Ezeket látta már?

Mire (nem) jó a patikai alkohol és a kékszesz? A szakgyógyszerész válaszol

Gyógyszerterápia
2022. július 08. 12:04
kékszesz, patikai alkohol, fertőtlenítő, bőrfertőtlenítő, 70 %-os alkohol, 96 %-os alkohol, etil-alkohol

A tömény szesz nem kell, hogy ámulatba ejtsen, legalábbis akkor, ha fertőtlenítésről van szó.

A Covid-19 pandémia kapcsán, amikor mindenki mindent fertőtleníteni igyekezett, megtanulhattuk, hogy a vírusok ellen az egyik leghatásosabb szer a 70 %-os töménységű alkohol. Felületfertőtlenítésre, kézfertőtlenítésre egyaránt tökéletes. A 70 %-os töménységű alkohol, a fertőtlenítő csodaszer nem más, mint 70 % etanol 30 % vízzel keverve.

Akik járatosabbak alkohol-témában, tudják, hogy 96 %-os alkohol is létezik. A tömény szesz azonban nem kell, hogy ámulatba ejtsen, legalábbis akkor, ha fertőtlenítésről van szó! Jó tudni, hogy a 70 %-os alkoholnak a legerősebb a fertőtlenítő hatása, az annál kisebb vagy annál nagyobb koncentrációk kevésbé hatásosak. Vagyis, a 96 %-os alkohol sem fertőtlenít jobban, mint a 70 %-os.

70 %-os szesz: 30 másodperc alatt hat

Az etil-alkohol 70 %-os oldatát bőrfertőtlenítőként alkalmazzák, mivel az a baktériumokat, a vírusokat és a gombákat is elpusztítja. A folyamat azonban nem a pillanat tört része alatt történik, meghatározott behatási időre van szükség, ami a bőrön történő alkalmazásnál legalább 30 másodpercet jelent. Azaz, legalább eddig kell az alkoholos oldatnak a bőrön lennie, hogy elpusztítsa a mikroorganizmusokat.

(Sz)eszes megoldások: működik vagy sem?

A 70 %-os alkohol fertőtlenítő hatása számos lehetséges alkalmazási területre mutat rá. Lényeges látni azonban, hogy számos helyzetben van jobb megoldás, mint a 70 %-os alkohol.

1. Fertőtlenítő, kézfertőtlenítő

Kézfertőtlenítőként szinte tökéletes a 70 %-os alkohol, de vigyázzunk, mert szárítja a bőrt, és az erős kiszáradás okozta berepedések behatolási kaput fognak jelenteni a mikroorganizmusoknak! Vagyis, használjuk mértékkel és alkalmanként hidratáljuk a bőrt!

2. Sebekre, pattanásokra, benőtt szőrszálakra is kenhető a 70 %-os szesz

Viszont kisebb-nagyobb kellemetlenség lehet a használatának a következménye. A nyílt sebeket csípheti, így azoknál érdemes a 70 %-os szesz helyett povidon-jóddal, PHMB-vel (=polihexanid) vagy oktenidinnel fertőtleníteni. A pattanások vagy benőtt szőrszálak környékén lévő bőrt pedig túlságosan kiszáríthatja a szesz, ami hámlást okozhat. Pattanások kezelésére érdemes lehet tehát célzottan a pattanások kezelésére szolgáló patikaszert venni.

3. After shave – illatanyagok nélkül

Kétségkívül fertőtlenít és friss érzetet ad, de rendkívüli módon száríthat és csíphet is a 70 %-os alkohol borotválkozás után alkalmazva. Ha valaki az illatanyag- és színezőanyag-mentessége miatt nagyon ragaszkodik hozzá, megéri kicsit vízzel hígítania rajta, hogy tolerálhatóbb legyen a bőre számára.

4. Ékszerek, orvosi csipesz, körömvágó olló fertőtlenítésére

Az arany és ezüst ékszereket (különösen a fülbevalókat, piercingeket) nem árt alkalmanként fertőtleníteni. Erre a célra tökéletesen megfelel a 70 %-os szesz.

Hasonlóképpen, 70 %-os szeszes fertőtlenítés javasolt, ha a seb tisztítására szánt orvosi csipeszt vagy a lázmérő szájüregbe vagy végbélbe helyezett végét szeretnénk fertőtleníteni. Érdemes fertőtleníteni a körömvágó ollókat is, különösen akkor, ha nincs sajátunk, és bőr- vagy körömgombás beteg van a családban. Ehhez elég, ha néhány percig 70 %-os alkoholban ázik az olló vágófelülete.

