Hogyan hat az akupunktúra? Ezért lehet hatékony fájdalomcsillapító módszer
Szakértő kezekben az akupunktúra hatékony fájdalomcsillapító módszer mozgásszervi panaszok esetében.
Az akupunktúrás tudásról már a 2600 éves Sárga Császár Belgyógyászati Könyve című műben is lehetett olvasni, a működéséről szóló bizonyítékok pedig azóta is gyűlnek.
Mi az akupunktúra?
Az akupunktúra a hagyományos kínai orvoslás egyik módszere. Lényege, hogy a test bizonyos pontjaiba vékony tűket szúrnak gyógyító vagy betegségmegelőző céllal. Az akupunktúra több mint kétezer éves módszer. A hagyományos kínai orvoslás szerint a tűszúrások által helyreállítható az energia vagy életerő (csí) akadálytalan áramlása a szervezetben. A csí a test meridiánjain keresztül áramlik, és a meridiánokba szúrt tűk segítségével megszüntethető a torlódás, amely különböző betegségek kialakulásához vezethet.
Bizonyítékok állnak rendelkezésre arra, hogy az akupunktúra hatásos lehet egyes betegségekben. A nyugati orvostudomány is megkísérelt már pontos magyarázatot adni a módszer működésére. A magyarázatok szerint az akupunktúrás pontok alkalmasak lehetnek arra, hogy az idegeket, izmokat és kötőszöveteket stimulálják, és egyesek szerint ezek a hatások növelik a test természetes fájdalomcsillapító-stresszoldó anyagainak működését.
A módszer iránt már az 1980-as években érdeklődés mutatkozott a magyar orvosok részéről. Többen megtanulták és aktívan használták a technikát kórházi keretek között is. A jelenlegi szabályozások szerint az akupunktúra teljes körű végzéséhez speciális képzés és szakhatósági engedély szükséges.
A szabályozás szerint a természetgyógyászati kezelést végzőknek, vagyis az akupunktúrával foglalkozó szakembereknek együtt kell működni a beteg kezelőorvosával, és nem bírálhatják felül annak terápiás javaslatait.
Az akupunktúra nem jár mindenkinél eredménnyel, ezért – ha a beteg az első néhány kezelés után nem érez javulást – megfontolható a kezelés felfüggesztése.
Ősi tudás – modern bizonyítékokkal
A hagyományos kínai orvoslás egyik alapvető ága az akupunktúra, amelynek alapját az "energiaáramlás rendszerének tana", az ennek alapjául szolgáló "csatornák" (meridiánok) és a mechanikus ingerlés pontjai, azaz a szúráspontok, akupunktúrás pontok és az ún. triggerpontok felismerése adja.
2001-ben például B. Pomeranz az akupunktúrás fájdalomcsillapítás hatékonyságának vizsgálatában arra a következtetésre jutott, hogy akut, laboratóriumi körülmények között indukált fájdalmat igazán jól csak akupunktúrás pontok ingerlésével tudtak jól csillapítani, máshol, azaz a nem-akupunktúrás pontok ingerlésével nem volt igazán mérhető fájdalomcsillapító hatás. Ez a megállapítás összhangban van azzal, hogy a hatóanyag nélküli, ún. placebo tabletták is csak az esetek 30 %-ában hoztak eredményt az akut fájdalom enyhítésében.
Klinikai kísérletek igazolják az akupunktúra hatását
Az akupunktúra fájdalomcsillapító hatásmechanizmusának kutatásában lezajlottak más meggyőző vizsgálatok is. Egy kontrollált, kettős-vak klinikai vizsgálatban például bizonyossá vált, hogy az endorfinnal ellentétes hatású naloxon gátolja az akupunktúrás fájdalomcsillapítást is.
A vizsgálat során önként jelentkezőknél laboratóriumi úton fogfájást idéztek elő, amely után a résztvevők a Vastagbél-4 pont manuális ingerlésével akupunktúrás kezelést kaptak. Az egyik csoportnak – amelyben a résztvevők nem tudtak róla, hogy melyik csoporthoz tartoznak-, intravénás fiziológiás sóoldatot adtak, míg a másik csoportba tartozók intravénás naloxont kaptak. Az első csoportba tartozók fájdalma fél órán belül megszűnt, és a hatás 60 percnél tovább tartott.
A naloxon csoportba tartozók fájdalma nem csökkent az akupunktúrás kezelés ellenére sem. Ugyanakkor a placebo csoport tagjainak placebo injekciót adtak, úgy állítva be azt, mint erős fájdalomcsillapító szert. Az ebbe tartozók semmiféle fájdalomcsökkenést nem tapasztaltak.
A mozgásszervi fájdalmak többféleképpen csökkenthetők akupunktúrával
Az igen gyakori, mozgásszerveket érintő fájdalmak kezelése sokszor nehéz feladat, különösen, ha erős fájdalomról, esetleg krónikus fájdalom szindrómáról van szó- ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.
– Ezért nagyon körültekintőnek kell lennünk, amikor fájdalomcsillapító módszert keresünk. Az akupunktúra éppen azért lehet hatékony eszköz a kezünkben, mert remekül illeszkedik az integratív gyógyítás eszköztárába. Ez azt jelenti, hogy a klasszikus és igen hatékony eljárások – mint például a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén-injekció, a lökéshullám kezelés, illetve a szakember irányításával végzett rendszeres, funkcionális gyógytorna - kiegészítőjeként is működik, de adott esetben önálló módszerként is megállhatja a helyét.
A gyógyításnak éppen a módszerek sokfélesége miatt a leglényegesebb eleme a pontos diagnózis és a páciens panaszainak rendszerbe helyezése. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy nem "csak" egy fájós hátat kell gyógyítani, hanem egy embert, akinek történetesen fáj a háta.
Milyen veszélyei lehetnek az akupnktúrának?
Ha a kezelést hozzáértő szakember végzi, megfelelően sterilizált eszközökkel, akkor alapvetően biztonságos eljárásról van szó. Egyes esetekben mégis lehetnek szövődményei, például:
- vérzés, véraláfutás a kezelt ponton,
- fertőzés,
- idegkárosodás,
- kontakt bőrgyulladás,
- vérrel átvihető betegségekkel való fertőzés (HIV, hepatitis).
Egyes betegek nagyobb kockázatnak vannak kitéve akupunktúrás kezeléskor
- vérzési rendellenességben szenvedők,
- várandósok,
- pacemakerrel élők,
- fémallergiában szenvedők.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!