32 éves, vízbeugrás során sérült Josh Weber az egyik videóban. "Végig kell gondolni, hogyan cselekszünk, mivel életünk a másodperc egy törtrésze alatt megváltozhat. Ez felnyithatja a szemünket és segíthet felfogni, milyen törékeny az emberi élet. És ne gondoljuk, hogy ez velünk nem történhet meg. Bárkivel megtörténhet."
(Kommentár: röviden a gerincsérülésekről. A sérülés ún. mielopátiát okoz, amelynek lényege, hogy a gerincvelői ideggyökök károsodnak, amelyek szállítják a szignálokat az agy felé. Károsodik a gerincvelői szürkeállomány, valamint az ún. interneuronos és motoneuronos átkapcsolások is sérülnek. Az ok lehet a trauma mellett, tumor, érelzáródás, fejlődési rendellenességek stb. A sérülések nagyon vázlatosan kétfélék: komplett és "inkomplett", azaz teljes és részleges károsodást, érzéskiesést és bénulásokat okozó típus. A komplett típus azt jelenti, hogy a keresztcsonti (sacralis) tájékon nem marad érző és motoros funkció sem. A részleges sérülés kétféle lehet: az egyikben megmarad az érző funkció, a másikban a motoros, tehát mozgató funkció. Természetesen ez nagyon rövid ismertetés, érdeklődők figyelmébe ajánljuk a gerincvelő sérüléseivel kapcsolatos oldalak tanulmányozását! A szerk., Dr. Székely G.)