5. Köldökcsonk kezelése

A köldökcsonk kezelésére a gyermekorvosok és a védőnők korábban azt javasolják, hogy a köldökcsonk leeséséig – az esetleges fertőzések megelőzése érdekében - minden pelenkázás alkalmával, amikor a baba csupaszon van, a köldökcsonkot is töröljék meg 70 %-os etil-alkohollal. Vitákat vet fel azonban, hogy szükség van-e az alkoholos köldökcsonk-ápolásra, mert az a baba bőrét kiszáríthatja, esetleg ki is pirosíthatja. Emiatt ma már nem az alkoholt részesítik előnyben, hanem vagy az oktenidines spray-t, vagy a „hagyjuk a köldökcsonkot magában” hozzáállást, azaz utóbbi értelmében semmivel nem kell kezelgetni a köldökcsonkot.

6. Füllyukasztás/fülbelövés után a heg bekenésére

Új ékszerrel gazdagodott a füle vagy az orra? Bekenheti alkohollal az ékszer környékét, hogy fertőtlenítse azt, azonban nem kell túlzásba vinni az alkohollal való kenegetést! Az alkohol erősen száríthatja a bőrt, amitől az kivörösödhet és hámlani kezdhet. Érdemes kíméletesebb fertőtlenítőszerhez nyúlni! Hasonlóképpen, a fültisztító pálcák alkoholozása is felejtendő. Már maga a külső hallójárat piszkálása is veszélyes művelet, amitől óva intenek az orvosok, hiszen az dobhártyasérülést, hallójáratsérülést okozhat, vagy azt eredményezheti, hogy a fülzsír még beljebb nyomódik a hallójáratban. Ha még be is alkoholozza valaki a fültisztító pálcika vattás végét, akkor a külső hallójárat bőre kiszárad, hámlani fog és könnyen vérezhet. Ez kerülendő!

7. Felületek zsírtalanítása

Noha a 70 %-os szesz jól oldja a zsíros szennyeződéseket, a 96 %-os szesz még jobbnak bizonyul ebben. Mégis, azt kell mondani, hogy luxus „hígítóként” elpazarolni a tiszta szeszt, amikor a boltok polcain sorakoznak a különféle célokra szánt, speciális zsírtalanítók.

7+1. Torokfertőtlenítés (belülről) – egy kis tömény lenyelve?

Noha tudományosan nem alátámasztott és nem javasolt sem a 70 %-os, sem a tovább hígított és aromákkal gazdagított alkoholos oldatok „belsőleges” alkalmazása, sokan ilyen módszerrel próbálnak harcolni a kórokozók ellen. Ki ne hallotta volna még, hogy milyen jó a „belülről fertőtlenítés” vagy a „vírusok szétcsapatása” a garatban. Ahogy sok magyar vallja, egy fertőtlenítőszer van, az pedig a tömény szesz, mégpedig szájon át fogyasztva. Ez az állítás tudományosan nem támasztható alá, és alternatív torokfertőtlenítő megoldásként is elsősorban szeszmentes verziók hozhatók fel.

Patikában is lehet venni 70 %-os alkoholt

A hazai gyógyszertárakban recept nélkül is vásárolható 70 %-os alkohol, azonban csak limitált mennyiségben. Az alkohol otthoni tárolásánál ügyelni kell arra, hogy az gyermekektől elzárt helyen és nyílt lángtól távol legyen, mivel a 70 %-os alkohol gyúlékony.

Kékszesz, a kék színű 70 %-os alkohol

Az internetről ma már mindent be lehet szerezni, és ez ebben az esetben is igaz. Kékszesz néven lehet rendelni 70 %-os alkoholt. A kékszesz neve beszédes: a kékszesz valóban kék, mert az egyébként víztiszta 70 %-os alkoholt metilénkékkel megszínezik (és egyéb segédanyagokat is adhatnak hozzá). Nem véletlenül. Ilyen módon is próbálnak óva inteni annak a megivásától, szájon át történő alkalmazásától. Bőr- és kézfertőtlenítőként, felületfertőtlenítőként jöhet tehát a kékszesz, de mint ital(alapanyag) felejtendő!

Ez is érdekelheti:

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# kékszesz # patikai alkohol # fertőtlenítő # bőrfertőtlenítő # 70 %-os alkohol # 96 %-os alkohol # etil-alkohol

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés